• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turbūt kiekvienas bent kartą gyvenime yra susidūręs su apgadintais pinigais. Kai pažeidimai nedideli, daugelis tiesiog toliau juos naudoja, tačiau dėl didesnių apgadinimų žmonės dažnai pagalvoja, kad neteko pinigų. Visgi taip nėra, nes tokius pinigus gyventojams keičia Lietuvos bankas (LB).

Turbūt kiekvienas bent kartą gyvenime yra susidūręs su apgadintais pinigais. Kai pažeidimai nedideli, daugelis tiesiog toliau juos naudoja, tačiau dėl didesnių apgadinimų žmonės dažnai pagalvoja, kad neteko pinigų. Visgi taip nėra, nes tokius pinigus gyventojams keičia Lietuvos bankas (LB).

REKLAMA

Net kai atrodo, kad banknotai ar monetos yra itin sugadinti, juos galima pristatyti į LB, kur jie gali būti pakeisti nemokamai.

Tokios pinigų keitimo paslaugos yra teikiamos Lietuvos banko kasose Vilniuje (Žirmūnų g. 151) ir Kaune (Maironio g. 25), o norint jomis pasinaudoti užtenka su savimi turėti asmens dokumentą.

Pakeičia beveik visais atvejais

LB Ekspertizės ir techninio skyriaus vadovė Ramunė Juzėnienė nurodo, kad nemokamai gyventojams sugadinti pinigai keičiami, jei jie yra susidėvėję, sutepti, dėmėti, prirašinėti, pripiešti, išblukę, įplėšti, sutaisyti (vieno banknoto dalys sujungtos juostele), suglamžyti, sulankstyti, užlenktais kampais arba kitaip susidėvėję ar sugadinti, taip pat banknotai, kurių išlikę daugiau nei pusė vientiso banknoto.

Tai iš esmės reiškia, kad gali būti pakeisti visi banknotai, kurių yra išlikę daugiau kaip 50 proc. ploto.

„Dažniausiai gauname suplėšytus (perplėštus, įplyšusius) banknotus. Neretai pasitaiko ir paveiktų aplinkos sąlygų, t. y. laikytų drėgnose vietose (rūsiuose ar žemėje).

Tokie banknotai būna sukibę tarpusavyje, supeliję, suplonėję ar aptrupėję. Taip pat pasitaiko gyvūnų sugadinti, sukramtyti ar apgraužti pinigai“, – dalijosi R. Juzėnienė.

Svarbu pabrėžti ir tai, kad keičiami ne tik banknotai, bet ir monetos. LB gali pakeisti tokias monetas, kurios pakeitė išvaizdą dėl ilgo buvimo apyvartoje, paveiktas aplinkos sąlygų (pavyzdžiui, surūdiję nuo vandens), tačiau jose turi aiškiai matytis abiejų pusių atvaizdai.

REKLAMA
REKLAMA

R. Juzėnienė taip pat pažymėjo, kad per praėjusius metus LB iš viso pakeitė sugadintų pinigų net už 787 tūkst. eurų sumą arba 22 tūkst. sugadintų ar susidėvėjusių banknotų ir monetų vienetų.

„Didžiausia praėjusiais metais pakeista suma – 62 500 eurųvidutinė – 1271 eurų. Iš ekspertizei pateiktų pinigų, išimtų iš apyvartos, susidėvėjusių banknotų ir monetų vertė buvo apie 897 tūkst. eurų“, – atkreipė dėmesį LB atstovė.

REKLAMA

LB pažymi, kad pinigai nekeičiami tik tais atvejais, kai jų išlikę mažiau kaip pusė banknoto ploto.

Kartais prireikia ekspertizės

R. Juzėnienė atkreipė dėmesį, kad pasitaiko atvejų, kai pinigai yra taip sugadinti, kad darbuotojams būna sudėtinga vienareikšmiškai įvertinti, ar banknotas gali būti keičiamas. Tokiais atvejais pinigai yra perduodami ekspertizei.

REKLAMA
REKLAMA

„Ekspertizė atliekama per 20 darbo dienų. Dažniausiai klientas atsakymą gauna greičiau, išskyrus atvejus, kai pinigų suma yra didelė arba jie yra labai smarkiai sugadinti“, – dalijosi LB Ekspertizės ir techninio skyriaus vadovė.

Taip pat ji pažymi, kad kartais žmogui gali pasirodyti, kad situacija beviltiška, tačiau net ir stipriai apgadintus banknotus galima atkurti – tereikia kreiptis į LB.

„Pasitaiko atvejų, kai ekspertizei gaunamos banknotų dalys (gyvūnų sukramtyti, apgraužti ar kitaip susmulkinti pinigai), kurių ekspertizei reikia didelio kruopštumo ir laiko, o iš pažiūros gauti skuteliai sujungiami į vientisą plotą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Todėl rekomenduojame visais atvejais kreiptis į Lietuvos banką, nors iš pažiūros gali atrodyti, kad pinigas sugadintas beviltiškai“, – aiškino LB atstovė.

Atneša ir klastočių

Kartais ekspertizė atliekama ir todėl, nes kyla įtarimų, kad pinigai gali būti padirbti.

R. Juzėnienė pasidalijo, kad kartais žmonės atneša keisti neva apgadintus pinigus, tačiau iš tiesų jie būna tyčia sugadinti – taip bandoma padirbtus banknotus pakeisti į tikrus.

„Kartais pasitaiko, kad padirbti pinigai būna sulamdomi, aptrinami ar sutepami siekiant, kad jie taptų panašesni į ilgai apyvartoje buvusius tikrus pinigus.

REKLAMA

Tačiau Lietuvos banko specialistai turi specialių žinių bei praktikos, todėl atpažinti padirbtus pinigus nėra sudėtinga. Be to, kai reikia gilesnio tyrimo, naudojamos pagalbinės priemonės“, – nurodė LB Ekspertizės ir techninio skyriaus vadovė.

2024 m. LB ištyrė ir iš apyvartos išėmė 1564 vienetus padirbtų eurų – 1112 banknotų ir 452 monetas.

Pernai Lietuvoje buvo rasta 27 proc. daugiau suklastotų banknotų ir 9 proc. daugiau monetų nei 2023-aisiais. Nurodoma, kad padirbtų pinigų vertė sudarė 83 tūkst. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų