• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kovo 11-ąją – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, ne tik prie valstybės institucijų ar įmonių, bet ir prie daugiabučių ir privačių namų turi būti iškeltos valstybinės Lietuvos vėliavos. To nepadariusiems grės baudos.

Kovo 11-ąją – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, ne tik prie valstybės institucijų ar įmonių, bet ir prie daugiabučių ir privačių namų turi būti iškeltos valstybinės Lietuvos vėliavos. To nepadariusiems grės baudos.

REKLAMA

Vėliavos turi būti iškeltos ir nuleistos tikslią valandą, pagamintos iš specialios medžiagos ir negali būti nublukusios.

Pardavėjai įvardijo, kiek tokios vėliavos kainuoja ir kiek įprastai joms išleidžia lietuviai.

Kur ir kada privaloma iškelti vėliavas?

Advokatė Birutė Strimaitytė įvardijo, kad Lietuvos valstybės vėliavą privaloma iškelti valstybės švenčių dienomis, t. y.:

  • Kovo 11-ąją (Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną);
  • Liepos 6-ąją (Valstybės / Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną);
  • Vasario 16-ąją (Lietuvos valstybės atkūrimo dieną).

Anot jos, vėliava keliama prie, virš ar ant šių pastatų:

REKLAMA
REKLAMA
  • valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų;
  • kitų įstaigų, įmonių ir organizacijų, nesvarbu, kokia jų nuosavybės forma;
  • taip pat gyvenamųjų namų, išskyrus tuos, kuriuose nėra nuolat gyvenama.

„Vėliava iškeliama 7 val. ir nuleidžiama 22 val. Tai reiškia, kad šiomis dienomis vėliava keliama ant visų pastatų, nepriklausomai nuo to, kam jie priklauso: ar privatūs, ar valstybiniai, savivaldybių“, – remdamasi Valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymu bei nutarimu dėl Lietuvos ir kitų vėliavų kėlimo ir naudojimo komentavo B. Strimaitytė.

REKLAMA

Ji pridūrė, kad Lietuvos valstybės vėliavą prie, virš ar ant savo pastatų valstybės ir savivaldybės institucijos bei įstaigos, lavinimo įstaigos, atstovybės, kariniai daliniai, taip pat laivai ir t. t. turi iškelti dar ir kitomis papildomomis dienomis ar viešųjų renginių proga.

Tačiau gyventojams vėliavos iškėlimas aktualus tik minėtomis trimis datomis.

Reikalavimai dydžiui, medžiagoms ir spalvoms

Advokatė papildė, kad yra ir kitos specialios sąlygos bei atvejai, kai vėliava turi arba gali būti keliama:

REKLAMA
REKLAMA

„Pavyzdžiui, asmuo gali būti iškėlęs ant savo pastato vėliavą ir kitomis dienomis, tačiau asmenys privalo laikytis vėliavų naudojimo principų ir tik tokiu būdu, kad nebūtų parodyta nepagarba šioms vėliavoms.“

Be viso to, reikalavimai yra keliami ir pačioms vėliavoms. B. Strimaitytė išskyrė, kad jos gali būti gaminamos tik iš Lietuvos Vyriausybės nustatytų medžiagų ir turi atitikti įstatymų ir kitų norminių teisės aktų nustatytus reikalavimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos valstybės vėliavos ir Lietuvos valstybės istorinės vėliavos audeklo pločio ir ilgio santykis turi būti 3:5. 

Paprastai prie, virš ar ant pastatų keliama tiek įprasta, tiek istorinė valstybės vėliava yra 1 metro pločio ir 1,7 metro ilgio, aiškino advokatė.

Ji paminėjo, kad šios vėliavos gali būti ir kitokių matmenų, tačiau šių vėliavų audeklo pločio ir ilgio santykis visada turi atitikti 3:5.

„Konstitucijos 15 str. numato, kad valstybės vėliavos spalvos – geltona, žalia, raudona. Valstybės herbas – baltas Vytis raudoname lauke.

REKLAMA

Valstybės herbą, vėliavą ir jų naudojimą nustato įstatymai. Vėliava ir jos atvaizdas visada turi atitikti Lietuvos valstybinės vėliavos spalvų etaloninį atvaizdą. Vėliavos turi būti tvarkingos ir nenublukusios“, – dėstė pašnekovė.

Už visa tai, anot advokatės, yra atsakingas arba savininkas, arba namo administratorius, arba institucijos vadovas.

Kas ir kokias baudas turi mokėti?

Atsakomybės už vėliavos iškėlimo tvarkos pažeidimą, anot advokatės, numatytos Administracinių nusižengimų kodekse.

REKLAMA

Toks pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą juridinių asmenų (išskyrus valstybės ir savivaldybių institucijas ir įstaigas) vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims, gyvenamųjų namų savininkams arba už gyvenamųjų namų eksploatavimo organizavimą atsakingiems asmenims nuo 10 iki 12 eurų.

O valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 10 iki 16 eurų.

Jei toks nusižengimas yra padaromas pakartotinai, pasak B. Strimaitytės, atitinkamai užtraukia 12–16 eurų ir 16–30 eurų baudas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji primena, kad, jei būna išniekinami valstybės simboliai, atsakomybę jau numato Baudžiamasis kodeksas.

Tas, kas viešai nuplėšė, sudraskė, sulaužė, sunaikino, subjaurojo ar kitaip išniekino Lietuvos valstybės vėliavą ar herbą arba viešai pasityčiojo iš Lietuvos valstybės himno, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 2 metų.

„Dažniausiai pasitaikantis pažeidimas – kai asmenys laiku neiškelia vėliavos nurodytomis datomis. Baudas moka atsakingas už vėliavos iškėlimą asmuo – pastato savininkas, įstaigos vadovas“, – pridūrė ji.

REKLAMA

Vėliavos – nuo 0,43 iki 100 eurų

Vėliavų gamyba ir prekyba užsiimančio prekės ženklo „Flagmanas“ atstovas Justas Daukšys įvardijo, kad parduotuvėje Lietuvos vėliavų kainos prasideda nuo 0,43 euro už popierinę Lietuvos trispalvę ir auga iki 100 eurų už prabangią vidaus vėliavą.

„Standartinės, 100 x 170 cm dydžio, lauko vėliavos yra pigesnės – jų kaina prasideda nuo 10,50 euro. Aukščiausios kokybės lauko vėliavos gali kainuoti ir 49,95 euro.

REKLAMA

Kaina labai priklauso nuo vėliavos dydžio, naudojamos tekstilės. Kai vėliavos yra kabinamos prie namo fasado, gali būti naudojama standartinis poliesteris. Kai vėliavos keliamos aukštai ant stiebų, tada dažniausiai naudojami tvirtesni audiniai“, – aiškino pašnekovas.

Taip pat vėliavų gamyba ir prekyba užsiimančios „Aka baltic“ pardavimų vadovas Juranas Vilnius paminėjo, kad vėliavų kainos prasideda nuo 3 eurų, tačiau yra kainuojančių ir virš 100 eurų. Anot J. Vilniaus, jos, žinoma, yra skirtos ne kabinimui lauke per šventes, o įstaigų ir organizacijų pasipuošimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pigu.lt“ pardavimų vadovė Kristina Liškauskaitė įvardijo, kad vėliava, skirta kabinti lauke, ant koto, kainuoja apie 15–20 eurų – panašiai tiek, anot jos, ir išleidžia pirkėjai.

„Ne visai įprasto dydžio – šiek tiek mažesnė – yra ir už 10 eurų. Ji irgi yra tinkama kabinti, svarbu, kad būtų išlaikyta proporcija 3:5“, – pridūrė K. Liškauskaitė.

Kokias vėliavas dažniausiai perka ir kiek išleidžia?

Anot K. Liškauskaitės, daugiausia parduodama įprastinė trispalvė, ne istorinė vėliava. Taip pat populiarios nedidelės popierinės vėliavėlės ir trispalvė juostelė.

REKLAMA

„Pigu.lt“ atstovė pridūrė, kad vis dar išlieka populiari Ukrainos vėliava.

„Aka baltic“ atstovas nurodė, kad klientai įprastai vėliavas perka kabinimui prie namų ant kotų arba stiebų. 

„Miesto gyventojai vis dažniau puošia trispalvėmis ir istorinėmis vėliavomis savo balkonus. Tokioms vėliavoms jie įprastai išleidžia nuo 10 iki 30 eurų.

Visos mūsų vėliavos atitinka įstatymuose numatytus reikalavimus, tad visos tinka tiek kasdieniam naudojimui, tiek iškabinimui per šventes“, – pridūrė „Aka baltic“ atstovas.

REKLAMA

Pasak „Flagmanas“ atstovo, perkamiausios vis tik yra standartinės, 100 x 170 cm dydžio, Lietuvos trispalvės vėliavos: „Pastaruosius metus vis daugiau klientų renkasi aukštesnės kokybės vėliavas (tvirtesnės tekstilės).

Ne valstybinių švenčiu metu dažniau perkama Lietuvos istorinė vėliava, bet dydis ir tekstilės pasirinkimas išlieka panašus kaip su trispalve.“

J. Daukšys atskleidė, kad vidutiniškai lietuviai tokioms šventėms išleidžia apie 30 eurų. 

išeiginė diena :skirta nuvažiuoti į Lenkiją apsipirkti.
Balkonelio wergai tegul kelia ką tik nori
Tai vadinama laisva Lietuva, per prievarta verčia vaidinti patriotais, ne padarysi to ano bauda, labiau primena Šiaurės Korėja, žmogus turi pats norėti užsidėti tą vėliava :D
Šaunuolis TV3 vienintelis portalas iš sisteminių, kuris prisiminė, kad šiandien kovo 11. Tiesa, grynai šimonytiškai, tie, kurie nešvęs, arba švęs ne taip, kaip liepia kgbistinė valdžia, bus nubausti. Kaip gi kitaip, bausti švenčių proga ši valdžiukė sugeba visus, štai tuoj pakels mokesčius, apmokestins dar kritulius ir sausrą ir būsime patenkinti, balsuosime už piš, šurikus, anūkėlius ir senelius. taigi švęskime, valdžia mus myli, tik meilė ta pagal Stambulo konvenciją, iškrypusi.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų