• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paprastai, nukentėję nuo kito žmogaus tikimės gauti visą reikiamą pagalbą, pvz., biuletenį ir ligos išmoką, jei dėl sužalojimų negalėtume dirbti. Vis tik taip yra ne visada – jei jus sumuštų, kai patys buvote neblaivūs, jums niekas nepriklausytų.

Paprastai, nukentėję nuo kito žmogaus tikimės gauti visą reikiamą pagalbą, pvz., biuletenį ir ligos išmoką, jei dėl sužalojimų negalėtume dirbti. Vis tik taip yra ne visada – jei jus sumuštų, kai patys buvote neblaivūs, jums niekas nepriklausytų.

REKLAMA

Į tokią situaciją pakliuvo skaitytojas Darius, kuris savaitgalį leido su draugais mieste išgėręs „kelis bokalus alaus“.

Vėliau prie jo einančio gatve prisikabino keli vaikinai, kurie jį sumušė. Darius nuvyko į skubią pagalbą, bet jam atsisakė suteikti biuletenį ir mokėti ligos išmoką, nes jis pats buvo išgėręs.

REKLAMA
REKLAMA

„Man darbe yra reikalingos abi rankos, o viena iš jų – lūžusi, taigi apie mėnesį negalėsiu dirbti. Mane užsipuolė, o dabar aš kenčiu ne tik dėl sužalojimų, bet ir dėl to, kad visą mėnesį turėsiu gyvent be euro kišenėje.

REKLAMA

Negalėsiu nei dirbti, nei išmokų gauti. Bet kuo aš kaltas, kad buvau truputį išgėręs? Ar aš nenusipelniau tų pačių išmokų, pagalbos? Juk moku visus mokesčius“, – piktinosi Darius.

Neblaiviems – jokio biuletenio ir išmokų?

„Sodra“ patarėja komunikacijai Malgožata Kozič patvirtino, kad ligos išmoka nemokama, jeigu apdraustas asmuo tapo nedarbingas dėl neblaivumo, girtumo ar piktnaudžiavimo psichiką veikiančiomis medžiagomis.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai patyręs traumą neblaivus žmogus kreipiasi į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, jam dėl patirtos traumos išduodama medicininė pažyma (forma Nr. 094/a), kuri tik pateisina neatvykimą į darbą.

Ši pažyma nėra pagrindas skirti ligos išmoką. Gydytojas negali išduoti nedarbingumo pažymėjimo neblaiviam žmogui“, – aiškino M. Kozič.

Ji pridūrė – jei nedarbingumo pažymėjimas visgi buvo išduotas, bet patikrinimo metu „Sodra“ nustato, kad žmogus tapo nedarbingas būdamas neblaivus, ligos išmoka vis tiek neskiriama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ligos išmoka – tai finansinė kompensacija iš „Sodros“ tam laikotarpiui, kai žmogus suserga ar patiria traumą ir dėl to negali dirbti.

Bet, jei trauma įvyko dėl to, kad žmogus buvo neblaivus, vartojo narkotikus ar kitas psichiką veikiančias medžiagas, „Sodra“ gali nemokėti išmokos. Laikoma, kad žmogus pats savo neatsakingu elgesiu sukėlė pavojų sveikatai“, – pabrėžė M. Kozič.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) antrino, kad vartojantis alkoholį ar kitas medžiagas asmuo turi įvertinti galimas pasekmes ir prisiimti už tai atsakomybę:

„Išimčių, kai asmuo gali gauti nedarbingumo pažymėjimą būdamas neblaivus ar apsvaigęs, nenumatyta.“

Išimtys – kada ligos išmoką skirs neblaiviam?

Visgi, pasak „Sodra“ atstovės, tai nereiškia, kad kiekvienu atveju išmokos nebus. 

REKLAMA

„Kiekviena situacija vertinama individualiai. Jeigu teisėsaugos ar kitos institucijos pateikia išvadą, kad girtumas nesusijęs su traumos priežastimi, ligos išmoka gali būti skirta.

Pvz., žmogus būdamas neblaivus važiavo taksi, kurio vairuotojas sukėlė avariją – ligos išmoka gali būti skirta“, – komentavo M. Kozič.

Anot jos, tokiu atveju žmogų gydantis gydytojas, gavęs „Sodros“ teritorinio skyriaus sprendimą, išduotą medicininę pažymą keičia į nedarbingumo pažymėjimą, pagal kurį mokama ligos išmoka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovė primena, kad ligos išmoka gali būti skirta, jei žmogus atitinka kitas ligos išmokai gauti būtinas sąlygas: yra draustas ligos socialiniu draudimu, įgijęs reikiamą ligos socialinio draudimo stažą, nedarbingumo laikotarpiu dėl traumos prarado darbo pajamas.

„Svarbu prisiminti, kad žmogaus veiksmai neturi užtęsti laikino nedarbingumo trukmės. Priešingai – šis laikotarpis turėtų būti skirtas poilsiui ir gydymuisi“, – akcentavo „Sodra“ atstovė.

REKLAMA

Kaip ir kada tikrina apsvaigimą?

Pasak SAM, ar asmuo yra neblaivus / apsvaigęs, vertinama pagal šiuos požymius:

  • iš burnos sklindantį alkoholio kvapą;
  • neadekvačią elgseną;
  • nerišlią kalbą;
  • nekoordinuotus judesius.

Esant šiems požymiams, vertinama bendra asmens būklė: ar gali eiti tiesia linija (pėda po pėdos), ar stovėdamas gali pirštu pataikyti į nosies galą (atsimerkęs ir užsimerkęs).

REKLAMA

Jeigu įtariama, kad asmuo yra neblaivus ar apsvaigęs, alkoholio kiekiui nustatyti imamas asmens kraujas, o psichiką veikiančių medžiagų nustatymui – kraujas ir šlapimas.

Jei asmuo atsisako tikrintis arba nustatoma, kad jis medicininės apžiūros metu yra girtas ar apsvaigęs, jam vietoje nedarbingumo pažymėjimo išduodama medicininė pažyma (forma Nr. 094/a).

Dėl pažeidimų neišmokėjo 76 tūkst. eurų išmokų

SAM nurodė, kad yra numatyta ir kitų atvejų, kuomet elektroniniai nedarbingumo pažymėjimai gali būti neišduodami. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pvz., jei asmuo nedraustas valstybiniu socialiniu draudimu, nesilaiko gydytojo nustatyto gydymo ar slaugos rėžimo, dirba, mokosi, keliauja, dalyvauja renginiuose ir pan., kai jo veiksmai gali užtęsti laikinojo nedarbingumo trukmę.

„Vienu iš elgesio taisyklių nedarbingumo metu pažeidimu laikoma, kai laikinai nedarbingu pripažintas asmuo atvyksta pas gydytoją neblaivus ar apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų.

REKLAMA

Tokiais atvejais dokumentuose yra fiksuojamas pažeidimas, dėl kurio taip pat galima netekti laikinojo nedarbingumo išmokos“, – pridūrė ministerijos atstovai.

Pasak M. Kozič, „Sodra“ nekaupia statistikos, kiek ligos išmokų neskirta būtent dėl asmens girtumo traumos atsiradimo metu.

Tačiau iš viso per 2024 m. po pirminio patikrinimo, nustačius įvairius rizikos faktorius ar pažeidimus, buvo neišmokėta 76 tūkst. eurų ligos išmokų.

REKLAMA
Idiotai net įstatymo nesugeba pritaikyti. Jai pats susižalojai būdamas girtas( nukritai, avariją padarei) , bet ne dėl trečiųjų asmenų kaltės.
Tai kad ir tos išmokos juokingos!
Lietuva tai yra degradavusi šalis dėl joje gyvuojančio supuvusios, besočio biurokratinio aparato.
Žmogus daug metų moka pakankamai nemažą psd ir atsitikus bėdai negali gauti tokią pat išmoką kaip atlyginimą, ligos metu.
Už ką reikia pirkti vaistus, maistą, mokėti komunalinius ligos metu?
Už ką Lietuvai likimas skyrė tokius šlykščiai vadovaujančius žmones?
Jai būsiu išgėręs, busiu atleistas nuo mokesčių?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų