Ūkio ministras Vytas Navickas pripažino, kad nauja atominė elektrinė Lietuvoje gali būti pastatyta vėliau nei 2015 metais, tačiau, anot jo, statybos laiką gali sutrumpinti tai, kad ji bus statoma šalia dabartinės Ignalinos AE, kur yra visa infrastruktūra.
"Statybos procesas trunka penkerius šešerius metus. Bet konkurso dokumentacijos parengimas, pasiūlymai, įvertinimas trunka dar maždaug trejus metus. Projekto įgyvendinimo sparta priklausys nuo to, kiek sugebėsime "suspausti" dokumentacijos parengimo laiką.
Kita problema - reaktorių gamintojų pasirengimas tiekti naujo reaktoriaus statybai reikalingus gaminius. Dėl kai kurių į reaktoriaus komplektaciją įeinančių gaminių jau yra užsakymų vėlesniam laikui nei 2015 metai", - interviu savaitraščiui "Veidas" sakė V.Navickas.
Anot jo, apie tai, kad Lietuva nepastatys naujos atominės 2015 metais, kalba tik kai kurie reaktorių gamintojai, nebūtinai laimėsiantys konkursą.
Būsimojo branduolinio reaktoriaus parametrai, ūkio ministro teigimu, bus tokie, kaip užrašyta Atominės elektrinės įstatyme - jis turi galėti dirbti tiesiogiai UCTE režimu.
"Yra keturi penki tiekėjai, iš kurių bus perkama konkurso būdu. Skelbiant konkursą svarbu bus įvertinti, kokios yra mūsų elektros sistemos galimybės užtikrinti rezervinę galią, kad Lietuvoje būtų galima pastatyti vienokio ar kitokio galingumo reaktorių. Įstatymo (atominės elektrinės - BNS) pataisose yra aiški nuostata, kad rezervinės galios naujai atominei elektrinei turi būti užtikrintos ES valstybių. Įstatymo nuostatos draudžia tas rezervines galias užtikrinti iš Rusijos", - sakė V.Navickas, paklaustas, ar tikrai iš Prancūzijos koncerno "Areva" nebus perkami 1600 megavatų (MW) galios reaktoriai, kurie esą galėtų užtikrinti stabilų elektrinės darbą tik įjungti į bendrą Rusijos energetinę sistemą.
Ūkio ministras paneigė teiginį, jog nauja atominė elektrinė neužtikrins nepriklausomybės nuo Rusijos energetikos monopolio, nes esą ji bus statoma pagal senosios IAE modelį.
Lietuva kartu su Latvija, Estija ir Lenkija ketina statyti naują atominę elektrinę bei elektros tiltus į Lenkiją ir Švediją. Tam Lietuvoje kuriamas nacionalinis investuotojas "Leo LT", į kurį susijungs valstybės ir privatus kapitalas.
Dabar veikiantis Ignalinos AE antrasis reaktorius, kuris yra pagamintas Rusijoje, bus uždarytas 2009 metų pabaigoje.