„Heritage Foundation“ bei „Wall Street Journal“ jau keturioliktą kartą paskelbtame pasauliniame ekonomikos laisvės reitinge Lietuva pasaulyje tarp 162 valstybių užima 26 vietą, o Europoje yra trylikta. Ekonominės laisvė Lietuvoje įvertinta 72 balais, o tai – 0,7 balo mažiau nei 2006-aisiais. Per metus Lietuva nusmuko 4 pozicijomis žemyn. Vis dėlto mūsų šalis yra aukščiau pasaulinio ekonominės laisvės vidurkio, kuris siekia 60,3 balo.
Valstybės buvo vertinamos skalėje nuo 1 iki 100, kur balas nuo 80 iki 100 reiškė, kad ekonomika yra visiškai laisva , 70-79,9 – daugiausiai laisva, 60-69,9 – nuosaikiai laisva, 50-59,9 – daugiausiai nelaisva ir 0-49,9 – nelaisva.
Aukščiausiai iš Baltijos valstybių reitinguojasi Estija, kuri pasaulyje pagal ekonominę laisvę žengia 12-ta, o Europoje – 5 vietoje. Ekonominė laisvė šioje valstybėje įvertinta 77,8 balo – 0,3 balo žemiau nei prieš metus. Kaimynai latviai liko 38 vietoje ir surinko 68,3 balo.
Į autoritarizmą vis labiau linkstanti Rusija per metus nusirito net 14 pozicijų žemyn – iš 120 į 134 vietą. Pirmąją vietą pasauliniame reitinge užėmė Honkongas, antras liko Singapūras, o trečia – Airija. Į laisviausių pasaulio ekonomikų penketuką taipogi pateko ir Australija bei JAV. Po jų išsirikiavo Naujoji Zelandija, Kanada, Čilė, Šveicarija bei Didžioji Britanija.
Kaip labiausiai represinė ekonomika įvertinta Šiaurės Korėja, surinkusi vos 3 taškus. Kiek aukščiau reitinguojasi Kuba, Zimbabvė, Libija, Mianmaras, Turkmėnistanas bei Iranas.Prie represinių ekonomikų beje priskiriama ir Rusija.
Sudarant reitingą, pagrindinis dėmesys buvo skiriamas šiems aspektams: verslo laisvei, prekybos laisvei, fiskalinei laisvei, vyriausybės dydžiui, monetarinei laisvei, investicijų laisvei, nuosavybės teisėms, korupcijos lygiui bei darbo rinkos laisvei. Išsamią ataskaitą apie tai, kaip Lietuva buvo įvertinta visose šiose kategorijose galite rasti čia.