Lietuvoj jaunų ūkininkų nėra daug, bet parama jiems – didelė

Absoliuti dauguma ūkininkų Lietuvoje yra vyresni nei 40 metų amžiaus žmonės. Tarp jų – nemažai ir pensinio amžiaus žmonių. Siekiant paskatinti jaunimo įsitraukimą į žemės ūkio veiklą, tam skiriama dešimtys milijonų eurų.

Žemės ūkio ministerijos 2-ojo Europos Sąjungos paramos skyrius vyriausioji specialistė Dalia Rutkauskaitė skaičiuoja, kad šių metų pradžioje jaunų žmonių žemės ūkio sektoriuje buvo gana nedaug.

„2020 m. sausio 1 d. 47 proc. bendro ūkių skaičiaus sudarė ūkiai, kuriuose ūkininkauja asmenys nuo 40 iki pensinio amžiaus, 15 proc. – vadinamieji jaunieji ūkininkai, 38 proc. – pensinio amžiaus ūkininkai“, – informuoja specialistė.

Vis dėlto jaunieji ūkininkai gali gauti tikrai solidžią paramą įsikūrimui. Iš viso – iki 40 tūkst. eurų.

„Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ yra skiriama vienkartinė išmoka, kuri mokama dviem dalimis. Pirma dalis (80 proc.) mokama iš karto, jei priimamas sprendimas skirti paramą. Likusi 20 proc. dalis mokama po verslo plano tinkamo įgyvendinimo“, – paaiškino D. Rutkauskaitė.

Jos teigimu, 2014-2020 m. finansiniam laikotarpiui jaunųjų ūkininkų įsikūrimui skirta beveik 73 mln. eurų. 

Iš viso nuo 2014 m. pateikta 3 316 paraiškų, patvirtintos 1 272 paraiškos. Patvirtinta paramos suma 55 mln., išmokėta – 49 mln.

Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos kaip tik praneša, kad šiemet paraiškas pateikusiems jauniesiems ūkininkams jau pradėjo mokėti paramos avansus. Daugiau kaip 500 ūkininkų planuojama skirti daugiau kaip 18 mln. eurų.

Vienas iš jų yra Prienų rajone ūkininkauti sumanęs vilnietis Tomas, sostinėje ilgą laiką dirbęs teisininku.

„Esu kilęs iš šio krašto, čia baigiau gimnaziją. Jau ne vienerius metus su šeima svarstėme, kad gal vertėtų grįžti. O kai paskelbė karantiną pavasarį, nusprendžiau – dabar arba niekada. Žinoma, galimybė gauti paramą įsikūrimui taip pat padėjo apsispręsti“, – šypsosi ūkininkas.

Pagal patvirtintą verslo planą, jis ketina statyti kelis šiltnamius. Dalis jų bus skirta auginti agurkus ir pomidorus.

2014-2020 m. KPP veiklos srities „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ įgyvendinimo taisyklėse pagal veiklos sritį remiama tokia veikla: žemės ūkio produktų gamyba; prekinių žemės ūkio produktų (pagamintų (išaugintų) valdoje) apdorojimas (rūšiavimas, pakavimas ir t. t.), perdirbimas ir tiekimas rinkai.

Paramos gali kreiptis ūkininkas (fizinis asmuo, įregistravęs žemės ūkio valdą ir ūkį savo vardu), kuris paramos paraiškos pateikimo metu atitinka šiuos reikalavimus: -    yra ne vyresnis kaip 40 metų amžiaus (paraiškos pateikimo dieną asmeniui dar nėra suėję 41 metai); -    turi reikiamų profesinių įgūdžių bei kompetencijos arba įsipareigoja juos įgyti; -    pirmą kartą steigiasi žemės ūkio valdoje ir ūkyje kaip ūkio valdytojas.

Išmokos dydis – iki 40 tūkst. eurų. Pirmoji išmokos dalis, sudaranti 80 proc. visos išmokos sumos, paramos gavėjui išmokama po sprendimo skirti paramą priėmimo (be mokėjimo prašymo pateikimo), antroji 20 proc. išmokos dalis – kitais metais po verslo plano tinkamo įgyvendinimo.


Rašyti komentarą...
K
Kaimietis
2020-11-16 16:34:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Su 40 tūkst. eurų vargiai įsikursi. O jeigu dar reikėtų ir žemę nusipirkti, tai nei 10 ha neišeitų. Čia tik sulidus priedas didžiažemio dukrelei ar sūneliui, kurie padaryti tik popieriniais jaunaisiais ūkininkais. O iš tikrųjų tai patys tikriausi ,,sofistai,, .
Atsakyti
0

K
Kaimietis
2020-11-16 16:34:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Su 40 tūkst. eurų vargiai įsikursi. O jeigu dar reikėtų ir žemę nusipirkti, tai nei 10 ha neišeitų. Čia tik sulidus priedas didžiažemio dukrelei ar sūneliui, kurie padaryti tik popieriniais jaunaisiais ūkininkais. O iš tikrųjų tai patys tikriausi ,,sofistai,, .
Atsakyti
0

a
arteksas
2020-11-16 17:05:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
Programa jau baigėsi, paraiškos nepriimamas, tai kam skelbti pasenusią info?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų