REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Absoliuti dauguma ūkininkų Lietuvoje yra vyresni nei 40 metų amžiaus žmonės. Tarp jų – nemažai ir pensinio amžiaus žmonių. Siekiant paskatinti jaunimo įsitraukimą į žemės ūkio veiklą, tam skiriama dešimtys milijonų eurų.

Absoliuti dauguma ūkininkų Lietuvoje yra vyresni nei 40 metų amžiaus žmonės. Tarp jų – nemažai ir pensinio amžiaus žmonių. Siekiant paskatinti jaunimo įsitraukimą į žemės ūkio veiklą, tam skiriama dešimtys milijonų eurų.

REKLAMA

Žemės ūkio ministerijos 2-ojo Europos Sąjungos paramos skyrius vyriausioji specialistė Dalia Rutkauskaitė skaičiuoja, kad šių metų pradžioje jaunų žmonių žemės ūkio sektoriuje buvo gana nedaug.

„2020 m. sausio 1 d. 47 proc. bendro ūkių skaičiaus sudarė ūkiai, kuriuose ūkininkauja asmenys nuo 40 iki pensinio amžiaus, 15 proc. – vadinamieji jaunieji ūkininkai, 38 proc. – pensinio amžiaus ūkininkai“, – informuoja specialistė.

Vis dėlto jaunieji ūkininkai gali gauti tikrai solidžią paramą įsikūrimui. Iš viso – iki 40 tūkst. eurų.

„Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ yra skiriama vienkartinė išmoka, kuri mokama dviem dalimis. Pirma dalis (80 proc.) mokama iš karto, jei priimamas sprendimas skirti paramą. Likusi 20 proc. dalis mokama po verslo plano tinkamo įgyvendinimo“, – paaiškino D. Rutkauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Jos teigimu, 2014-2020 m. finansiniam laikotarpiui jaunųjų ūkininkų įsikūrimui skirta beveik 73 mln. eurų. 

Iš viso nuo 2014 m. pateikta 3 316 paraiškų, patvirtintos 1 272 paraiškos. Patvirtinta paramos suma 55 mln., išmokėta – 49 mln.

REKLAMA

Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos kaip tik praneša, kad šiemet paraiškas pateikusiems jauniesiems ūkininkams jau pradėjo mokėti paramos avansus. Daugiau kaip 500 ūkininkų planuojama skirti daugiau kaip 18 mln. eurų.

Vienas iš jų yra Prienų rajone ūkininkauti sumanęs vilnietis Tomas, sostinėje ilgą laiką dirbęs teisininku.

„Esu kilęs iš šio krašto, čia baigiau gimnaziją. Jau ne vienerius metus su šeima svarstėme, kad gal vertėtų grįžti. O kai paskelbė karantiną pavasarį, nusprendžiau – dabar arba niekada. Žinoma, galimybė gauti paramą įsikūrimui taip pat padėjo apsispręsti“, – šypsosi ūkininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal patvirtintą verslo planą, jis ketina statyti kelis šiltnamius. Dalis jų bus skirta auginti agurkus ir pomidorus.

2014-2020 m. KPP veiklos srities „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ įgyvendinimo taisyklėse pagal veiklos sritį remiama tokia veikla: žemės ūkio produktų gamyba; prekinių žemės ūkio produktų (pagamintų (išaugintų) valdoje) apdorojimas (rūšiavimas, pakavimas ir t. t.), perdirbimas ir tiekimas rinkai.

Paramos gali kreiptis ūkininkas (fizinis asmuo, įregistravęs žemės ūkio valdą ir ūkį savo vardu), kuris paramos paraiškos pateikimo metu atitinka šiuos reikalavimus: -    yra ne vyresnis kaip 40 metų amžiaus (paraiškos pateikimo dieną asmeniui dar nėra suėję 41 metai); -    turi reikiamų profesinių įgūdžių bei kompetencijos arba įsipareigoja juos įgyti; -    pirmą kartą steigiasi žemės ūkio valdoje ir ūkyje kaip ūkio valdytojas.

Išmokos dydis – iki 40 tūkst. eurų. Pirmoji išmokos dalis, sudaranti 80 proc. visos išmokos sumos, paramos gavėjui išmokama po sprendimo skirti paramą priėmimo (be mokėjimo prašymo pateikimo), antroji 20 proc. išmokos dalis – kitais metais po verslo plano tinkamo įgyvendinimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų