Pietų Azijos ir Pietų Amerikos atstovai nesišvaisto pažadais investuoti Lietuvoje, tačiau ragina pradėti dialogą ir ieškoti sričių, kuriose būtų galima išnaudoti ekonominį potencialą.
Lietuvos garbės konsulas Indijoje Omas Prakašas Lohija (Om Prakash Lohia) sako, kad Indijos investuotojai teigiamai vertina verslo aplinką, infrastruktūrą Lietuvoje ir ateityje dvišaliai santykiai turėtų tik plėstis.
O. M. Lohijos teigimu, intensyvesnis Indijos ir Lietuvos bendradarbiavimas prasidėjo pernai gruodį, kai tuometis užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas viešėjo Indijoje. Indai pradėjo domėtis Lietuva. Vilčių teikia ir tai, kad lapkritį į šią Pietų Azijos šalį vyksta Premjero Andriaus Kubiliaus vadovaujama delegacija. Per vizitą numatoma susitikti su Indijos verslininkais, aplankyti informacinių technologijų miestą Banglo.
„Dialogas jau prasidėjo, bet negalima norėti rezultatų iš karto. Pirmas vizitas yra tik įžanga“, - naujienų agentūrai ELTA sakė Lietuvoje viešėjęs O. M. Lohija.
Indijos ekonomika 2008 metais augo 6 proc., pernai - 7 proc., šiais metais - 8,5 proc. Anot Lietuvos garbės konsulo, Lietuvoje tikimasi rasti 1-2 projektus, į kuriuos būtų galima investuoti. Lietuvos garbės konsulas Indijoje negalėjo pasakyti, kokios kompanijos galėtų ateiti į Lietuvą ar kokios Lietuvos įmonės bandytų įsitvirtinti Indijos rinkoje. Diplomatas apie datas nekalbėjo.
„Indijoje svarbu vidaus rinka. Lietuvoje rinka maža. Indai pažiūrės, ką gali čia padaryti. Gal rasime galimybių, yra daug idėjų, bet jos dar nekonkrečios“, - kalbėjo diplomatas.
Pasak O. M. Lohijos, dauguma Indijos įmonių įsikuria angliškai kalbančiose šalyse.
Tuo tarpu Lietuvos garbės konsulas Brazilijoje Fransiskas Rikardas Blaževičius (Francisco Ricardo Blagevitch) optimistiškiau žiūri į Lietuvos ir Brazilijos ekonominį bendradarbiavimą.
Brazilijos ekonomika viena pirmųjų atsigavo po pasaulio ekonomikos krizės. Didžiausioje Pietų Amerikos valstybėje yra gerai išvystytas žemės ūkis, kalnakasybos ir apdirbamoji pramonė bei paslaugų sektorius.
Lietuvos eksportas į Braziliją sudaro 75 mln. dolerių, Brazilijos į Lietuvą - 73 mln. dolerių per metus. Iš Lietuvos į Braziliją daugiausia eksportuojama optikos, fotografijos, kinematografijos, matavimo, kontrolės, precizijos, medicinos prietaisų ir aparatų. Brazilijoje kuriami Lietuvos ir Brazilijos prekybos rūmai.
Anot F. R. Blaževičiaus, 99 proc. gyventojų jo šalyje nežino, kur yra Lietuva, tad garbės konsulas reklamuoja Lietuvą vietos žiniasklaidoje. Konsulo teigimu, brazilai susidomėjo Lietuva, bet privalome atrasti daugiau suinteresuotų ir norinčių pradėti verslą Lietuvoje.
„Mes Brazilijoje turime gerus vynus, mėsą, soją. Lietuvoje jūs turite alų, degtinę, žemę ir taip toliau. Manau, kad turėtume pradėti prekybos ryšius, tai būtų naudinga abiem šalims“, - apie galimybes svarstė F. R. Blaževičius.
Jis teigė, kad Brazilijos ekonomika per pastaruosius penkerius metus auga, žmonės perka techniką, baldus, nekilnojamąjį turtą, 30 mln. žmonių iš „D“ klasės pakilo į „C“. Esą tai galėtų puikiai išnaudoti Lietuva.
„Leiskite pateikti pavyzdį. Brazilijoje, jeigu galvoji apie Japoniją, galvoji apie sakę, jeigu galvoji apie Meksiką - galvoji apie tekilą. Mes turime sukurti kažką panašaus, kaip „Lietuvoje yra geras alus“. Turime galimybę pasėti tokią mintį Brazilijoje. Šiuo metu palaikome ekonominius santykius, bet turime juos plėsti. Tai pagrindinis ateinančių dvejų metų tikslas“, - sakė diplomatas.