Šiuo metu yra trys populiariausi automobilinės navigacijos būdai. Pirmas – navigacija jau yra įmontuota pačioje transporto priemonėje gamintojų, antras – delninis kompiuteris su instaliuota programa, trečias – tiesiog nešiojamas navigacijos įrenginys.
Aiškiai populiariausia pasaulyje palydovinės navigacijos sistema vadinasi GPS (Global Positioning System), o jos kūrėjai yra amerikiečiai. Rusijoje irgi yra jau sukurta bei pardavinėjama analogišku būdu veikianti sistema, tačiau kol kas ja, greičiausiai, naudojasi koks vienas procentas planetos gyventojų.
Taigi užjūrio specialistų pagaminta navigacija gauna radijo signalą iš orbitoje esančių palydovų. Paprastai tariant mes ekrane matome, kur atitinkamu metu esame, bei kokie aplinkiniai keliai mus supa.
Taigi koks iš trijų variantų geriausias, patogiausias, praktiškiausias? Akivaizdu, kad tai priklauso nuo vairuotojo poreikių. Paprasčiausia ir visomis prasmėmis saugiausia yra nusipirkti naują automobilį su integruota navigacijos sistema. Akivaizdus privalumas būtų tai, kad tokiu atveju nereikėtų pačio prietaiso pastoviai judinti ar nešiotis su savimi. Deja, kol kas dėl suprantamų priežasčių negalime jo palikti matomoje vietoje salono viduje. Tačiau visų pirma ne kiekvienas gali tai (pirkti naują automobilį) sau leisti, o antra ir pati sistema kainuoja papildomus pinigus, nes, dažniausiai, baziniuose automobilių gamintojų variantuose navigacijos nebūna (nors dažnai naujos transporto priemonės perkamos lizingo būdu, tačiau ne visada norisi leisti kelis papildomus tūkstančius, juo labiau, kad ir Lietuva nėra tokia didelė ir nežinoma). Dar teko girdėti tokių kalbų, kad ir patys GPS sistemų gamintojai ne taip dažnai jas atnaujina, kaip norėtųsi (dėl konkurencijos trūkumo, galbūt). Kitas minusas yra ir tai, kad negalėsi ta navigacija pasinaudoti išlipęs iš automobilio.
Galbūt geriau turėti GPS delniniame kompiuteryje? Sunku pasakyti, ar šie kompiuteriai tokie populiarūs. Tačiau aišku tikrai, kad specialiai dėl navigacijos jo nepirksi. Jeigu, vis dėl to tokį daiktą turite, tuomet galite turėti ir GPS sistemą jame. Privalumais galima manyti esant tai, kas kitam gali būti trūkumu. Daiktas nešiojamas, todėl ir naudotis juo galite bet kur. Tačiau jei netyčia paliksite ant automobilio sėdynės, galite prarasti ne tik delninį kompiuterį, tačiau teks susimokėti už automobilio stiklą ar durų spynelės taisymą. Galimas variantas taip pat prijungti išorinę navigacijos sistemą laidu prie „gudresnio“ mobilaus telefono.
Visgi kompiuterinės programos su detaliais kelių žemėlapiais irgi kainuoja. Mėginsite rasti jas juodojoje rinkoje? Tuomet gali tekti sugaišti laiko ieškant, parsisiunčiant ir instaliuojant. Kaip žinia, ne visada visi parametrai atitinka, todėl tokį kelią rinktis nepatartina. Jau nekalbant apie tai, kad vogti – negražu.
Kas lieka? Lieka paprasta navigacinė įranga skirta tik vairuotojui pagelbėti. Šis variantas – pigiausias. Tokie prietaisai dažniausiai turi kiek didesnį ekraną, be to jie pritaikyti naudojimui spaudžiant pirštais ekrane. Tokiu būdu nereikia rankose laikyti papildomos „plunksnos“ (be ko vargu ar apsieisi naudodamas delninį kompiuterį). Saugumo prasme – tai privalumas. Atminties kortelės pagalba galima suinstaliuoti papildomus žemėlapius. Jau nekalbant apie tai, kad šie GPS įrenginiai turi „Bluetooth“ įrangą. Jais naudojantis galima žiūrėti filmus, klausytis muzikos.
Kas geriau kiekvienam iš mūsų pasirenkame patys. Tačiau jei laikas – pinigai, tai navigacinė įranga tikrai atsipirks.