Remiantis geros agrarinės ir aplinkosauginės būklės (GAAB) reikalavimuose įvardytu sėjomainos reikalavimu, avižos, grikiai, kviečiai, kvietrugiai, miežiai, rugiai, rapsai tame pačiame lauke gali būti auginami ne ilgiau kaip 3 metus iš eilės.
Žieminių ir vasarinių grūdinių, rapsų augalų pasėliai laikomi skirtingomis augalų rūšimis. Sėjomaina – tai ariamos žemės naudojimo būdas, kai ji suskirstyta į vienodo dydžio ir panašaus derlingumo laukus, kuriuose žemės ūkio augalai kaitomi pagal iš anksto nustatytą tvarką atsižvelgiant į ūkio dirvos derlingumą ir ekonominę padėtį.
Ypač svarbu ekologiniams ūkiams
Kuo apsėti dirvą rūpintis turi pareiškėjai, siekiantys gauti paramą tiesioginėmis išmokomis už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus, perdirbti skirtas braškes ir avietes, atskiromis tiesioginėmis išmokomis už baltąjį cukrų, taip pat paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemones „Išmokos ūkininkams vietovėse, kuriose yra kliūčių, išskyrus kalnuotas vietoves“, „NATURA 2000 išmokos ir su direktyva 2000/60/EB susijusios išmokos“, „NATURA 2000 išmokos“, „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“, „Pirmas žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku“, „Miškų aplinkosaugos išmokos“.
Keisti pasėlius ypač svarbu dalyvaujantiems „Agrarinės aplinkosaugos išmokos" programoje „Ekologinis ūkininkavimas", kadangi ekologiniame ūkyje sėjomaina yra pagrindas, lemiantis ūkininkavimo sėkmę. Tinkamai parinkta sėjomainos kultūrų kaita be papildomų išlaidų ne blogiau negu naudojant pesticidus padeda išvengti augalų ligų ir kenkėjų, mažina pasėlių piktžolėtumą, taigi padeda saugoti pasėlių sveikatingumą ir išlaikyti reguliarią žemės ūkio produkcijos gamybą.
Didina dirvos derlingumą
Laikytis sėjomainos aktualu daugeliui ūkininkų, mat sėjomaina yra būtina dirvožemio derlingumui palaikyti. Dirvos atsėliavimas (dar kitaip – monokultūra – vieno augalo auginimas tame pačiame žemės sklype ilgą laiką, nesilaikant sėjomainos) nualina dirvožemį, kadangi vienas pasėlis iš dirvožemio visada pasiima tas pačias medžiagas, kurios jam reikalingos.
Sėjant vis kitas kultūras, palaikomas dirvožemio organinių medžiagų balansas ir patvari dirvos struktūra, o tai didina derlingumą. Sėjomaina taip pat padeda užtikrinti pasėlio savaiminį apsirūpinimą azotu panaudojant ankštinius augalus; sumažinti piktžolių, ligų ir kenkėjų plitimą bei padėti juos kontroliuoti; palaikyti pelningą prekinių augalų plotą.
Nesilaikant sėjomainos reikalavimo, kaip ir kitų kompleksinės paramos reikalavimų, pareiškėjams yra taikomos sankcijos. Išmokos pagal visas paramos schemas, kuriose pareiškėjas dalyvauja, sumažinamos 3 proc. Tačiau, sankcijų dydis atitinkamai padidinamas arba sumažinamas įvertinus reikalavimų pažeidimą pagal masto, sunkumo ir poveikio trukmės kriterijus. Sėjomainos reikalavimo laikymasis pirmąkart tikrinamas bus šiemet, kadangi šiais metais sueina treji metai nuo pirmojo paraiškų teikimo 2007 metais. Dėl sėjomainos reikalavimo laikymosi šiemet tikrinami bus tik pareiškėjai, paraiškas pateikę 2007 metais pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos plotines priemones. Prašantiems tiesioginių išmokų, šis reikalavimas įsigaliojo nuo 2008 metų, todėl pareiškėjai, pateikę paraiškas tiesioginėms išmokoms gauti, bus tikrinami nuo 2011 metų.