Neigiamos bankrotų tendencijos visus metus pastebimos maitinimo, o nuo rudens – ir paslaugų įmonėse, - teigia įmonių kredito riziką vertinanti UAB „Creditreform Lietuva“, remdamasi Registrų centro duomenimis. „Kaip įprasta, šį lapkritį vėl ėmė gausėti bankrotų, nes pasibaigus sezonui paprastai baigiasi ir kreditorių kantrybė. Bankrotų ypač padaugėja maitinimo bei statybos įmonėse. Šių metų lapkritį smarkiau nukentėjo ir statybinių medžiagų prekybos didmeninės bei mažmeninės prekybos įmonės, – pastebi UAB „Creditreform Lietuva“ direktoriaus pavaduotojas Romualdas Trumpa. - Pastaraisiais mėnesiais numatomos prastesnės bankrotų tendencijos maitinimo ir paslaugų įmonėse.
Lapkritį bankrotų labiausiai padaugėjo statyboje (visų pastatų statyboje ir specializuotoje statybos veikloje) - per šių metų 10 mėnesių vidutiniškai fiksuota po 20, o lapkritį – jau net 34 bankrotai. Prekyboje – šuolis nuo vidutiniškai 32 bankrotų per ankstesnius mėnesius iki 43 lapkritį. Metams baigiantis prastesnė padėtis buvo statybinių medžiagų, baldų ir namų apyvokos prekių prekybos įmonėms: šią veiklą vykdė 9 iš 18 lapkritį bankrutuojančių didmenininkų ir 9 iš 19 mažmenininkų. Ne maisto prekių prekybos bankrotų skaičiaus didėjimas rodo ne tik sezoniškumą, bet ir stiprėjančią rinkos koncentraciją. Paslaugų sferoje neigiamos spalio tendencijos tęsiasi toliau. Maitinimo veikloje bankrotų sumažėjimas spalį (iki 5) buvo trumpalaikis - lapkritį bankrutavo 12 šios veiklos įmonių (sausio – lapkričio vidurkis – 7,5 bankroto). Profesinėje veikloje (apskaita, konsultavimas, reklama) per sausį – spalį bankrutuodavo po 7 įmonės, tuo tarpu spalį ir lapkritį – po 9. Administracinėje ir aptarnavimo veikloje (valymo, įdarbinimo, nuomos) per sausį – spalį vidutiniškai bankrutuodavo 2,8 įmonės, tuo tarpu spalį – 10, o lapkritį – 7 smulkios paslaugų įmonės.
Paslaugų šakose artimiausiais mėnesiais padėtis neturi didelių galimybių gerėti. Paprastai po metų rinkoje nelieka (įskaitant ir bankrotą) apie
30% įmonių, kurioms iki tol registruoti turto areštai. Mažus atlyginimus dažniausiai mokančios paslaugų ir maitinimo įmonės jautresnės minimalios algos didinimui. Vidaus rinkoje dirbantys ūkio subjektai pirmiausiai pajus vartotojų mokumo sumažėjimą padidėjus elektros ir šildymo kainoms.
Bankrutuojančių įmonių skaičius šiemet per sausį-lapkritį labiausiai išaugo (lyginant su praėjusių metų 11 mėn.) prekyboje - nuo 314 iki 361, maitinimo ir apgyvendinimo veikloje ūgtelėjo nuo 61 iki 100. Sausio - lapkričio mėnesį daugiau nei pernai bankrotų tapo pramonėje, kitoje aptarnavimo veikloje (kirpyklų, smulkaus taisymo), o administracinėje ir aptarnavimo veikloje (įdarbinimo, apsaugos, valymo, pastatų aptarnavimo) buvo pasiektas praėjusių metų bankrotų lygis.