Kaip turėtų būti reguliuojamas privačios ir valstybinės medicinų santykis? Kokie sprendimai?

„Sieksiu paciento gerovės, vengsiu bet kokio nehumaniško žingsnio, paciento klaidinimo ir korupcijos” - duodamas Hipokrato priesaiką gydytojas pasižada padėti ligoniams ir tai neturi nieko bendro, kuriame sektoriuje – viešajame ar privačiajame jis dirba. Vis dėlto šiandien naujieji ekonominiai modeliai persmelkia visas valstybių sritis, neaplenkdami ir medicines, o čia atsiranda rimta trintis tarp šių sveikatos apsaugos sektorių ir reguliavimo reikia jau dabar.

Benas Atkočiūnas

Kaip teigia Šeškinės poliklinikos vadovas doc. Jonas Kairys, šiandien privačios medicinos reguliavimo stoka gali turėti labai rimtų pasekmių ne tik sveikatos apsaugos sistemai, bet ir valstybės iždui.

„Privačios medicinos atstovai yra linkę paskirti pacientams daugiau tyrimų nei galbūt reikėtų. Galiausiai tokie pacientai juos atlieka tokiose įstaigose, kurios būna susijusios su privačiais medikais ar jų verslo partneriais. Savaime suprantama, kad tokio gydymo negalima pavadinti pačiu pigiausiu, o lėšos jam yra naudojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo”, - teigia J. Kairys.

REKLAMA

Jo manymu, idant būtų įgyvendinta konstitucinė nemokamos medicinos samprata, viešojo sektoriaus finansavimas turėtų būti prioritetinis.

„Svarbu, kad pirmiausiai valstybė turėtų rūpintis piliečių sveikata ir medicinos pagalba susirgus, o ne privatūs gydytojai. Tokiu atveju ir finansavimas viešajam sektoriui turėtų būti prioritetinis reikalas“ – pastebi specialistas.

J. Kairys nuogastauja, kad šiandien privati medicina labai daug dėmesio skiria PSDF lėšoms. Būtent dėl šios priežasties privati medicina renkasi steigtis miestuose ir jų centruose, kur didesnis žmonių srautas, bet ne ten, kur jų paslaugų reikia labiausiai.

„Privačios įstaigos nesteigiamos atokiuose rajonuose, kur šių paslaugų tikrai trūksta, o visos nori koncentruotis centruose. Savivaldybės šiuo aspektu neturi joms jokios įtakos, todėl negali ir paveikti paslaugų prieinamumo gerinimo proceso. Tačiau jeigu mes teigiame, kad privačios gydymo įstaigos kuriamos tam, kad būtų gerinamas sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas, kad kuo daugiau gyventojų galėtų jomis naudotis, visgi turėtų būti reguliuojamas šių įstaigų steigimas”, - problemą įvardija pašnekovas.

Parengta bendradarbiaujant su Sveikatos apsaugos ministerija

 


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų