Rapolas Tamošiūnas
Triušiai – nedrąsūs ir mieli gyvūnėliai, tačiau į ranką kandančius ar šeimininkus po kambarį besivaikančius naminius ilgaausius matė ne vienas. Tokius augintinius būtina perauklėti.
Laukiai triušiai gali būti labai agresyvūs. Kovodami dėl dominavimo patinai kartais sunkiais susižaloja ar net žūsta. Naminiai triušiai tampa agresyvūs dėl netinkamo žmogaus elgesio su jais ar laikymo sąlygų.
Kūno kalba
Pasak UAB „Vetvila“ vadovo Gintaro Sudiko, grumdamiesi triušiai kaip ginklus naudoja savo galingas užpakalines kojas, priešininką jie kandžioja ar braižo priekinių kojų nagais. „Apie triušių jausmus galima spręsti iš jų pozų ar ausų krutinimo. Tie patys judesiai įvairiose situacijose gali reikšti skirtingus dalykus. Nepatenkintas triušis ausis nukreipia į šonus ir atgal, o kai būna labai nepatenkintas jas priglaudžia prie nugaros ir pakelia galvą. Agresyvumą rodo ir pakelta bei atgal nukreipta uodega. Jei triušis į žmogų atsuka snukutį ir išskečia priekines letenas, vertėtų elgtis atsargiau – jis tikrai pyksta. Kartais triušis gali urgzti ar trepsėti užpakalinėmis kojomis. Jei triušis bijo, į šeimininką pasisuka šonu“, – pasakojo veterinarijos gydytojas.
Krimstelėjimas dėmesiui atkreipti
„Net labai meilūs triušiai tam tikromis aplinkybėmis gali tapti „kandukais“. Jie pyksta, kai šeimininkas liečia jų maistą ar tvarko narvelį, nes gyvūnams atrodo, kad įsibrauta į tik jiems priklausančią teritoriją. Patelės agresyvesnės gali būti pavasarį, kai prasideda poravimosi sezonas. Šią agresiją sukelia hormonų pokyčiai. Vasaros pabaigoje toks elgesys dažnai išnyksta. Neretai triušiai tampa pikti dėl blogo elgesio su jais, kai augintiniai gąsdinami ar mušami“, – sakė pašnekovas. Triušio krimstelėjimas nepaliks jokio ženklo, nebent mėlynę, o rimtesnis čiaukštelėjimas gali pažeisti odą. Nestipriai krimstelėdami vienas kitam, triušiai bendrauja tarpusavyje, taip jie bando „pašnekėti“ ir su juos laikančiais žmonėmis, kai nori kur nors judėti ar laukia, kad juos paglostytų.
Reikia judėti ir bendrauti
Kai kurie triušiai, kaip ir žmonės, gali būti irzlūs iš prigimties, persekioti žmones, kąsti be jokios rimtos priežasties. Kartais triušiai kanda į atkištą ranką. Jie turi gerą tolimąją regą, tačiau artimoji ne tokia puiki, tad žmogaus ranka, atsiradusi prieš pat snukutį, gali nustebinti, išgąsdinti, todėl gyvūnai, jausdami grėsmę, ima gintis. Šie augintiniai gali būti agresyvūs ir tad, kai jiems trūksta erdvės ar dėmesio. Per mažas narvas triušiams kelia stresą ir nuobodulį, nes šiems gyvūnams reikalinga ir mankšta, ir bendravimas. Būtina kastruoti ir sterilizuoti
„Nesitikėkite stebuklo – triušis per vieną naktį nepasikeis. Dirbti su juo gali tekti kelias savaites“, – sakė G.Sudikas.
Kai kurie žmonės bando „išmokyti“ savo triušiuką nesikandžioti jį mušdami per nosytę ar daužydami laikraščiu. Taip daryti, pasak specialisto, jokiu būdu negalima. Svarbiausia augintinį nuraminti, kad šis suprastų, jog aplinka yra saugi.
Kartais triušiai tampa agresyvūs, kai suserga ar kenčia skausmą. Sterilizuotos patelės ir kastruoti patinai rečiau tampa mažais demonais. Todėl 4–6 mėnesių patinėlius būtina kastruoti. Sterilizuotos patelės gyvena ilgiau, joms nekyla grėsmė susirgti gimdos vėžiu. Tačiau prevencinė kastracija ar sterilizacija nepadės išvengti agresyvaus elgesio, jei jį sukelia ne hormonai, o kitos priežastys.
Padės tik švelnumas
„Įkurdinkite augintinį erdviame narvelyje. Kasdien mažiausiai valandą triušį išleiskite palakstyti. Labai svarbu, kad jis turėtų ką veikti, nenuobodžiautų, – patarimais dalijosi specialistas. – Turite įtikinti triušį, kad agresyvus elgesys nepadės išspręsti jam kylančių problemų, pavyzdžiui, kai yra pernelyg glostomi ar niurkomi mažų vaikų.“
Kai kurie agresyvūs triušiai kanda ar urzgia, tačiau glostomi dreba. Tokius bailiukus veterinarijos gydytojas pataria kalbinti ramiu balsu, o liesti atsargiai, iš pradžių vienu pirštu, po kelių dienų – dviem, trimis, vėliau – visu delnu, iš pradžių labai atsargiai braukti per kailiuką, vėliau spausti stipriau.
Jaukinti, kol nurims
Jei naminis triušis agresyviai elgiasi, kai žmogus bando jį paimti, patartina neliesti jo kokias dvi savaites, tačiau maitinti iš rankos, kalbinti ramiu balsu. Kai triušis atsipalaiduos, reikėtų duoti jam kokį nors skanėstą ir pabandyti paglostyti. Jei ilgaausis vis dar baidysis, jaukinti jį toliau. Galų gale triušiui nurimus, kasdien jį galima glostyti vis ilgiau. Po kiek laiko galima bandyti jį paimti į rankas, leisti suėsti skanėstą, padėtą ant šeimininko krūtinės.
Svarbu, kad su triušiu visada būtų elgiamasi švelniai. Nuo mažens laiką leidžiantis tarp žmonių, reguliariai prižiūrimas, glostomas ir nešiojamas triušis bus mielas augintinis.
Infotekstas
Triušio negalima kelti už ausų. Tai jam sukelia skausmą. Gyvūną reikia imti vieną ranką pakišant po kūnu, o kita suimti odą ties mentėmis. Nešioti augintinį geriausia priglaudus prie krūtinės. Šerti ilgaausį privalu reguliariai. Skanėstų nebūtina duoti kiekvieną kartą, kai einama prie augintinio. Razinų ar bananų gabalėlių saugiau paduoti žnyplutėmis. Kai kurie triušiai reaguoja į kitų triušių kvapus, todėl prieš bendraujant su jais reikėtų nusiplauti rankas ir pasikeiskite drabužius. Jei augintinis agresyvus, galima pabandyti duoti jam raminančių maisto papildų.