• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvienam darbuotojui kasmetinės atostogos yra privalomos. Tačiau jei dėl tam tikrų aplinkybių jos nėra panaudojamos, atleidžiant darbuotoją iš darbo privaloma jas kompensuoti.

REKLAMA
REKLAMA

Nukeliama atleidimo iš darbo data

Atleidžiant darbuotoją iš darbo (išskyrus atvejus, kai atleidžiama dėl jo paties kaltės), nepanaudotos kasmetinės atostogos jo pageidavimu suteikiamos nukeliant atleidimo datą. Tokiu atveju atleidimo iš darbo diena yra laikoma kita diena po kasmetinių atostogų pabaigos dienos. Svarbu pabrėžti, jog nuo 2015 m. gruodžio 1 d., nepanaudotos kasmetinės atostogos darbuotojo pageidavimu bus suteikiamos nukeliant atleidimo datą, tačiau ne daugiau kaip už 3 darbo metų nepanaudotas kasmetines atostogas, jeigu darbuotojas faktiškai galėjo jomis pasinaudoti ir kolektyvinėje sutartyje nenustatyta kitaip.

REKLAMA

Piniginė kompensacija už nepanaudotas atostogas

Kasmetines atostogas pakeisti pinigine kompensacija draudžiama, tačiau jei dėl darbo santykių pabaigos darbuotojui negali būti suteikiamos kasmetinės atostogos arba jei darbuotojas jų nepageidauja, jam išmokama piniginė kompensacija, kurios dydis nustatomas pagal nepanaudotų kasmetinių atostogų, tenkančių tam darbo laikotarpiui, darbo dienų skaičių. Atkreipiame dėmesį, kad piniginė kompensacija už nepanaudotas kasmetines atostogas privalo būti išmokėta nepriklausomai nuo darbo sutarties nutraukimo pagrindo, t. y. net ir tuo atveju, kai atleidžiama dėl darbuotojo kaltės.

REKLAMA
REKLAMA

Bus ribojamas kompensuotinų atostogų laikas

Jeigu darbuotojui kasmetinės atostogos nebuvo suteiktos daugiau kaip už vienerius darbo metus, kompensacija išmokama už visas nepanaudotas kasmetines atostogas, bet ne daugiau kaip už 3 darbo metų nepanaudotas kasmetines atostogas (jei darbuotojui jo atleidimo dieną pagal teisės aktus priklauso 28 kalendorinių dienų minimalios kasmetinės atostogos, po 2015 m. gruodžio 1 d. kompensacija jam turėtų būti skaičiuojama ne daugiau kaip už 84 kalendorines dienas kasmetinių atostogų t. y. 28×3), jei darbuotojas faktiškai galėjo jomis pasinaudoti ir kolektyvinėje sutartyje nenustatyta kitaip, t. y. darbuotojai, turintys nepanaudotų kasmetinių atostogų daugiau kaip už 3 darbo metus, turi teisę jas išnaudoti iki 2015 m. gruodžio 1 d. Tiek darbdavys privalo, tiek darbuotojas turi būti suinteresuotas panaudoti kasmetines atostogas. Šis ribojimas mokėti pinigines kompensacijas už nepanaudotas kasmetines atostogas ne daugiau kaip už trejus metus nustatomas siekiant labiau motyvuoti darbuotojus panaudoti atostogas ir įgyvendinti kasmetinių atostogų tikslą – darbuotojui pailsėti ir susigrąžinti darbingumui. Nutraukiant darbo sutartį iki 2015 m. gruodžio 1 d., piniginė kompensacija išmokama už visas nepanaudotas kasmetines atostogas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teisė pasinaudoti visomis sukauptomis atostogomis išliks

Atkreiptinas dėmesys, kad nuo 2015 m. gruodžio 1 d. pasikeičia reglamentavimas dėl atleidimo datos nukėlimo darbuotojo pageidavimu suteikiant nepanaudotas kasmetines atostogas ir dėl piniginės kompensacijos už nepanaudotas atostogas mokėjimo nutraukiant darbo santykius, o ne dėl teisės pasinaudoti sukauptomis neišnaudotomis kasmetinėmis atostogomis. Pažymime, kad darbdavys yra įpareigotas kasmetines atostogas darbuotojui suteikti už kiekvienus darbo metus tais pačiais darbo metais. Kaip ir minėta, tokia atostogų suteikimo tvarka siekiama išvengti atostogų perkėlimo į kitus metus, nes šiuo perkėlimu iškreipiama kasmetinių atostogų, kaip laiko, skirto darbuotojui pailsėti ir darbingumui susigrąžinti, prasmė. Tačiau galimos situacijos, kai darbuotojas dėl objektyvių priežasčių negali pasinaudoti kasmetinėmis atostogomis, t. y. dėl darbuotojo ligos ir pan., dėl to neturi būti apribota darbuotojo teisė naudotis kasmetinėmis atostogomis. Todėl po 2015 m. gruodžio 1 d. nepanaikinama darbuotojo teisė pasinaudoti visomis sukauptomis atostogomis, minėti apribojimai taikomi tik nutraukiant darbo sutartį ir nukeliant atleidimo datą dėl kasmetinių atostogų arba išmokant kompensaciją už nepanaudotas atostogas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų