Pasak rugsėjo pabaigoje į pareigas sugrįžusio „Inter RAO Lietuvos“ vadovo Giedriaus Balčiūno, ieškinys Baltijos šalių tinklų operatorėms pateiktas siekiant prisiteisti susidariusį įsiskolinimą. Jo vertės jis nenurodė.
„Patvirtinu, kad „Inter RAO Lietuva“ pateikė ieškinį Stokholmo arbitraže prieš „Litgrid“, Latvijos AST ir Estijos „Elering“ dėl susidariusio įsiskolinimo priteisimo. Šioje byloje kitiems asmenims reikalavimai nėra pareikšti“, – komentare BNS nurodė G. Balčiūnas.
Motyvuodamas tuo, jog procesas nėra viešas, įmonės vadovas daugiau detalių apie jo turinį nepateikė.
Apie Stokholmo arbitraže pradėtą procesą dėl tarptautinėmis sankcijomis sustabdytų mokėjimų ketvirtadienį pranešė „Litgrid“, tačiau motyvuodama konfidencialumu ir arbitražo taisyklėmis daugiau detalių nei apie ieškovą, nei patį ieškinį ji nepateikė.
Tokią pat informaciją apie arbitraže pradėtą procesą penktadienį BNS patvirtino ir Latvijos AST, tuo metu Estijos „Elering“ teigė negalinti komentuoti situacijos.
Apie tai, jog Baltijos šalių operatorėms Stokholmo arbitraže ieškinį pateikė „Inter RAO Lietuva“, BNS ketvirtadienį patvirtino tarpusavyje nesusiję šaltiniai.
Gegužę tuometis „Inter RAO Lietuvos“ bankroto administratorius Aurimas Valaitis BNS teigė, kad Baltijos šalių elektros perdavimo įmonės bendrovei skolingos beveik 13 mln. eurų su delspinigiais ir palūkanomis už sistemos balansavimo paslaugas, teiktas iki praėjusių metų birželio.
A. Valaitis tuomet sakė, kad dalies operatorių skolos susidarė dar iki 2022 metų birželio pabaigos, kai „Inter RAO Lietuvos“ kreditoriai inicijavo neteisminį bendrovės bankrotą, kurį šių metų rugsėjį neteisėtu pripažino Lietuvos apeliacinis teismas.
Už trijų Baltijos šalių įmonių mokėjimus atsakinga buvusi Estijos tinklo operatorė „Elering“ anksčiau BNS patvirtino iš „Inter RAO Lietuvos“ sulaukusi prašymų sumokėti už balansavimo paslaugas, tačiau tikino, kad jomis nesinaudojama nuo praėjusių metų vasaros.
Trijų Baltijos šalių operatorių atsiskaitymų už tarpsisteminį disbalansą sutartis su „Inter RAO Lietuva“ baigė galioti praėjusių metų gruodžio 31 dieną.
Rusijos kontroliuojamoje IPS/UPS elektros sistemoje veikiančios Baltijos šalys techniniais rusiškos energijos srautais sistemai balansuoti naudojosi iki praėjusių metų birželio.
Lietuvos „Litgrid“ tuomet pranešė, jog Baltijos šalių operatoriai atsisakė sistemai balansuoti skirtų techninių rusiškos energijos srautų ir sistemą balansuoja bendromis pajėgomis, tačiau 2014 metais pasirašyta sutartis su šią paslaugą teikusia „Inter RAO Lietuva“ nebuvo nutraukta, nes, pasak BNS šaltinių, tai padaryti atsisakė „Elering“.
Vis dėlto tiek „Litgrid“, tiek „Elering“ BNS anksčiau tikino, jog mokėjimai „Inter RAO Lietuvai“ už balansavimo paslaugas yra sustabdyti nuo praėjusios vasaros.
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) pernai kovą apribojo „Inter RAO Lietuvos“ galimybes atlikti bankų operacijas, o gegužę dėl sąsajų su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu buvo įšaldytos ne tik įmonės lėšos, bet ir akcijos.
Baltijos šalys pernai gegužę sustabdė prekybą „Inter RAO Lietuvos“ tiekiama rusiška elektra, o Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) birželio pabaigoje panaikino jos elektros eksporto, importo bei nepriklausomo tiekėjo licencijas.
Apeliaciniam teismui pripažinus, kad „Inter RAO Lietuvos“ bankrotas pernai birželį paskelbtas neteisėtai, laikinasis administratorius rugsėjį perleido vadovavimą buvusiam vadovui Giedriui Balčiūnui bei valdybos nariams.