Pirmoji moteris – seniausio JAV universiteto prezidentė – apie įmanomas ir neįmanomas lyderio savybes, įvardžius „mes“ ir „aš“ ir vaizduotės lankstumą.
Drew Faust gimė Niujorke, o aukštąjį išsilavinimą įgijo Pensilvanijos universitete Filadelfijoje. Ten ji pradėjo mokslinę veiklą kaip istorikė, tyrinėjanti JAV Pietus iki Pilietinio karo ir po jo. Beje, Drew šeima priklauso JAV politiniam ir finansiniam elitui, o jos prosenelis Lawrence'as Tisonas buvo senatorius nuo Tenesio valstijos. Išdirbusi 25 metus Pensilvanijos universitete, 2001 metais Drew tapo Radcliffe perspektyviųjų tyrimų instituto dekane Harvarde, o dar po šešerių metų – Harvardo universiteto prezidente. Tokiu būdu, D. Faust tapo ne tik pirmąja moterimi – seniausio JAV universiteto prezidente, bet ir pirmąja nuo 1672 metų prezidente, nebaigusia šios aukštosios mokyklos.
Pažymėtina, kad jos pirmtakas Lawrence'as Summersas atsistatydino 2006 metais po savo skandalingų pareiškimų apie ryšį tarp žmogaus lyties ir jo mokslinių pasiekimų. 2012 metų „Forbes“ paskelbtame pačių įtakingiausių pasaulio moterų reitinge D. Faust pakilo iš 63 į 43 vietą.
• Žmonės priskiria lyderiams visas įmanomas ir neįmanomas savybes, todėl kartais atrodo, kad jie turi neįtikėtiną galią, nors iš tikrųjų visos šios savybės būna pervertintos.
• Svarbiausia lyderystės pamoka, kurią aš išmokau, slypi konteksto, kuriame tu vadovauji, supratime. Tu visuomet sąveikauji su žmonėmis, bendrauji, nukreipi savo energiją tam, kad drauge judėtumėte tavo požiūriu teisinga kryptimi.
• Kartą aš paklausiau vieno absolvento, krizių valdymo eksperto: „Ką aš turėčiau daryti?“. Jis atsakė: „Viena pamoka apie bet kokios organizacijos pakeitimą – bendravimas, bendravimas ir dar kartą bendravimas“.
• Užbaiginėjant mokslus mintys apie karjerą tampa vis artimesnės. Nusiraminkite. Išmintingai išnaudokite kiekvieną savo mokymosi universitete dieną, kadangi ši patirtis, ši galimybė yra unikali.
• Aš niekada neplanavau savo karjeros. Aš niekada neplanavau būti Harvardo prezidente. Ir aš noriu pasakyti žmonėms, kurie ją planuoja: „Visada būkite pasirengę improvizuoti“. Sugebėjimas įvertinti galimybes ir judėti nauja, o kai kada ir netikėta kryptimi atneš jums neįkainojamą naudą nepriklausomai nuo jūsų interesų ir pažiūrų.
• Investuokite į žmones. Atsiminkite, kad verslas susijęs su žmonėmis, o jūs stengiatės padėti jiems daryti visa tai, ką jie pajėgia.
• Kartą man pasakė: „Strategija – tai, ką tu pasirenki nedaryti“. Ir man atrodo, tai yra labai svarbu.
• Vadovaujant didelei organizacijai reikia, kad kiekvienas jaustųsi jos dalimi. Tik tuomet žmonės dirbs taip, kaip jūs reikalaujate.
• Man labiau patinka „mes“, o ne „aš“. Man patinka, jeigu žmonės džiaugiasi, kai kalba apie bendrą reikalą.
• Jeigu jūs pajėgiate suprasti, jog esama žmonių, kurių požiūris į pasaulį skiriasi nuo jūsų, jūs esate pajėgūs atrasti kažką naujo savo pačių pasaulyje.Priimdami tai, jūs susikuriate visą instrumentų rinkinį kokiam nors uždaviniui spręsti. Jūs galite pažvelgti į jį iš įvairių pusių.
• Dabar toks metas, kada mes turime šansą keisti viską aplinkui. Mes turime galvoti apie sienų, kurios galėtų trukdyti mūsų potencialui, suardymą.
• Reikia atsiminti, kad kai kuriuos dalykus padaryti yra sunku, todėl reikia apsvarstyti sėkmingiausius sunkumų įveikimo būdus.
• Aš manau, kad labai perspektyvu imtis kokio nors lyderio vaidmens, kadangi ateitis išplaukia iš praeities.
• Neįmanoma visus žmones padaryti laimingus. Bet aš tikiu, kad jeigu žmonės jaučia, kad jūs jų klausotės, atsižvelgiate į jų nuomonę, pagarbiai žiūrite į jų požiūrį, jie, greičiausiai, lengviau sutiks su jumis priimant kokio nors klausimo sprendimą.
Šaltiniai: http://www.nytimes.com; http://www.forbes.com; http://www.neh.gov; http://www.npr.org; http://www.pbs.org.