• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Galimi naujos atominės elektrinės strateginiai investuotojai būsimo projekto riziką nori dalintis su valstybe ir užduoda Energetikos ministerijai daugybę namų darbų.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau energetikos ministras neabejoja, kad iki metų pabaigos Lietuva pasirinks vieną iš penkių atrankos kriterijus atitikusių investuotojų, praneša LTV „Šiandien“.

REKLAMA

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas patvirtina, jog visos penkios atrankos kvalifikacinius kriterijus atitinkančios užsienio bendrovės iki nurodytos datos – balandžio 15-osios – atsiuntė atsakymus dėl dalyvavimo naujos atominės elektrinės statybos projekte. Tačiau jis nesiryžo tų atsiliepimų įvardyti neįpareigojančiais pasiūlymais.  

REKLAMA
REKLAMA

„Yra atsakymai iš visų penkių kompanijų, tačiau šiandien mes negalime suskirstyti į teigiamus ir neigiamus. Jie mato projektą kaip labai sudėtingą techniškai, finansiškai, teisiškai, ir tie jų atsiliepimai yra labai skirtingi“, – sako A. Sekmokas.

Anot ministro, visi potencialūs investuotojai lankėsi Lietuvoje, apžiūrėjo būsimą atominės elektrinės statybos aikštelę, kurioje tuo metu vyko geodeziniai tyrimai, vertino kitas šalies galimybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Todėl kompanijų atsiliepimuose užduodama daug esminių klausimų, taip pat pateikiama naujų siūlymų dėl galimo projekto įgyvendinimo modelio.

Potencialius naujosios atominės statytojus ypač domina, kaip prie projekto prisidės pati Lietuva.

REKLAMA

„Kyla klausimas, kaip mes pasidalinsime riziką. Aš siekčiau, kad Lietuva suformuotų savo dalį, jeigu nepajėgsime, žiūrėsim, kaip elgtis toje situacijoje. Bet aš tą matau kaip vieną iš būdų pasidalinti riziką“, – kalbėjo energetikos ministras.

Formuojant Lietuvos dalį dar reikėtų nuspręsti, ir koks joje būtų kaimynų – latvių, estų, lenkų indėlis. Sprendimas, ko gero, galėtų koreguoti ir strateginiam investuotojui siūlomą akcijų dalį (iki šiol Lietuva deklaravo, kad jam skirs ne mažiau kaip 51 proc. būsimos elektrinės akcijų).

REKLAMA

Anot A. Sekmoko, susidaro įspūdis, kad pasirengimą projektui palengvintų jam suteiktas „ypatingojo“ statusas, nes investuotojų keliami klausimai dar kartą atskleidė visą jo sudėtingumą. Todėl atsakyti į juos, apibendrinti siūlymus esą bus didžiulis namų darbas Lietuvai.

„Turime daug giliau detalizuoti visą modelį. Aš sakyčiau taip: vieni mato nuo visiškai laisvos rinkos, kiti mato iki reguliuojamos rinkos, žodžiu, visas diapazonas. Ir mes turime įvertinti visas rizikas, visas grėsmes, projekto atsipirkimą, tuo labiau kad Lietuvos dalis dar turės būti tame projekte. Tiek natūra, tiek ir finansinė“, – sakė A. Sekmokas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministras neabejoja, kad iki metų pabaigos tikrai paaiškės vienas – tikrasis – investuotojas, kuris imsis statyti naują atominę elektrinę. Esą kito pasirinkimo Lietuva neturi.

Tikimasi, kad naują atominę galėtų statyti didelė Europos energetikos kompanija. Neoficialiai minimos Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Ispanijos ir Švedijos bendrovės.

Aurelija Malakauskaitė, LTV „Šiandien“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų