REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išaugęs vartotojų polinkis taupyti bei situacijos neapibrėžtumas ribos vidaus paklausos atsigavimą, sako bendrovės „SME Finance“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

Išaugęs vartotojų polinkis taupyti bei situacijos neapibrėžtumas ribos vidaus paklausos atsigavimą, sako bendrovės „SME Finance“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europos centrinio banko (ECB) duomenimis, šių metų gegužę, palyginti su praėjusių metų geguže, euro zonos namų ūkių indėlių likučiai padidėjo 6,4 procento. Tai – sparčiausias prieaugis nuo 2009-ųjų vasario, kai buvo fiksuotas 6,9 proc. prieaugis.  

REKLAMA

Tuo metu Baltijos valstybės pagal gyventojų indėlių augimo tempą buvo lyderės visoje euro zonoje: Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje gyventojų indėlių likučiai per metus išaugo atitinkamai 16,7 proc., 16,7 proc. ir 14 procento.

A. Izgorodino teigimu, gyventojų indėlių augimas Lietuvoje buvo fiksuojamas ir iki Covid-19 pandemijos. Tai reiškia, kad augant Lietuvos ekonomikai ir gerėjant situacijai darbo rinkoje, Lietuvos gyventojai ir iki dabartinės krizės dalį augančių pajamų atidėdavo ir taupydavo. 

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ECB duomenimis, gegužę Lietuvos namų gyventojų indėlių likučiai Lietuvoje didėjo sparčiausiai nuo 2015-ųjų rugsėjo. Pasak A. Izgorodino, taip nutiko karantinui apribojus vartojimo galimybes ir išaugus neapibrėžtumui.

„Nors gegužę Lietuvos vidaus vartojimo apsukos jau didėjo, tačiau kaip ir visoje euro zonoje, pagrindinis aspektas, kuris ribos Lietuvos vidaus paklausos atsigavimą, yra vartotojų atsargumas ir išaugęs polinkis taupyti“, – teigė A. Izgorodinas. 

Anot jo, šiemet gegužę euro zonos gyventojai taupyti ir kaupti indėlius buvo linkę labiausiai nuo pat pasaulio finansų krizės laikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nors karantino režimas euro zonos valstybėse yra švelninimas, tam tikros ekonominio aktyvumo ribojimo priemonės išlieka, o tai reiškia, kad euro zonos gyventojai neturi tiek galimybių vartoti kaip, pavyzdžiui, prieš karantino priemonių įvedimą. Antra – baimė ir neapibrėžtumo nuotaikos tarp euro zonos vartotojų“, – teigė ekonomistas. 

„Padidėjusi euro zonos vartotojų baimė dėl ekonomikos ir darbo rinkos perspektyvų, taip pat dėl galimos antros viruso bangos ateinantį rudenį paskatino euro zonos gyventojus stipriai padidinti orientaciją į taupymą ir kaupti pinigus „juodai dienai“, – pridūrė jis. 

Eurostato duomenimis, gegužę euro zonos vartotojų lūkesčiai buvo nukritę iki 2013-ųjų pradžios lygio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų