• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aktyvėjančios programišių internetinės atakos primena pasauliui apie XXI amžiaus nusikaltimų mastus. Rugsėjo pabaigoje JAV ir Didžiosios Britanijos pareigūnai atskleidė didžiulį visame pasaulyje veikiantį kibernetinių nusikaltėlių iš Rytų Europos tinklą.

REKLAMA
REKLAMA

Jungtinių Valstijų Federalinis tyrimų biuras (FTB) sulaikė daugiau nei 80 vagystėmis iš bankų įtariamų nusikaltėlių. Skaičiuojama, kad programišiai iš Rytų Europos per kelis mėnesius iš JAV bankų nutekino daugiau nei 3 mln. JAV dolerių. Tuo pat metu Londono policija sulaikė 19 asmenų, iš kurių 11 buvo pateikti kaltinimai 6 mln. svarų sterlingų vagyste iš Didžiosios Britanijos bankų. Dar penki žmonės įtariami panašiais nusikaltimais praėjusią savaitę sulaikyti Ukrainoje. Pareigūnų duomenimis, visi sulaikyti asmenys gali priklausyti pasauliniam nusikaltėlių tinklui, kuris, pirminiais skaičiavimais, jau yra pavogęs per 70 mln. JAV dolerių.

REKLAMA

Atvykėliai iš Rytų Europos

FTB tyrimo duomenimis, nusikaltimus atliko atvykėliai iš Rytų Europos – Baltarusijos, Rusijos ir Ukrainos. Kibernetinės atakos buvo vykdomos pasitelkiant „Zeus Trojan“ (Dzeuso Trojanas) pavadinimu užkoduotą virusą, kuris buvo siunčiamas elektroniniu paštu į mažų įmonių kompiuterius. Atidarius laišką, virusas pradeda automatiškai stebėti kompiuteriu atliekamus veiksmus ir įrašinėti svarbią informaciją, pavyzdžiui, bankininkystės sistemų, elektroninio pašto ir socialinių tinklų prisijungimo duomenis.

REKLAMA
REKLAMA

Su studentų vizomis iš Rytų Europos atvykę nusikaltėliai atidarė šimtus banko sąskaitų JAV bankuose, į kurias nutekindavo pavogtus pinigus. Daugumai sulaikytųjų JAV pareikšti kaltinimai plėšimu, pinigų plovimu ir dokumentų klastojimu. Įtarimai pateikti po metus trukusio FTB tyrimo. Prokurorų teigimu, nukentėjo daugybė JAV bankų klientų.Tarp kaltinamųjų vadovai, naujai priimti darbuotojai, pinigų gabentojai, dalis asmenų yra kaltinami pasų klastojimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad nusikaltimų vykdytojai buvo įdarbinti per socialinius tinklus ir laikraščių skelbimus. JAV žinybų teigimu, sąskaitas savo vardu atidarę nusikaltėlių tinklo dalyviai gaudavo 10 proc. nuo pavogtos sumos, o likusią dalį pasidalindavo klano vadeivos.

REKLAMA

Kasdien su kitu pasu

Praėjusią savaitę užsienio žiniasklaidą apskriejo tarp suimtųjų buvusio 22 metų ruso Ilja Krasajevo istorija. Šiuo metu vaikinas kaltinamas bandymu įsilaužti į banką ir dviem kitais nusikaltimais. Didžiausia jam gresianti bausmė – 30 metų kalėjimo.

Jaunuolis 2008 metų balandį į JAV atvyko su laikinąja J-1 viza, kurią vėliau pratęsė dėl studijų. Šių metų balandį vaikinas atidarė sąskaitą TD banke Niujorke, naudodamasis suklastotu Belgijos pasu. Po kelių dienų tame pačiame banke jis jau stovėjo rankose laikydamas Graikijos pasą.

REKLAMA

Dar dešimtį banko sąskaitų jaunuolis atidarė kituose didžiuosiuose JAV bankuose – „Bank of Amerika“, „JP Morgan Chase“ ir kituose. Po kelių mėnesių visose sąskaitose nugulė dešimtys tūkstančių pavogtų dolerių. Pinigams tik pasiekus sąskaitas, jie tuoj pat buvo išgryninami artimiausiuose bankomatuose. Keletą kartų vogtais pinigais atsiskaityta ir parduotuvėse. I. Krasajevas – tik vienas iš 24 suimtųjų, atsakingų už pavogtų pinigų išgryninimą. Kitas paviešintas įtariamasis – 22 metų rusas Artiomas Tsyganovas buvo atsakingas už tinklo plėtrą ir naujų nusikaltėlių paiešką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

XXI amžiaus nusikaltimai

Šis ištobulėjęs nusikaltėlių tinklas visiems primena apie išaugusius XXI amžiaus organizuoto nusikalstamumo mastus, globaliai išplitusius ir technologiškai pažangius.

JAV teisininko Preeto Bhararos teigimu, įprastinius kaukėtus ir ginkluotus nusikaltėlius šiandien vis dažniau keičia kompiuterio pele ir klaviatūra apsiginklavę vagys.

REKLAMA

Bankininkai ir IT žinovai „Zeus Trojan“ virusą laiko efektyviausia priemone vogti pinigus iš internetinių banko sąskaitų. Kai kurios programos versijos gali nulaužti vienkartinius slaptažodžius, kuriuos bankai suteikia svarbiausiems klientams. Programos autoriai pasilieka naujausias ir geriausias versijas sau ir parduoda jas artimiausiems bendrininkams.

REKLAMA

Didžiosios Britanijos tyrėjai „Financial Times“ kalbėjo, kad jiems nepavyko prasiskverbti į vadovaujančių asmenų tinklą, kurie kuria ir platina aukščiausios kokybės „Dzeuso“ programinę įrangą.

Kibernetinio saugumo ekspertai teigia, kad nepaisydami šių didelio masto suėmimų, nusikaltėliai ir toliau naudos „Zeus Trojan“ ir kitus virusus, norėdami nutekinti svarbią interneto vartotojų informaciją.

Ingrida Mačiulaitytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų