Vasaros atostogų laikotarpis, kada lietuviai nusprendžia aplankyti skirtingas valstybes, beveik prasidėjo. O šį balandį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų mėnesiu, atostogų kelionių kainos padidėjo daugiau kaip 20 proc., skaičiuoja Valstybės duomenų agentūra.
Naujienų portalas tv3.lt pasidomėjo, kas ir kodėl taip pabrango atostogaujantiems gyventojams, kokiems dalykams vis dėlto galima sutaupyti.
Už savaitę – beveik tūkstantis eurų
Atostogų kainos priklauso nuo kelionės krypties, poilsio trukmės ar pasirinkto viešbučio. Tačiau, kaip pažymėjo „Tez Tour“ ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė, šiemet visos atostogų kainos paaugo vidutiniškai apie 10–15 proc.
Ji įvardijo, kad tokiems kainų pokyčiams įtakos turėjo nemažai veiksnių.
„Vidutinei kelionės kainai įtaką daro ne tik viešbučių kainos, bet ir brangstantis aptarnavimas, skrydžių kainos, darbuotojų atlyginimai ir pan. Palyginimui, vidutiniškai kelionei į Turkiją šiais metais lietuviai skiria apie 950 eurų asmeniui, o t. y. 12 proc. daugiau nei prieš metus“, – nurodė I. Aukštuolytė.
Tokios pat nuomonės ir Lietuvos turizmo asociacijos vykdančioji direktorė Milda Plepytė-Rainienė, kuri pridėjo, kad kainų augimą lėmė ir infliacija, degalų kainų svyravimai, didėjantys aplinkosaugos reikalavimai, augantis darbo užmokestis bei oro linijų konkurencijos pokyčiai.
„Statistiškai vertiname, kad už savaitės trukmės atostogas Lietuvos keliautojai vidutiniškai skiria apie 900 eurų asmeniui, o tai yra apie 50 eurų daugiau nei prieš metus“, – nurodė ji.
Tuo metu „Novaturo“ komunikacijos atstovė Miglė Bielinytė atkreipė dėmesį, kad kainų augimą lemia ir didėjantis gyventojų noras keliauti.
„Įtakos kainų augimui turi ir didėjanti bendra paklausa kelionėms. Kelionių kainos į lietuvių labiausiai pamėgtas atostogų kryptis, tokias kaip Turkija ar Egiptas, šiemet tikėtina galėtų išaugti vidutiniškai apie 10 proc.“ – skaičiavo M. Bielinytė.
Kainų pokyčiai neišgąsdino
I. Aukštuolytė atkreipė dėmesį, kad vis daugiau lietuvių prioritetą esą teikia kokybiškam poilsiui, todėl renkasi aukštesnės kategorijos viešbučius, ilgesnės trukmės atostogas, keliauja su vaikais, nepaisant kylančių kainų.
„Augant kelionių kainoms, ir išlaidos yra vertinamos realistiškiau. Pavyzdžiui, 2014 m. beveik pusė gyventojų apklausos respondentų tikėjosi kelionėje išleisti iki 450 eurų, šiuo metu tokių belikę tik 14 proc.
Ir atvirkščiai – šiuo metu 29 proc. planuoja išleisti daugiau nei 900 eurų, prieš dešimtmetį jų skaičius tebuvo 11 proc.“ – dalijosi „Tez Tour“ ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė.
Nors kelionių kainos gerokai išaugusios, lietuviai vis dažniau pasiryžta investuoti dar daugiau – renkasi ne tik poilsį, bet ir papildomas paslaugas, tokias kaip ekskursijos, gidai ar pažintinės programos.
„Stebime augantį lietuvių žingeidumą, kai atostogų metu jie nori labiau susipažinti su pasirinktos šalies gamta, istorija, kultūra, todėl dairosi pažintinių kelionių.
Tokiems keliautojams svarbus turiningas laisvalaikis, todėl jie domisi profesionalių gidų vedamomis ekskursijomis ir vertina tai, kad pažintinėse kelionėse gauna rekomendacijų, ką verta aplankyti, ko paragauti ar ieškoti lauktuvėms“, – pasakojo „Novaturo“ komunikacijos atstovė.
Kelionių organizatoriai pastebi, kad kainų pokyčiai per daug nepakeitė žmonių atostogų pasirinkimų, o populiariausių kelionių krypčių tendencijos išlieka tokios pačios kaip prieš metus.
Šilumos, saulės ir poilsio prie jūros ieškantys lietuviai vasaros sezonu daugiausiai ilsėsis Turkijos, Graikijos bei Ispanijos kurortuose. Didelio populiarumo taip pat sulaukia Bulgarijos, Italijos, Juodkalnijos, Tuniso, Kipro ir Madeiros kurortai.
„Jau dabar matome aiškią tendenciją – Turkija ir toliau išlieka populiariausia lietuvių atostogų kryptimi. Planuojama, kad 2025 metais šioje šalyje ilsėsis daugiau nei 230 tūkst. lietuvių, o tai yra apie 3 proc. daugiau nei prieš metus. Kasdien kils po 3-4 užsakomuosius lėktuvus į Turkiją“, – nurodė I. Aukštuolytė.
Taip pat ji atkreipė dėmesį, kad anksčiau labiau savarankiško keliavimo kryptimis buvusios Italija ir Ispanija pastaruoju metu atrandamos ir poilsinių kelionių mėgėjų. Tai iš esmės parodo, kad lietuviai vis dažniau renkasi patogumą – net jei tai kainuoja brangiau, nori sutaupyti laiko ir viską gauti vienoje vietoje: skrydį, viešbutį ir papildomas paslaugas.
Tuo metu Lietuvos turizmo asociacijos vykdančioji direktorė pastebėjo, kad tarp šalies gyventojų išlieka populiarios ir kelionės po Lietuvą, kuriose ženklus kainų augimas užfiksuotas nebuvo.
„Vietinis turizmas, kai keliaujama po Lietuvą, išlieka populiarus tarp šalies gyventojų. Nuo pandemijos pabaigos fiksuojamas nuoseklus augimas, kuris išliko stabilus ir 2024 m. – vietinių turistų skaičius pasiekė daugiau nei 2,7 mln.
Didžiausią keliautojų srautą pritraukė didieji miestai bei kurortinės teritorijos. Nors šie regionai dėl augančių energetinių sąnaudų, darbo užmokesčio ir kitų veiksnių buvo priversti koreguoti paslaugų kainodarą, ženklaus kainų augimo – nepastebima“, – dalijosi M. Plepytė-Rainienė.
Sutaupys perkantys iš anksto
Kelionių organizatoriai pažymi, kad pradėjus atostogas planuoti iš anksto galima ne tik sutaupyti, bet ir rinktis iš platesnio asortimento su didesne verte.
„Norint kelionę įsigyti pigiau, visuomet rekomenduojame ją susiplanuoti iš anksto. Taip keliautojai gali ne tik sutaupyti, bet ir įsigyti kelionę pageidaujama data ir kryptimi, rinktis iš plataus viešbučių ir kambarių asortimento, rasti labiausiai poreikius atliepiantį pasiūlymą“, – pabrėžė I. Aukštuolytė.
I. Aukštuolytė pastebėjo, kad dėl kylančių kainų jokių neigiamų efektų kelionių agentūros nejaučia, kadangi rezultatai rodo pozityvias naujienas.
Pasak jos, aktyviai vykstantys išankstiniai kelionių pardavimai leidžia kalbėti apie laukiančius sėkmingus metus turizmo sektoriui, o keliautojų į užsienį skaičius turėtų viršyti praėjusių metų rezultatus.
„Pastebime, kad Lietuvos keliautojai vis dažniau atostogauti svetur vyksta ne vieną kartą per metus. Šalia itin mėgstamo vasaros atostogų laikotarpio, jie mielai poilsiauja ir pavasarį ar rudenį bei taip pailgina karštąjį sezoną.
Gyventojų apklausa taip pat rodo augantį turistų aktyvumą: šiais metais 37 proc. respondentų planuoja keliauti du ar daugiau kartų per metus. Prieš metus šis skaičius siekė 30 proc.“ – nurodė „Tez Tour“ atstovė.
Apie rekordinius metus kalbėjo ir M. Plepytė-Rainienė, kuri pasidalijo, kad virtualios kelionių mugės „Vivattur“ metu buvo užfiksuoti rekordiniai išankstiniai pardavimai bei didesnis kelionių dažnis.
Pasak jos, padaugėjo žmonių, kurie keliauja ne vieną kartą per metus, o šių metų pradžioje pradėjęs veikti naujasis Vilniaus oro uosto išvykimo terminalas padvigubino keliautojų pralaidumą ir sudarė sąlygas aptarnauti daugiau keliautojų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!