Apklausa: įmonių pajamų planai atsargūs, bet yra ir optimizmo

Pasaulyje tebesitęsiant koronaviruso pandemijai mažos ir vidutinės Lietuvos įmonės atsargiau prognozuoja pajamų augimą šiemet, tačiau daugiau jų ketina didinti, o ne mažinti darbuotojų skaičių, rodo SEB grupės Baltijos šalyse pernai gruodį atlikta įmonių apklausa.

Pasak SEB banko, istoriškai beveik 80 proc. tokių įmonių kasmet teigdavo, kad planuoja pajamų augimą ateinančiais metais. Tačiau praėjusį gruodį 65 proc. jų teigė, jog 2021 metais pajamos didės. Latvijoje pajamų augimo tikėjosi 69 proc., Estijoje – 77 proc. įmonių.

„Tikėtina, kad Lietuvos įmonių didesnį atsargumą lėmė tai, kad apklausos metu Lietuvoje pandemijos padėtis buvo prasčiausia, tad šalyje buvo griežčiausi veiklos ribojimai“, – pranešime teigia SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.

SEB banko teigimu, kaip ir buvo galima tikėtis, pesimistiškiausiai savo pajamas šiemet prognozuoja apgyvendinimo, maitinimo, pramogų, švietimo, transporto įmonės. Optimistiškiausiai nusiteikusios žemės ūkio ir apdirbamosios gamybos įmonės.

SEB apklausa rodo, kad pramonės įmonės Lietuvoje palankiausiai tarp Baltijos šalių prognozuoja pajamų pokytį 2021 metais. Lietuvos įmonės taip pat išsiskiria pagal įmonių, planuojančių žengti į naujas eksporto rinkas, skaičių. 

Įmonių, suplanavusių investuoti šiais metais, dalis yra labai panaši, kaip ir prieš metus, kai dar nebuvo prasidėjusi pandemija.

„Tai nuteikia viltingai, kad įmonės, nepaisydamos visų problemų, kurias atnešė praėję metai, planuoja ne mažesnes investicijas negu anksčiau. Galima priminti, kad 2020 metais Lietuvoje privataus sektoriaus materialinės investicijos smuko 9,9 proc., o labiausiai krito investicijos į įrenginius, mašinas ir transporto priemones“, – teigia T. Povilauskas. 

Nemažai įmonių praėjusiais metais pristabdė investicijas ir dėl atsargesnio požiūrio į ateitį, ir dėl pandemijos sudėtingesnių sąlygų atvykti užsieniečiams, norintiems montuoti įrangą. 

REKLAMA

Investicijų šiemet visai neplanuoja 24 proc. Lietuvos bendrovių – tiek pat, kaip ir prieš metus. Latvijoje investicijų neplanuoja 25 proc., o Estijoje 24 proc. įmonių, todėl skirtumo tarp Baltijos šalių įmonių planų investuoti nėra.

11 proc. Lietuvos įmonių teigia, jog darbuotojų skaičius mažės, o 21 proc. planuoja, kad darbuotojų turės daugiau.

SEB bankų Baltijos šalyse 2020 metų gruodį atlikta Baltijos šalių mažų ir vidutinių įmonių apklausa buvo siekiama atskleisti šių įmonių lūkesčius 2021-aisiais. Tyrimo metu apklausta 1198 Lietuvos, 764 Latvijos ir 1109 Estijos įmonės.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų