• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsigyti automobilį iš savo lėšų gali tikrai ne kiekvienas – vien naudotus kas dešimtas perka išsimokėtinai. Tokiu atveju svarbu tik tinkamai pasirinkti: lizingas ar paskola?

Įsigyti automobilį iš savo lėšų gali tikrai ne kiekvienas – vien naudotus kas dešimtas perka išsimokėtinai. Tokiu atveju svarbu tik tinkamai pasirinkti: lizingas ar paskola?

REKLAMA

Specialistų teigimu, perkantiems automobilį lizingu vidutiniškai finansuojama 23 tūkst. eurų, su paskola – 8,8 tūkst. eurų. O įmokos gali siekti ir 350 eurų per mėnesį.

Tačiau išlaidų gali būti ir daugiau. Mat vienu atveju yra būtinas pradinis įnašas, KASKO draudimas ir naujesnis modelis, kitu atveju yra didesnės, tačiau nekintančios įmokos ir visos nuosavybės teisės

Išsimokėtinai automobilius ima dešimtadalis pirkėjų

„Autoplius.lt“ portalo komunikacijos specialistas Gintenis Dauparas atskleidė, kad automobilius išsimokėtinai imančių pirkėjų dalis Lietuvoje yra gan maža.

„Nors oficialios statistikos, apimančios visus finansavimo būdus, nėra, mūsų vertinimu, skolinamasi kiek mažiau nei 10 proc. naudotų automobilių įsigijimų. Skaičiais tai būtų apie 18–25 tūkst. sandorių per metus“, – teigė atstovas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasakyti, kokių kainų automobilius žmonės įprastai įperka patys, o nuo kokių sumų ima išsimokėtinai, pašnekovas atsakyti negalėjo.

REKLAMA

Jo teigimu, išsimokėtinai gali būti pasirenkama pirkti ir 1 tūkst. eurų kainuojantį automobilį, ir kainuojantį daugiau nei 50 tūkst. eurų. 

Specialistas pridūrė, jog natūralu, kad didėjant automobilio kainai didėja ir išsimokėtinai perkančių klientų dalis, mat nenorima iš karto įšaldyti didelės pinigų sumos.

Paskolą renkasi dažniau nei lizingą

G. Daupatas įvardijo, kad automobilį įsigyti išsimokėtinai galima 2 būdais: su paskola arba lizingu.

REKLAMA
REKLAMA

„Vidutinė parduodamo automobilio kaina Lietuvoje yra apie 8 tūkst. eurų, o amžius – apie 11 metų. Tad automobilio paskola pasirenkama dažniau. Tokiu atveju finansuojama suma yra artima šiai kainai.

Tradicinis lizingas yra pasirenkamas apynaujiems automobiliams, tad ir suma didesnė – tokie automobiliai vidutiniškai kainuoja 25–30 tūkst. eurų“, – dėstė pašnekovas.

Remiantis „Autoplius.lt“ duomenimis, išsimokėtinai su paskola vidutiniškai įsigiyami 13–14 metų automobiliai, o tradiciniu lizingu – apie 5 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak G. Dauparo, modeliai ir spalvos dažnai atitinka bendros paklausos tendencijas, tad kažko specifinio būtent įsigyjant išsimokėtinai jis nepastebi.

Pradinis įnašas, KASKO draudimas ir kitos lizingo sąlygos

SEB banko Lizingo departamento vadovas Simonas Norbutas nurodė, kad lizingo paslaugą patariama rinktis, kai gyventojas ruošiasi pirkti automobilį, brangesnį nei 8 tūkst. eurų, ir turi sukaupęs pradinį įnašą. Mat pirkinio, įsigyjamo lizingu, bent 10 proc. kainos turi įmokėti pats klientas.

REKLAMA

Be to, lizingo termino pabaigoje automobilis turi būti ne senesnis kaip 13 metų, o maksimalus lizingo paslaugos laikotarpis – iki 7 metų.

Anot S. Norbuto, lizingu įsigyti galima ir naują, ir naudotą automobilį. Jį gyventojai gali įsigyti ne tik iš oficialių automobilių pardavimo salonų ar banko pasirinktų naudotų automobilių pardavėjų, bet ir iš fizinių asmenų ar kitų įmonių, prekiaujančių automobiliais.

REKLAMA

Banko atstovo teigimu, lizingo palūkanos yra mažesnės negu imant vartojimo kreditą, nes bankas turi užstatą – automobilį.

Anot „Swedbank“ Vartojimo paskolų ir automobilių finansavimo departamento direktoriaus Tomo Puliko, iki sutarties pabaigos automobilio savininku registruojama lizingo bendrovė. Todėl automobilį būtina drausti KASKO draudimu.

Pašnekovas įvardijo, kad lizingo palūkanas sudaro banko marža (fiksuotas dydis, kurį lemia bendrovės skolinimo politika ir kliento rizika) ir kas tam tikrą laiką besikeičiantis „Euribor“ rodiklis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokiais atvejais automobiliui imama paskola?

SEB banko Lizingo departamento vadovo teigimu, vartojimo kreditas suteikia daugiau laisvės, nes jį, atvirkščiai nei lizingą, galima imti įvairiems tikslams – tiek pirkiniams, tiek paslaugoms.

Jis išskyrė, kad vartojimo kreditą klientai ima ir dėl to, nes norėdami skolintis automobiliui neturi lėšų pradinei įmokai.

Taip pat tais atvejais, kai perkamas senesnis nei 13 metų automobilis arba kai klientas nori iškart įgyti visas nuosavybės teises: „Imant vartojimo paskolą įkeisti turto nereikia, taip pat nėra privalomas automobilio KASKO draudimas.“

REKLAMA

„Swedbank“ atstovas nurodė, kad kreditas patogiau, kai, pavyzdžiui, reikalinga sąlyginai nedidelė suma greta jau sukauptos, o galimybės greitai papildomai susitaupyti nėra.

Be to, imant automobilį su vartojimo paskola, mokamos fiksuotos palūkanos, t. y. jos nekinta.

Kokias įmokas tenka mokėti lizingo ir paskolos atveju?

SEB banko duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį banko klientų įsigyti automobiliai vidutiniškai kainavo 32,5 tūkst. eurų, iš kurių lizingu vidutiniškai finansuojama beveik 23 tūkst. eurų. Tuo metu vidutinė vartojimo kredito suma automobiliui įsigyti siekia 5,2 tūkst. eurų.

REKLAMA

Atstovo teigimu, vidutinio vartojimo kredito, skirto automobiliui įsigyti, mėnesio įmoka yra beveik 130 eurų. 

Lizingo atveju, atsižvelgiant į vidutinę pasiskolinamą sumą ir vidutinį laikotarpį, mėnesio įmoka siekia apie 445 eurus. Jei lizingo gavėjas renkasi lizingą su likutine verte (30 proc.), vidutinė įmoka yra mažesnė ir siekia beveik 350 eurų.

„Swedbank“ atstovas atskleidė, kad per pirmąjį šių metų pusmetį 46 proc. visų besiskolinančiųjų rinkosi automobilių paskolas, o lizingą – 54 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis įvardijo, kad lizingo vidutinė suma per 2023 m. pirmąjį pusmetį siekė 22,6 tūkst. eurų, o paskolos automobiliui – 8,8 tūkst. eurų.

„Skolinantis vidutinę lizingo sumą, siekiančią 22,6 tūkst. eurų 7 metams, gyventojui už automobilio lizingą be likutinės vertės per mėnesį tektų mokėti 335 eurus.

Imant vidutinę 8,8 tūkst. eurų paskolą automobiliui 7 metams, vidutinė įmoka už automobilį siektų 150 eurų“, – skaičiavo T. Pulikas.

REKLAMA

„Jei gyventojas automobilio įsigijimui skolintųsi 10 tūkst. eurų ir sudarytų vartojimo kredito sutartį be Saugaus kredito draudimo 5 metams su vidutinėmis palūkanomis, mėnesio įmoka būtų apie 219 eurų. Jei vartojimo kredito sutartis sudaroma su Saugaus kredito draudimu, kuris draudžia nuo ilgalaikio nedarbo, ligos, mirties atveju, mėnesio įmoka siektų 223 eurus. 

Perkant tokios pat vertės (10 tūkst. eurų) automobilį lizingu, reikės sumokėti pradinį 10 proc. įnašą (1 tūkst. eurų). Imant tokią paskolą 5 metams su vidutinėmis palūkanomis lizingo įmoka būtų apie 176 eurus. Renkantis lizingą, visą lizingo laikotarpį automobilį privalu drausti KASKO draudimu“, – dėstė S. Norbutas.

REKLAMA

Mėnesinės įmokos pakilo 30–40 eurų

Abiejų bankų atstovai atkreipė dėmesį, kad paskolas automobiliams pasiėmusiems klientams įmokos nekito, mat vartojimo kreditai visam laikotarpiui išduodami su fiksuotomis palūkanomis.

O lizingo klientams dėl išaugusio „Euribor“ mėnesinės įmokos vidutiniškai padidėjo apie 30–40 eurų.

„SEB grupės ekonomistų nuomone, 3 mėn. „Euribor“ palūkanų normos pikas bus maždaug ties 3,82 proc. ir panašiame lygyje jos laikysis iki kitų metų pirmo ketvirčio pabaigos. Vėliau pradės mažėti augant bazinių palūkanų normų mažinimo tikimybei.

REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant bazinių palūkanų normų kilimo, gyventojai ir toliau aktyviai naudojasi automobilių lizingu ir ima vartojimo paskolas transporto priemonėms įsigyti“, – prognozėmis dalinosi S. Norbutas.

O „Swedbank“ pastebi, kad lizingo tendencijos nesikeičia, bet daugėja klientų, kurie vietoje jo renkasi paskolas automobiliui.

Ne kaip sutaupyti, o kaip uždirbti.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų