Nors karantino sąlygos švelninamos, tačiau gyventojų, ypač rizikos grupių, dar rekomenduojama paisyti saugumo reikalavimų. Tačiau, panašu, kad „Swedbank“  tai nė motais. Jis siunčia pensininkams žinutes ir prašo užpildyti anketą internetu arba atvykti į skyrių, kitaip gali nutraukti paslaugų teikimą. Bankas teisinasi, esą taip daroma, kad pensininkai neplautų pinigų ir netaptų teroristais.

(nuotr. Fotodiena.lt)

(nuotr. Fotodiena.lt)

Portalo tv3.lt skaitytojas vilnietis Algirdas (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasakojo netikėtai sulaukęs pensininkės mamos skambučio.

„Sako, gavo dvi žinutes į telefoną, kad prisijungtų prie paskyros „Swedbank“ interneto banke ir kažką užpildytų, kitaip neva bus apribotas paslaugų teikimas. Pirma mintis – sukčiai. Juk tiek daug dabar apie juos kalbama.

Mano mama niekada nesinaudojo internetu ar juolab interneto banko paslaugomis. Ji tikrai neturi jokios paskyros. Logiška, kad bankas tokią informaciją turėtų žinoti ir nesiųstų SMS žinutės klientui, kuris prie interneto banko nėra nė karto prisijungęs“, – stebėjosi vyriškis.

REKLAMA

Pasak jo, patikrinęs banko pranešimus oficialioje svetainėje taip pat nerado jokios informacijos, kad klientams siunčiamos kokios nors žinutės, tad įtarimai dar labiau sustiprėjo.

„Vis dėlto nesinorėtų, kad provincijoje gyvenanti mama liktų be galimybės atsiskaityti kortele ar išsigryninti pinigų bankomate. Todėl paskambinau bendruoju banko telefonu. Nustebau sužinojęs, kad tikrai bankas tokius raginimus išsiuntė. Net ir tuo metu, kai šalyje dar buvo nemenki karantino ribojimai.

Kaip ten bebūtų operatorė nuramino, kad atsakymus į anketos klausimus galima atsakyti ir telefonu. Taip ir perdaviau mamai“, – prisiminė vilnietis.

Tačiau, anot jo, netrukus jam vėl perskambino mama: pabandžius atlikti viską telefonu, banko konsultantai jai paaiškino, kad vis dėlto teks važiuoti į rajono centre esantį banko skyrių – kitaip sutvarkyti reikalo neįmanoma.

„Esu girdėjęs, kad yra kažkokie pinigų plovimo ir antiteroristiniai reikalavimai. Tačiau juk kalba eina apie 70 metų žmogų, kuris, be „Sodros“ pensijos, jokių pinigų negauna ir jokių įtartinų operacijų neatlikinėja.

O ką apie banką galvoti? Ne tik siunčia įtartinas žinutes nepasitikrinę, ar klientas turi interneto banką. Ne tik verčia važinėti keliasdešimt kilometrų į skyrių. Bet dar tą daryti rizikos grupės žmonėms pandemijos metu. Kažkoks absurdas“, – piktinosi Algirdas.

Siekia pažinti klientą

„Swedbank“ neatsakė, kokiam skaičiui pensininkų per karantiną išsiuntė žinutes su įspėjimu apriboti paslaugų teikimą ir būtinybe prisijungti prie interneto banko. Taip pat neatsakė, kiek pensininkų klientų, nesinaudojančių internetu, gavo tokias žinutes. Tačiau banko atstovai neslėpė, kad gali nutraukti paslaugas tiems, kas anketų neužpildo.

REKLAMA

„Jeigu klientas nepateikia, vengia pateikti banko prašomą informaciją arba kliento pateikta informacija yra nepakankamai išsami, bankas gali atsisakyti vykdyti arba sustabdyti kliento piniginių operacijų ar sandorių vykdymą, kadangi to nedarydamas jis pažeistų teisės aktų reikalavimus“, –  teigė banko atstovas spaudai Saulius Abraškevičius.

Tačiau anot jo, klientai gali į klausimus atsakyti telefonu, jei yra galimybė nustatyti jų tapatybę, tai yra, jei klientas naudojasi „Smart-ID“ ar kita nuotoline identifikavimo priemone. Tačiau jei kliento tapatybės nuotoliniu būdu nustatyti neišeina, klientas turi atvykti į klientų aptarnavimo padalinį, iš anksto prieš vizitą rezervavęs laiką.

„O informacijos pateikimas bankui yra svarbus dėl kelių priežasčių. Pirma, bankams galioja labai griežti teisiniai reikalavimai, kurie įpareigoja įgyvendinti principą „Pažink savo klientą“. Šio principo įgyvendinimas yra susijęs su tarptautiniais pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos veiksmais.

Pasaulyje pastaruoju metu suaktyvėjo įvairios saugumo grėsmės, buvo ir atvejų, kuomet naudojantis bankų sistemomis buvo finansuojami tokias grėsmes keliantys judėjimai. Bankai privalo užtikrinti, kad jų infrastruktūra nesinaudotų piktavaliai ir grėsmę kitiems asmenims keliantys asmenys.

Jei bankai šių reikalavimų nesilaikytų, jie gali sulaukti oficialių sankcijų, o užsienio valstybių finansinės įstaigos gali nutraukti bendradarbiavimą su tokiais bankais“, – aiškina banko atstovas.

Dar, anot jo, svarbi priežastis yra ta, kad bankui rūpi pačių klientų ir jų sąskaitų saugumas.

„Turint aktualius duomenis, mums lengviau užtikrinti sąskaitų saugumą, užkirsti kelią neteisėtiems sukčių veiksmams, sustabdyti įtartinas pinigines operacijas ir tokiu būdu neleisti klientui patirti finansinius nuostolius. Tik pažinodami klientą galime geriausiai ginti jo interesus ir užtikrinti saugumą.

REKLAMA

Mes nuolat atnaujiname informaciją apie savo klientus, nes turime teisinį įpareigojimą įgyvendinti principą „Pažink savo klientą“. Išanalizavę jau užpildytas duomenų deklaracijas ir pastebėję, kad trūksta tam tikros itin svarbios informacijos, privalome gauti ją iš klientų“, – informacijos pateikimo svarbą aiškino S. Abraškevičius.

Jo teigimu, jeigu klientas nepateikia informacijos ar ji yra nepakankamai išsami, bankas gali atsisakyti vykdyti arba sustabdyti kliento piniginių operacijų ar sandorių vykdymą, kadangi to nedarydamas jis pažeistų teisės aktų reikalavimus. Be to, negavus reikiamos informacijos iš kliento, bankas gali svarstyti ir apie dalykinių santykių nutraukimą.

Kliento duomenų reikalauja įstatymas

Lietuvos bankas, komentuodamas šią situaciją, tikina, kad pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme yra įtvirtintas reikalavimas finansų įstaigoms tinkamai pažinti savo klientus. Šiuo atveju bankas privalo nustatyti kliento ir naudos gavėjo asmens tapatybę, gauti informaciją apie dalykinių santykių tikslą ir pobūdį, vykdyti nuolatinę kliento dalykinių santykių stebėseną ir t.t.

„Siekdamas užtikrinti, kad kliento tapatybės nustatymo metu pateikti dokumentai, duomenys ar informacija yra tinkami ir aktualūs, finansų įstaigos privalo nuolat juos peržiūrėti ir atnaujinti.

Informacijos peržiūra ir atnaujinimas gali būti atliekamas įvairiais būdais, atsižvelgiant į kliento keliamas rizikas ir principinį įstatymo tikslą – užkardyti neteisėtai įgyto turto legalizavimą.

Bankas turėtų atsižvelgti į turimą informaciją apie klientą ir poreikį šią informaciją atnaujinti, analizuoti kliento keliamas pinigų plovimo rizikas ir vadovautis protingumo ir proporcingumo kriterijais“, – teigiama Lietuvos banko komentare.

Stasys
2020-06-05 08:07:44
Manau, kad bankas plauna pinigus, remia ir slepia tikrus teroristus, o tokiomis priemonėmis sudaro regimybę, kad kovoja su teroristais.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Taigi 2020-06-17 22:25:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manau kad bankas renka senjorų duomenis ir perpardavinėja juos sukčiam , gal net į kalėjimus , į kitas šalisEstiją , Švediją- nes iš ten gaunama daug skambučių
Tokiu būdu banko pagalba apgaudinėjami senjorai -
SWED bankas sukčių bankas - duomenys reikalingi tik perpardavimam   ATSAKYTI
Senis 2020-06-16 14:06:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuva dabar didesnej okupacijoj negu prie ruso dabar su paprastu zmogumi is viso niekas nesiskaito nei valdzia nei visokie uzsienietiski bankai tiek vieni tiek kiti tik ir ziuri kaip zmogu kuo daugiau apiplesti .   ATSAKYTI
Pensininkas 2020-06-16 13:57:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Iki ko dasigyveno lietuva ir tie uzsienietiski bankai jeigu pensininkai neismire nuo karonaviruso o liko gyvi reiskia jie yra teroristai reiskia jie plauna pinigus savo pensijas bankai jau buvo paskaiciave kad visi pensininkai turejo ismirti bet dabar ju planus sugadino gyvieji pensininkai uztat dabar jie tapo teroristais atimdami is banku pinigus pensijos budu .   ATSAKYTI
Edvardas 2020-06-11 11:12:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai, bankas Remia Teror.....o Čia močiutė kaime sako prisijunk Su galvelę Sved bankui...... Oi jei Sako bankas pažink savo klientą, Nomaviciu tegu Patrese o ne pensininkė iš kaimo. TAIP TAIP Nomaviciu Dabar Noma pavarde FNT.    ATSAKYTI
Tėvas 2020-06-09 21:28:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kiek žmonės dar kentės šito banko patyčias. Net straipsnio skaityti nereikia, kad suprastum koks bankas tai daro.    ATSAKYTI
Ramvydas 2020-06-08 14:44:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano mama irgi gavo.. Paskambinus i banka, atsakymas buvo grasinimo formoje.. Manau, debilizmas auksciausiame taske..    ATSAKYTI
Žinoma 2020-06-08 01:49:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žinoma, bijo sumokėti mirusiam pensinįnkui, todėl pastoviai juos kviečia prisistatyti.. O gal nuo viruso jau.... Tuomet susitaupys banko krepselis.. Hehe    ATSAKYTI
Žinoma 2020-06-08 01:49:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Žinoma, bijo sumokėti mirusiam pensinįnkui, todėl pastoviai juos kviečia prisistatyti.. O gal nuo viruso jau.... Tuomet susitaupys banko krepselis.. Hehe    ATSAKYTI
faktas 2020-06-07 19:41:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš atsakiau į tuos klausimus, bet tas glušas bankas į paštą ir man atsiuntė laišką su grasinimais, nuėjus į banko skyrių, darbuotoja
irgi nustebo , kad gavau laišką su grainimais... bet faktas laišką gavau   ATSAKYTI
Algis 2020-06-07 19:39:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Keiskite banką. Jau seniai tai padariau. Nusipirko savo laiku Lietuvos taupomąjį banką su visais klientais, o dabar plėšikauja išsidirbinėja.   ATSAKYTI
Klausimukas 2020-06-07 13:09:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na kas per metas atėjo, kad pagyvenę žmonės pasidarė ir teroristai, ir aferistai, ir rizikos grupėje ir nepageidaujami. Gal jau pats laikas jų atsikratyti ir bus ,, gerovės Lietuva,,?   ATSAKYTI
Klausimukas 2020-06-07 13:02:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na kas per metas atėjo, kad pagyvenę žmonės pasidarė ir teroristai, ir aferistai, ir rizikos grupėje ir nepageidaujami. Gal jau pats laikas jų atsikratyti ir bus ,, gerovės Lietuva,,?   ATSAKYTI
Zose 2020-06-06 22:34:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pizdiec   ATSAKYTI
Do 2020-06-06 18:17:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Swedbankas visai isprotejo su tais pensininkais. Vyti is lietuvos tokius bankus kurie uz betkokias paslaugas ima mokescius.   ATSAKYTI
Ssr 2020-06-06 16:39:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Principas "a p i p i s k savo klientą......   ATSAKYTI
Laimute 2020-06-06 14:57:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gavau žinutę ir aš užsiregistravo sakė privalau būt su kauke darbuotoja pakvies į banką iš provincijos viešų transportu atvažiavus privalau mieste ieškoti per dieną viruso, nes kitaip grįžti negaliu man irgi rašė kad apribos paslaugų teikima   ATSAKYTI
Ray 2020-06-06 12:56:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vien pagal istatymus, tai bankai patys jų nesilaiko, nes aiškiai lietuvos viriausybės buvo pasakyta kad jokia apklausa paskambinus klijantui per telefoną apie klijanto identifikavimą negali buti vygdoma. Jokia informacija negali buti reikalaujama iš banko klijento telefonu. Antras dalykas bankai nesilaiko karantino įstatymo, patys gali užsikrėsti arba užkrėsti 70 metu klijanta kuris rizikos zonoje.
Lietuvoje gyvenama beistatyminėje sistemoje. Ryte atsikėlė koks gaidys, susapnavo ka nors ir liepė savo darbuotojams vygdyti susapnuota planą.....tokia ir yra lietuvėlė.    ATSAKYTI
Ray 2020-06-06 12:50:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vien pagal istatymus, tai bankai patys jų nesilaiko, nes aiškiai lietuvos viriausybės buvo pasakyta kad jokia apklausa paskambinus klijantui per telefoną apie klijanto identifikavimą negali buti vygdoma. Jokia informacija negali buti reikalaujama iš banko klijento telefonu. Antras dalykas bankai nesilaiko karantino įstatymo, patys gali užsikrėsti arba užkrėsti 70 metu klijanta kuris rizikos zonoje.
Lietuvoje gyvenama beistatyminėje sistemoje. Ryte atsikėlė koks gaidys, susapnavo ka nors ir liepė savo darbuotojams vygdyti susapnuota planą.....tokia ir yra lietuvėlė.    ATSAKYTI
Vida 2020-06-06 10:19:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pensiją gaunu per Sweedbanka.Ar Sodrai nelaikas susirūpinti banko patikimumu,tuo labiau sklindant gandams,kad plauna pinigus   ATSAKYTI
Ryta 2020-06-06 09:47:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pencinkai plauna pinigus teroristai    ATSAKYTI
Ada 2020-06-06 10:21:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Ozi ! Ismok lietuvių kalba.PenCininkai.  
Ada 2020-06-06 10:24:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ismok lietuvių kalba.PenCininkai  

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Darbai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Praėjusią savaitę darbdaviai Užimtumo tarnyboje įregistravo 6,7 tūkst. laisvų darbo vietų – 2,3 karto daugiau nei ankstesnę. Iš viso nuo karantino pradžios pateikta 49,4 ...
Aurelijus Veryga (nuotr. Fotodiena.lt)
Konkurencijos taryba pasiūlė Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) tobulinti reglamentavimą, numatantį, kaip karantino metu asmens sveikatos priežiūros įstaigoms (ASPĮ) ...
Alus (nuotr. 123rf.com)
Birželio pabaigoje pranešta, kad ES šalių ambasadoriai preliminariai sutarė, kaip ateityje keisti bendrijoje taikomus akcizus alkoholiniams gėrimams. Viena iš iniciatyvų – ...
„MG Baltic“ politinės korupcijos byloje planuojama tęsiama Mockaus apklausa (nuotr. Fotobankas/Irmantas Gėlūnas)
Vieno didžiausių Lietuvoje verslo koncernų „MG Baltic“ prezidentas ir vienintelis akcininkas Darius Mockus privalo sumokėti valstybei mokesčius už jo ir sutuoktinės parduotas ...
(nuotr. Eimanto Genio)
Pieno gamintojai, nukentėję nuo koronaviruso pandemijos ir karantino sukeltų pasekmių, sulauks valstybės pagalbos – 27 122 gavėjams bus išdalinta 18,5 mln. eurų. Žemės ūkio ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų