Nepraėjus nė metams po pastarosios mokesčių reformos, valdantieji, regis, visiškai pamiršo gyventojams duotus pažadus. Dėl pasikeitusių planų dirbančiųjų algos į rankas didės kur kas mažiau nei žadėjo premjeras ir finansų ministras.

(J. Auškelis / Fotodiena.lt)

(J. Auškelis / Fotodiena.lt)

Neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) – tai mėnesinė arba metinė pajamų suma, nuo kurios neskaičiuojamas gyventojų pajamų mokestis (GPM).

Šiuo metu NPD yra 300 eurų per mėnesį. Jei žmogus uždirba minimalią mėnesinę algą, t. y. 555 eurų per mėnesį neatskaičius mokesčių, tai pritaikius dabartinį NPD, į rankas jam išmokama apie 396 eurai.

Praėjusiais metais pristatant mokesčių reformą buvo žadėta, kad NPD nuo 2020 m. didės 100 eurų iki 400, o dar po metų – iki 500 eurų.

Jei toks pažadas būtų įgyvendintas, tą pačią sumą (555 eurų) uždirbusiam žmogui nuo kitų metų alga į rankas būtų didėjusi maždaug iki 416 eurų. Taigi, žmogaus pajamos didėtų apie 20 eurų per mėnesį arba 240 eurų per metus.

Tačiau panašu, kad šie pažadai bus neįgyvendinti. Ne taip sparčiai didinti NPD praėjusią savaitę pasiūlė prezidentas Gitanas Nausėda.

REKLAMA

Galiausia ir premjeras Saulius Skvernelis viešai prasitarė apie Vyriausybės „principinį susitarimą“ NPD didinti tik 50 proc., t.y., perpus mažiau nei žadėta.

Sprendžiant iš tokio pasakymo, NPD kitąmet didėtų tik iki 350 eurų. Dėl to uždirbantys minimumą į rankas gautų dvigubai mažiau – t. y. tik 10, o ne 20 eurų, kaip buvo žadėta.

Proporcingai mažiau į rankas gaus visi darbuotojai, kuriems gali būti taikomas NPD. Tai yra visi, kurie uždirba iki dviejų vidutinių darbo užmokesčių per mėnesį.

„Sodros“ duomenimis, iki 2 tūkst. eurų per mėnesį uždirba daugiau kaip 164 tūkst. gyventojų. Vadinasi, visi jie dėl lėčiau augsiančio NPD į rankas gaus mažiau pinigų nei žadėjo valdantieji.

Tiesa, būsimiems mokesčių pakeitimams dar turi oficialiai pritarti Vyriausybė ir Seimas. Tai turėtų būti padaryta iki šių metų pabaigos.

NPD siūlo prilyginti minimaliai algai

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė neigiamai vertino prezidento ir premjero pasisakymus apie tai, kad NPD būtų keliamas ne iki 400 eurų, kaip žadėta iki mokesčių reformos, o tik iki 350 eurų.

Inga Ruginienė (Arnas Strumila/ Foto diena nuotr.)

Inga Ruginienė (Arnas Strumila/ Foto diena nuotr.)

„Mūsų pozicija nesikeičia. Visada pasisakėme už tai, kad NPD būtų nuosekliai didinamas ir galiausiai būtų sulygintas su minimalia mėnesine alga. Dabar pasirodę pranešimai, kad NPD bus didinamas mažiau yra visiškai nenaudingas mažiausiai uždirbantiems žmonėms“, – aiškino pirmininkė.

Jos teigimu, atsisakymas mažiau didinti NPD neprisidės prie skurdo ir pajamų nelygybės mažinimo.

„Manome, prezidento pasiūlymo akcentai sudėlioti netinkamai. Vietoje nuosaikesnio NPD didinimo, reikėtų įvesti normalius progresinius pajamų mokesčius, taip pat didinti kapitalo apmokestinimą“, – kalbėjo I. Ruginienė.

REKLAMA

Uždirbantiems mažiausiai – nenaudinga

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis taip pat neigiamai vertino planus NPD didinti ne tiek, kiek planuota anksčiau.

Ekonomistas Nerijus Mačiulis (nuotr. stopkadras)

Ekonomistas Nerijus Mačiulis (nuotr. stopkadras)

„Vis tiktai mažiau nei vidutinį darbo užmokestį uždirbančių asmenų grynosios pajamos po mokesčių yra skurdžios. Ypač tų, kurie uždirba minimumą ir kiek daugiau nei minimumas. Jeigu žiūrėsime į intervalą asmenų, kurie per mėnesį gauna iki 500 eurų po mokesčių, tokių yra ketvirtadalis visų dirbančiųjų.

Akivaizdu, kad jų finansinė padėtis yra arti skurdo ribos. Ir tai yra dirbantys žmonės, dirbantys visą dieną, legaliai sumokantys visus mokesčius. Tai yra asmenys, kurių finansinę padėtį reikėtų kilstelėti iki viduriniosios klasės.“

Anot ekonomisto, yra du instrumentai tai padaryti. Viena vertus, galima būtų didinti minimalią mėnesinę algą. Tačiau Trišalėje taryboje nuspręsta, kad šis dydis bus didinamas priklausomai nuo to, kaip didėja vidutinis darbo užmokestis šalyje. Kita instrumentas, kuris leistų uždirbančius mažiausiai kilstelėti link viduriniosios klasės, tai būtų tas pats NPD didinimas.

„Daugelio turtingesnių, pažangesnių valstybių praktika rodo, kad ta kartelė turėtų būti daug aukščiau ir tai yra vienas iš geresnių instrumentų, padedančių ir mažinti šešėlinę ekonomiką, didinti užimtumą, ir padėti tiems užimtiesiems, kurių pajamos yra mažiausios“, – svarstė pašnekovas.

Jo teigimu, viena iš alternatyvų, kaip surinkti daugiau lėšų į biudžetą, buvo įvardyta Prezidentūros. Tai yra mokestinių lengvatų mažinimas.

REKLAMA

„Yra kita alternatyva, apie kurią mes kalbėsime ne vieną kartą, – tai automobilių taršos mokestis. Šios lėšos irgi galėtų būti panaudotos socialiai remtinų asmenų gyvenimo kokybei gerinti. Šiuo šūviu būtų galima nušauti daug zuikių: mažinti taršą, įvykdyti tarptautinius įsipareigojimus ir surinkti lėšų, su kuriomis būtų galima padėti neįgaliems asmenims, šeimomis, kurios rūpinasi neįgaliaisiais, padidinti kitas socialines išmokas“, – komentavo N. Mačiulis.

Įspėja dėl nepamatuotų įsipareigojimų

Lietuvos laisvosios rinkos vyresnioji ekspertė Indrė Genytė-Pikčienė sakė taip pat neigiamai vertinanti planus NPD didinti ne tiek, kiek buvo žadėta.

Indrė Genytė-Pikčienė (nuotr. asm. archyvo)

Indrė Genytė-Pikčienė (nuotr. asm. archyvo)

„Vis tik šios Vyriausybės pirminis tikslas darbo pradžioje buvo darbo apmokestinimą Lietuvoje padaryti mažiausią Baltijos šalyse ir taip pakelti mūsų darbo jėgos konkurencingumą. Natūralu, kad kalbant apie NPD dydį, šitas didinimas labiausiai turėjo daryti įtaką mažiausiai uždirbantiems darbuotojams.

Kuo didėjimas didesnis, tuo natūralu, kad didesnė paskata savo rankomis užsidirbti pajamas. Norint atsisakyti tokio gana ambicingo NPD didėjimo, akivaizdu, kad šiek tiek nuklystama iš pirminio iš Prezidentūros sklindančio tikslo mažinti atskirtį. Vis dėlto tai labiausiai paveiks tuos, kurie uždirba mažiausiai“, – svarstė pašnekovė.

Ji taip pat pabrėžė, kad ekonomikos pakilimo laikotarpiu valdžiai nederėtų prisiimti tokių įsipareigojimų, kurių nebūtų galima įgyvendinti nuosmukio metu. Tai patyrėme 2007–2008 m., kai įsipareigojimai buvo išpūsti ir žmonėms teko aiškintis, kodėl jie neįgyvendinami.

REKLAMA

„Kalbant apie biudžeto pajamų potencialą, visada galima atidžiau panagrinėti Valstybės kontrolės ataskaitas ir imtis veiklos efektyvinimo iš esamų resursų. Valstybės kontrolė yra įvardijusi ne vieną sritį, kurioje būtų galima nemenką dalį sutaupyti ir atitinkamai naudingiau paskirsčius išteklius, tų lėšų pritraukti“, – komentavo ekspertė.

Ji pripažino, kad toks kelias sudėtingas, nes susijęs su dalies specialistų atleidimu. Vis dėlto dabar, kai Lietuva tampa patrauklesne investicijoms, derėtų ieškoti būtent tokių šaltinių nei keisti verslo aplinką, palankią tam, kad ateityje biudžeto pajamų grąža būtų didesnė ateityje.

JURATE
2019-09-10 09:03:42
SVARBIAUSIA KAD JU MASNOS PRIKIMSTOS O PAZADAI APIE SOCIALINES ATSKIRTIES MAZINIMA BLEFAS
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Tortas 2019-09-11 20:50:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Reikia mažinti darbdavio įmoką Sodrai už samdomą darbuotoją ir didinti darbuotojo minimalų atlyginimą.    ATSAKYTI
Piktas 2019-09-10 21:03:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gal laikas pradėti juos į konteinerius kišti?)0   ATSAKYTI
1tox 2019-09-11 20:03:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nepavyks. Juos taip saugo, kad neprieisi. O jei prieisi - gausi baudų, bananų, guminių kulkų, kalėjimo...  
Gintaras 2019-09-10 20:07:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Valstybė gyvena iš ubagų sąskaitos. Tai tiesa ir nieko nepridursi. Jei ubagui duosi daugiau- valstybei bankrotas. O to sau leisti negalime :)   ATSAKYTI
Jo 2019-09-10 16:53:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
MELAGIAI   ATSAKYTI
fe 2019-09-10 16:50:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
seimunams reiketu nemoketi pinigu del kanceliarijos, galetu tai pirkti uz savo atlyginimus, vot ir butu algos didesnes, paprastiems zmonems, zulikai   ATSAKYTI
Dana 2019-09-10 14:00:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na ,zodziu ir vel baudziava...dirbam, dirbam ir nieko neturim...tik uz busta susimokam...o valgyti nereikia ,kaip daug kitu butinu pragyvenimo saltiniu....SIAUBAS,TOI VISI KAS GALI EMIGRUOS...   ATSAKYTI
Nusivylęs 2019-09-10 11:05:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na štai išsirinkome prezidentą ... kaip visad... :( Sakiau kad geriau būtų balsuoti už moterį...   ATSAKYTI
zmogelis 2019-09-10 10:22:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
MELAGIU IR EFERISTU VALDZIA. Jei sako lis lietus reikia paziuret per langa ,nes 100%sviecia saule .Tokia jau lietuvoje _DEMOKRATIJA ? LYGYBE .!!!   ATSAKYTI
gerovės valstybė 2019-09-10 09:34:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
didinamos su darbu nesusijusios išmokos. Kas veltui dirba- ir dirbs veltui. Pašalpiniams išdalins, ką iš dirbančių atims.    ATSAKYTI
Sutinku 2019-09-10 13:26:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Teisingas pastebėjimas. Nėra absoliučiai jokios motyvacijos darbo paieškoms. Tik nereikia pamiršti, kad taip auginama ne tik pašalpinių karta, bet ir būsimas elektoratas.  
JURATE 2019-09-10 09:03:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
SVARBIAUSIA KAD JU MASNOS PRIKIMSTOS O PAZADAI APIE SOCIALINES ATSKIRTIES MAZINIMA BLEFAS    ATSAKYTI
Taigis 2019-09-10 08:58:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
nors tiek. Gi koncervai, liberalai ir socdemai iš viso nieko nedidino. Geriau žvirblis rankoj...   ATSAKYTI
Tuo metu 2019-09-10 08:51:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nausėda tepa ikrus ant buterbrodo su itališku sviestu ir vargo nemato. Taip ir praeis jo turiningas skaičiavimo badmetis   ATSAKYTI
Pas mus nieko naujo 2019-09-10 08:31:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
pažadėjo – patiešijo, netesėjo – negriešijo   ATSAKYTI

Top Video

Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
REKLAMA
Elektra (nuotr. stop kadras)
Vėjuotas savaitgalis Lietuvoje lėmė elektros tiekimo sutrikimus dešimtims tūkstančių namų ūkių, tačiau sekmadienio popietę fiksuojami tik pavieniai gedimai, be elektros ...
Asociatyvi (nuotr. Eimanto Genio)
Stringa Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ pastato rekonstrukcijos darbai. Dėl to Neringos savivaldybė kaltina į teismą besikreipusią įmonę „Statybų kodas“, ...
(nuotr. Fotodiena.lt/Dmitrijaus Radlinsko)
Sporto klubai pastaruoju metu skelbia įvairius pasiūlymus naujiems klientams pritraukti. Susigundę mažesnėmis kainomis žmonės nusprendžia – sportuosiu. Visgi klientai turėtų ...
Kremlius (nuotr. SCANPIX)
Didžiausią grėsmę Lietuvai kelia ne kaimynai iš Rytų, o valdančiųjų vadovybė, kuri nedaro nieko, kad mūsų šalyje įgyvendintų reikalingas reformas. Dėl to nepakankamai ...
Orlen Lietuva (nuotr. Fotodiena)
Teismas nutraukė Lenkijos kapitalo naftos perdirbimo bendrovės „Orlen Lietuva“ ginčą su Valstybine energetikos reguliavimo taryba (VERT) dėl rezervinės galios rinkos tyrimo. ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų