DI įrankiai, tokie kaip „ChatGPT“ ir kiti kalbos modeliai, vis labiau įsitvirtina mūsų kasdieniame gyvenime. Jie žada greitus atsakymus, idėjų generavimą, medicininių simptomų diagnozavimą ir net pagalbą teisiniais klausimais, teikdami konkrečius teisinius patarimus.
Tačiau kalbos modeliai yra žinomi dėl to, kad sukuria vadinamąsias „haliucinacijas“, t. y. rezultatus, kurių turinys yra netikslus arba beprasmis.
Tai reiškia, kad yra realus pavojus, susijęs su pernelyg dideliu žmonių pasitikėjimu jais, ypač tokiose svarbiose srityse kaip teisė.
Kalbos modeliai linkę pateikti patarimus įtikinamai, todėl žmonėms sunku atskirti gerus patarimus nuo blogų.
„Study Finds“ atliko kelis eksperimentus, kuriuose iš viso dalyvavo 288 žmonės. Pirmaisiais dviem eksperimentais dalyviams buvo suteiktos teisinės konsultacijos ir paklausta, kurias iš jų jie būtų pasirengę įgyvendinti.
Kai žmonės nežinojo, ar konsultacija buvo suteikta teisininko, ar DI, pastebėta, kad jie buvo labiau linkę pasitikėti būtent DI pateiktais patarimais.
Net kai dalyviams buvo pasakyta, kurie patarimai buvo teikti advokato, o kurie – DI, nustatyta, kad jie buvo pasirengę laikytis „ChatGPT“ patarimų taip pat, kaip ir advokato.
Viena iš priežasčių, kodėl kalbos modeliai gali būti labiau mėgstami, yra tai, kad jie naudoja sudėtingesnę kalbą. Tuo tarpu advokatai savo atsakymuose dažniau naudojo paprastesnę kalbą, bet daugiau žodžių.
Trečiasis eksperimentas tyrė, ar dalyviai gali atskirti DI nuo teisininko sukurto turinio, kai šaltinis jiems neatskleidžiamas. Pasirodo, jie gali, bet ne visada.
DI raštingumas
Tyrimo rezultatai rodo, jog DI raštingumas turėtų būti dar labiau didinamas, kad visuomenė galėtų kritiškai vertinti jo turinį. Kai žmonės geriau atpažins DI, jie galės priimti labiau pagrįstus sprendimus.
Tai reiškia, kad turime išmokti suprasti DI galimybes ir ribotumą, pabrėžti kritinio mąstymo ir sveiko proto naudojimą bendraujant su DI.
Teisinės konsultacijos atveju DI galima naudoti kai kuriems pradiniams klausimams: „Kokios yra mano galimybės? Ką man reikia perskaityti?“ Tačiau svarbu patarimus patikrinti su žmogumi – teisininku – gerokai prieš kreipiantis į teismą ar imantis veiksmų pagal kalbos modelį pateiktą informaciją.
DI gali būti vertinga priemonė, tačiau ją turime naudoti atsakingai. Taikydami dvejopą požiūrį, kuris orientuotas į reguliavimą ir DI raštingumą, galime pasinaudoti jo privalumais ir sumažinti riziką.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!