REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

XIX a. viduryje vokiečių gydytojas Carlas Reinholdas Augustas Wunderlichas pasiryžo nustatyti vidutinę žmogaus kūno temperatūrą. Jis manė (ir jo teorija vėliau pasitvirtino), kad karščiavimas yra ligos simptomas, o ne pati liga. Savo vadovaujamoje Tiubingeno ligoninėje, daktaras pristatė temperatūros registravimą.

XIX a. viduryje vokiečių gydytojas Carlas Reinholdas Augustas Wunderlichas pasiryžo nustatyti vidutinę žmogaus kūno temperatūrą. Jis manė (ir jo teorija vėliau pasitvirtino), kad karščiavimas yra ligos simptomas, o ne pati liga. Savo vadovaujamoje Tiubingeno ligoninėje, daktaras pristatė temperatūros registravimą.

REKLAMA

Carlas Reinholdas Augustas Wunderlichas nusprendė įrodyti ir patikslinti Prancūzijos daktarų surinktą informaciją, kad uždegimo paveiktų kūno dalių temperatūra paprastai būna didesnė nei sveikų ir kad vidutinė žmogaus kūno temperatūra yra 36,9℃.

Naudodamas 30 cm ilgio termometrą (jis buvo naudojamas pažastyje), gydytojas išmatavo daugiau nei 25 tūkst. pacientų kūno temperatūrą ir užfiksavo daugiau nei milijoną rodmenų. 1868 m. jis paskelbė savo tyrimo išvadas ir nustatė, kad vidutinė žmogaus kūno temperatūra yra 37℃.

Temperatūra keičiasi

Laikui bėgant, šios žinios buvo tobulinamos. Dabar žinome, kad kūno temperatūra dienos eigoje kinta: žemiausia ji būna ryte, o aukščiausia – apie 18 valandą. Taip pat buvo pastebėti temperatūros skirtumai tarp vyrų ir moterų.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nuo to laiko mokslininkai pastebi kai ką keisto. Panašu, kad vidutinė žmogaus kūno temperatūra krenta. 2017 m. atlikto tyrimo metu buvo išanalizuota daugiau nei 250 tūkst. termometro rodmenų, kurie buvo surinkti iš 35 tūkst. britų pacientų. Mokslininkai atrado, kad vidutinė temperatūra burnoje yra 36,6℃.

REKLAMA

Kitame šiemet paskelbtame tyrime teigiama, kad JAV gyventojų vidutinė kūno temperatūra kas dešimt metų stabiliai nukrenta apie 0,02℃. Ši tendencija yra pastebima jau nuo 1860 m.

Naujas tyrimas, publikuotas žurnale „Science Advances“, atrado kai ką dar keistesnio. Tirdami Čimanus, Bolivijos amazonės čiabuvus, garsėjančius savo puikia sveikata, mokslininkai pastebėjo, kad jų vidutinė kūno temperatūra, nuo 2001 m., kada tyrimas buvo pradėtas, sparčiai krenta – kasmet apie 0,05℃.

Peržiūrėdami 5 500 pacientų medicininius įrašus, surinktus 2002–2018 m., mokslininkai išanalizavo apie 18 tūkst. išmatavimų. Tyrimo metu buvo atsižvelgta į veiksnius, kurie gali turėti įtakos kūno temperatūrai, įskaitant aplinkos temperatūrą, infekcijas ir kūno masę. Per mažiau nei du dešimtmečius Čimanų kūno temperatūra sumažėjo tiek, kiek amerikiečių per du šimtmečius.

REKLAMA
REKLAMA

„Nesvarbu, kaip nagrinėjome duomenis, sumažėjimas nedingdavo. Net kai tyrėme apie 10 proc. gyventojų, kurie, pasak gydytojų, yra visiškai sveiki, vis tiek pastebėjome tą patį kūno temperatūros mažėjimą“, – pranešime spaudai sakė Kalifornijos universiteto tyrėjas Thomas Kraftas.

Neaišku, kas vyksta

Dabar vidutinė čimanų kūno temperatūra yra 36,5℃. Taigi kas vyksta?

„Sumažėjimo priežastis gali būti medicinos tobulėjimas ir, palyginus su praeitimi, mažesnis užsitęsusių lengvų infekcijų skaičius. Ir nors žmonių sveikata per pastaruosius du dešimtmečius pagerėjo, Bolivijos kaimuose infekcijos vis dar yra plačiai paplitusios. Mūsų manymu, vien sumažėjęs infekcijų skaičius nepaaiškina nukritusios vidutinės kūno temperatūros“, – aiškino Kalifornijos universiteto Santa Barbaroje antropologijos profesorius Michaelis Gurvenas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrėjų komanda tiki, kad šio pasikeitimo priežastis yra geresnės gyvenimo sąlygos, dėl kurių žmogaus organizmas lengviau įveikia infekcijas. Dar viena priežastis gali būti prieinamumas prie antibiotikų ir kitų vaistų, pavyzdžiui, priešuždegiminių medikamentų, dėl kurių dabar yra sergama trumpiau nei praeityje.

Mokslininkai taip pat pridūrė, kad kvėpavimo takų uždegimai ankstyvaisiais tyrimo metais sukeldavo didesnį kūno temperatūros pakilimą, nei vėlyvaisiais.

Tačiau tyrėjai nesugebėjo rasti vienos priežasties, kodėl temperatūra krenta. Vietoj to, jie mano, kad tai gali būti įvairių veiksnių darinys, nuo geresnio prieinamumo prie gydymo iki gyvenimo kokybės pagerėjimo.

REKLAMA

„Dar viena priežastis gali būti tai, kad mūsų kūnams nebereikia sunkiai dirbti, reguliuojant kūno temperatūrą, nes vasarą naudojame oro kondicionierius, o žiemą – šildytuvus. Nors čimanų kūno temperatūra keičiasi priklausomai nuo metų laiko ir oro sąlygų, čimanai nenaudoja jokių pažangių technologijų, padedančių reguliuoti jų kūno temperatūrą. Tačiau, jie turi geresnę prieigą prie rūbų ir antklodžių“, – sakė T. Kraftas.

Nors sunku paaiškinti, kodėl kūno temperatūra kinta, komanda tiki, kad populiacijų vidutinės kūno temperatūros matavimas (ir jos pokyčių stebėjimas), gali būti naudojamas kaip gyventojų sveikatos rodiklis, lygiai taip pat, kaip ir gyvenimo trukmė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų