Ukrainos konstitucijoje yra draudžiama rengti rinkimus, jeigu šalyje įvesta karo padėtis, priminė Ukrainos prezidentas. Jis taip pat pažymėjo, kad jau kalbėjo su JAV atstovais šiuo klausimu ir palaiko tokią idėją, tačiau nežino, kaip ją įgyvendint praktiškai.
„Surengti rinkimus pagal įstatymus yra draudžiama. Aš asmeniškai susitikau su Lindsey (įtakingas JAV respublikonų senatorius Grahamas Lindsey, – red. past.), mes pasikalbėjome. Sugriauti JAV palaikymą gali keli dalykai: vienas iš jų – tai rinkimai. Vienas iš elementų, kad JAV net karo metu rengė rinkimus. Logikos tame yra, nes jeigu jau gini demokratiją, tai ir karo metu turėtum apie tai galvoti. Rinkimai – vienas iš demokratijos gynybos metodų“, – viename iš interviu vietos žiniasklaidai pasakojo V. Zelenskis.
Ukrainos prezidentas paaiškino, kad karo metu surengti rinkimus yra itin sudėtinga, nes reikia karo sąlygomis ne tik keisti įstatymus, bet ir skirti milžiniškas lėšas rinkimų saugumo užtikrinimui.
„Žmonės juk ne šiaip sugalvojo, kai uždraudė rinkimus karo metu, nes juos surengti yra labai sunku. Mano atsakymas buvo paprastas, aš jį pateikiau G. Lindsey labai greitai, kuo jis buvo labai patenkintas. Jeigu mūsų deputatai pasirengę staigiai pakeisti Ukrainos rinkimų kodeksą – tai būtų pradžia.
Aš jam pasakiau, kad jeigu Jūs pasirengę suteikti man 5 mlrd., nes aš negali iš biudžeto paimti tokios sumos rinkimams įprastu metu, o karo metu aš nežinau išvis, kokia būtų reikalinga suma. Jeigu jūs man suteiksite tokį finansinį palaikymą ir jeigu parlamentarai nuspręs, kad mums tai reikia padaryti, tai tuomet keičiame greičiau įstatymus. Ir svarbiausia: tuomet rizikuojame kartu. O kaip kitaip? Juk (rinkimų) stebėtojai turėtų būti apkasuose. Aš jam pasakiau, kad mums visiems kartu reiktų siųsti stebėtojus į priešakines fronto linijas“, – dėstė V. Zelenskis.
Ukrainoje jau šių metų spalį turėjo vykti parlamento rinkimai, o 2024-ųjų kovą – prezidento. Parlamento rinkimai jau tikrai nebus vykdomi, nes Ukrainos parlamentas neseniai pratęsė karinę padėtį iki 2023-ųjų lapkričio. Pagal galiojančius šalyje įstatymus tokiu atveju rinkimų rengti šalyje negalima.