Antradienį surengtoje spaudos konferencijoje jis padėkojo Lenkijai už pagalbą Ukrainą nuo Rusijos plataus masto invazijos pradžios 2022 metais. Tačiau prezidentas pažymėjo, kad pastaruoju metu Lenkijos vyriausybės pagalba kaimyninės šalies gynybos poreikiams sumažėjo.
Taip pat jis kreipėsi į Lenkiją, prašydamas perduoti Ukrainai naikintuvų MiG.
„Šiandien lenkų dėmesys, kai kalbama apie mūsų gynybines galimybes, šiek tiek susilpnėjo. Turiu omenyje, kad Lenkija tikriausiai davė mums tai, ką galėjo. Tačiau kai kurių dalykai Lenkijoje dar yra.(...) Mums tikrai reikia jūsų MiG'ų“, – sakė prezidentas.
Jis pridūrė, kad ukrainiečių pilotai yra susipažinę su šia aukštos klasės naikintuvų įranga.
„Mes žinome apie šiuos lėktuvus, žinome, kiek jų yra. Šį klausimą kėliau derybose su (prezidentu) Andrzejumi Duda ir ministru pirmininku Donaldu Tusku, bet kol kas, deja, teigiamo sprendimo nėra“, – V. Zelenskis.
Jis pridūrė, kad Kyjivas su Lenkijos valdžios institucijomis tariasi dėl galimybės lenkams numušinėti Rusijos raketas ir dronus virš Vakarų Ukrainos teritorijos.
„Apie tai kalbėjome daug kartų ir, kaip suprantu, tam reikia kelių šalių paramos. Lenkija, kaip suprantu, baiminasi, ar nebus palikta viena su šiuo sprendimu“, – pareiškė ukrainiečių prezidentas.
Naujienų agentūros PAP paklaustas apie V. Zelenskio prašymus, Lenkijos gynybos ministras Wladyslawas Kosiniakas-Kamyszas atsakė, kad juos visiškai supranta.
„Nesistebiu, kad Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis prašo daugiau pagalbos, nes tai yra jo vaidmuo“, – sakė W. Kosiniakas-Kamyszas.
Tačiau ministras pridūrė, kad Lenkijos vyriausybė perdavė Ukrainai „milijardų dolerių vertės įrangą“.
„Tai viskas, ką galėjome paaukoti“, – pridūrė W. Kosiniakas-Kamyszas.
Pasak jo, tokie sprendimai turi būti priimami atsižvelgiant į Lenkijos interesus.
„Lenkijos valstybės saugumas visuomet yra mano aukščiausias prioritetas ir visi sprendimai (...) šiuo klausimu priimami per Lenkijos valstybės saugumo prizmę“, – pareiškė jis.
Anot ministro, bet kokie sprendimai dėl MiG perdavimo gali būti priimtas tik po to, kai Lenkijos karinės oro pajėgos bus sustiprintos naujais orlaiviais. Iš Jungtinių Valstijų užsakyti naikintuvai F-35 Lenkijai bus pristatyti ne anksčiau kaip 2026 metais.
Komentuodamas galimybę Lenkijai numušinėti Rusijos raketas ir dronus virš Vakarų Ukrainos regionų teritorijos, W. Kosiniakas-Kamyszas pareiškė, kad NATO šalys šiuo klausimu nusiteikusios itin skeptiškai.
„Ir nė viena šalis tokių sprendimų nepriims atskirai. Nemačiau nė vieno tokio sprendimo šalininko NATO“, – nurodė ministras.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!