„Užkratas“: filmas, kuris nuspėjo, kaip gali atrodyti šių dienų pandemija

Koronavirusui Covid-19 užkrėtus beveik 230 tūkst. žmonių ir milijonus pasiuntusi į priverstinį karantiną namuose, daugelis prisiminė dar 2011-ųjų dramą „Contagion“ (liet. „Užkratas“). Filmas atspindi tas pačias emocijas, su kuriomis susiduria žmonės, kai pasaulį bando palaužti nežinomas virusas. 

„Žiūrėti „Contagion“ iš naujo buvo smagu, tačiau vėliau taip nebeatrodė“, – rašoma „New York Times“. Turima omenyje tai, kad filmas atspindi dabartinę realybę kaip niekas kitas. 

Perspėjimas: tekste bus pateikiamos filmo scenarijaus detalės.

Filme „Užkratas“ verslininkė, kurią vaidina Gwyneth Paltrow, žūsta nuo paslaptingo ir mirtino viruso, kurį ji pasigavo Kinijoje. Kuomet filme prasideda viruso epidemija, Sanitarinės-epidemiologinės tarnybos žvalgybos (tokia tarnyba egzistuoja iš tiesų) agentai gauna užduotį išaiškinti ir izoliuoti užkratą. 

Aišku, visiškai nuspėti įvykių eigą nepavyko, o Covid-19 virusas nėra MEV-1 kopija. Pastarasis filme pasireiškė daug žiauresniais simptomais, mirtingumo nuo jo lygis buvo daug didesnis. Žmones dažnai ištikdavo staigi mirtis. 

Tačiau pats koronaviruso plėtros principas ir visą socialinį gyvenimą paralyžiuojantys valdžios veiksmai atspindėti gana tiksliai.

Kas sutapo, o kas skiriasi?

Pačioje pradžioje Gwyneth Paltrow veikėja pradeda kosėti keliaudama iš Honkongo namo į JAV. Vėliau žiūrovas sužino, kad ją paveikė nežinomas virusas, kuris tikriausiai plinta oro lašeliniu būdu.

Realybėje Covid-19 atsirado Kinijoje, 11 mln. gyventojų turinčiame Uhane.

Filme virusas mutuoja, kuomet iš šikšnosparnio persiduoda kiaulei, o kiaulė patenka ant vieno iš viešbučių restoranų svečių stalo. Grandinė užbaigiama, kuomet virtuvės šefas, kruopščiai nusišluostęs ką tik paršelį išdarinėjusias rankas į prijuostę, nueina fotografuotis su „pirmuoju užkrėstuoju“ (angl. patient zero), ta pačia vėliau kosėti pradėjusia filmo veikėja.

Covid-19 atveju mokslininkai dar nesutaria, kas buvo pirmasis užkrėstasis ir iš kur tiksliai kilo virusas. Tačiau manoma, kad virusas mutavo perduotas šikšnosparnio skujuočiui, o vėliau ir žmogui. Kaip ir filme, šis virusas tapo perduodamas nuo žmogaus žmogui. 

REKLAMA

Netrukus G. Paltrow herojė gana greitai miršta nuo encefalito. Yra virusų, kurie sukelia šį infekcinį nervų sistemos susirgimą, kuris pažeidžia smegenis, tačiau Covid-19 atveju virusas dažniausiai pažeidžia plaučius. Retais atvejais – virškinimo traktą. 

„Nulinis pacientas“ filmo pradžioje užkrečia ir savo vaiką – rodomas apkabinimas grįžus namo. MEV-1, kaip ir realybėje egzistuojantis Covid-19, plinta oro lašeliniu būdu po aplinką. Būtent dėl šios priežasties pagrindinis medikų patarimas, tiek filme, tiek ir realybėje – dažnai plaukite rankas ir nelieskite veido.

Pagrindinis skirtumas tarp MEV-1 ir Covid-19 yra mirtingumas. Filme virusas nužudo net 25–30 proc. užkrėstųjų. Covid-19 mirtingumas šiuo metu siekia kiek daugiau nei 3 proc. (tiesa, Italijoje jis jau pasiekė 8 proc ribą). Abu virusai yra pavojingi turintiems lėtinių susirgimų.

Tačiau palyginti nedidelis mirtingumas gali gerokai klaidinti. Filme rodomos dramatiškos scenos, kuomet tiesiog gatvėse miršta ligos išvarginti žmonės gali atrodyti dar šiurpesnės, kuomet suvoki, kad Covid-19 atveju žmogus virusą gali nešiotis ir skleisti net kelias savaites be jokių simptomų. Tai reiškia, kad visiškai sveiki besijaučiantys žmonės gali užkrėsti aplinkinius. MEV-1 inkubacinis laikotarpis – 4 dienos.

Mokslininkė Tracey McNamara, konsultavusi filmo kūrėjus prieš beveik 10 metų, tvirtina visiškai nenustebusi, kad juosta ir vėl atsidūrė tarp žiūrimiausių filmų.

„Jeigu žmonės vėl jį žiūri, ir jeigu jį žiūri federalinės ir valstijų valdžios atstovai, aš tikiuosi, kad jie suvokia: filmas buvo iš tiesų apie tai, kas gali nutikti prasidėjus pandemijai, ir, aš manau, kad žmonės turėjo tai priimti daug rimčiau“, – pasakojo ji „BuzzFeed News“.

Virusologės teigimu, šis filmas buvo perspėjimas, kas gali nutikti ir kam reikėjo būti pasirengusiems.


Rašyti komentarą...
T
To Grigoryj
2020-03-22 20:27:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
O kodel tau negryzus i savo didziaja tevyne? Nereikia buti dideli proto bokstu kad matytumei kas yra trolis cia. Sakant mela visada reikia pasakyti truputi teisybes nes tada visa mela lengvaiu pateikti, kaip teisybe. Uezdzhiaj na svoju rodinu, tam net virusa :D
Atsakyti
0

T
Tiesa
2020-03-23 11:15:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
Matosi tos jūsų tariamos "ekonominės problemos" Ukmergėje.... Kai gydytojų dėka šienaujama žmonių sveikatos... Kaip Vilniuj, Kaune ir kitur. Tai virusas kuri parsiveža žmonės, ištroškę atostogų....tai dabar mokės sveikatos kaina, ir kentės nekalti žmonės, vat ir ekonomika.
Atsakyti
0

G
Grigorij
2020-03-22 23:59:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
To Grigoryj,
pasakyk, kur pamelavau.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (11)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų