Amerikiečių žurnalistas Simonas Ostrovskis apie sabotažininkų veiklą sužinojo iš Ch. Grozevo, o leidinyje „Babel“ buvo atpasakotas jų pokalbis.
Ką veikė GRU padalinys?
Šis Rusijos padalinys buvo sukurtas apie 2007–2008 m., jame tarnauja apie 400 žmonių. Vienas iš karinio dalinio padalinių, vadinamas K2 arba K200, vykdo GRU tarptautinio pobūdžio užduotis, jame dirba mažiausiai 70 žmonių. Užsienyje šio padalinio nariai organizuoja teroristinius išpuolius, karinių objektų ir amunicijos sandėlių sprogdinimą, sabotažą, diversijas ir žmogžudystes. Šnipai taikosi į Rusijos opozicionierius ir iš Rusijos išvykusius disidentus, taip pat į užsieniečius, kurie yra „nepatogūs“ šalies agresorės valdžiai.
Agentai paprastai praeina intensyvius ir ilgus mokymus. Kurį laiką jie gyvena Rusijos Federacijos teritorijoje, kur aktyviai palaiko socialinius tinklus, susikuria sau priedangą, įgyja išsilavinimą ir tik tada išvyksta į užsienį vykdyti „užduočių“. Ch. Grozevas pažymi, kad vienas iš šių šnipų Rusijoje studijavo režisūrą, taip pat lankėsi Barselonoje, kur susipažino su menininkais ir pramogautojais, kurie buvo jo taikinys.
Kas žinoma apie padalinio vadą Averjanovą
Pasak Ch. Grozevo, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas svarsto galimybę pernai žuvusį „Wagner“ vadą Jevgenijų Prigožiną pakeisti 57 metų generolu Andrejumi Averjanovu, kurio pareigos įslaptintos.
„Po nesėkmingo „Wagner“ savininko maišto Rusijos prezidentas peržiūrėjo savo patikimų saugumo pajėgų ratą. Averjanovas atrodo saugi figūra – jis asmeniškai lojalus Putinui, bet ne toks turtingas, kad taptų nepriklausomu žaidėju“, – pastebi Ch. Grozevas.
Kaip Prigožino pakaitalą V. Putinas Averjanovą Afganistano lyderiams pristatė pernai liepą vykusiame forume Sankt Peterburge. Dėl to Rusijos Federacijos prezidentas „turėjo išvesti generolą iš šešėlio“.
Užduotis nužudyti Volodymyrą Zelenskį
Tarp viešai žinomų padalinio operacijų – nesėkmingas agentų Anatolijaus Čepigos ir Aleksandro Miškino bandymas Didžiojoje Britanijoje nunuodyti buvusį GRU darbuotoją Sergejų Skripalį ir jo dukterį Juliją.
Taip pat žinoma, kad 2022 m. vasario mėnesį šio padalinio diversinė grupė atvyko į Kyjivą, siekdama nužudyti Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį ir jo palydą. Pagal rusų planus operacija turėjo trukti penkias dienas, tačiau jie čia „įstrigo mėnesiams“.
Vienas iš šnipų apsikeitė elektroniniais laiškais su žmona. Programišiai nugvelbė šią informaciją ir perdavė laiškus Ch. Grozevui. Susirašinėjime vyras prašė žmonos gauti pinigų ir nusipirkti butų, tikriausiai siekdamas apsaugoti šeimą nuo ekonominių Rusijos ir Ukrainos karo padarinių.
Dar vienas būrio narys prisijungė prie opozicinių rusų organizacijų, kurios išvyko iš šalies prasidėjus karui. Šį asmenį nuolat priimdavo Sacharovo žmogaus teisių apsaugos centras ir fondas „Laisvoji Rusija“. Jis gaudavo kvietimų į įvairius renginius Vilniuje ir Vienoje.
Šnipas netgi įsiskverbė į komitetą, kuris Vakarų šalims siūlė pavardes į sankcijų sąrašą dėl karo Ukrainoje. „Bellingcat“ tyrėjai nustatė, kad šis rusas dalyvavo tik tuose renginiuose, kuriuose dalyvavo opozicijos veikėjas ir disidentas Garis Kasparovas. Kaip mano Ch. Grozevas, jis tikriausiai planavo Kasparovo nužudymą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!