Ukrainos pagalbos šauksmas: „netikėta, kad šovinius Rusijos ginklui padavinės JAV“

Rusijai ir toliau sėkmingai naudojantis įtakingų ES šalių lobistų veikla „Nord Stream 2“ statybos eina į pabaigą. JAV jau pripažino, kad „nelabai ką gali padaryti“, o Ukrainos prezidentas pareiškė, jog tokiu būdu amerikiečiai „tiekia šovinius Rusijos pabūklui“.

Birželio 4-ąją Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė apie dujotiekio „Nord Stream 2“ pirmosios atšakos statybų pabaigą.

Šis naujas dujotiekis leistų Rusijai faktiškai atsisakyti dujų tiekimo į Europą per Ukrainą. Šiai valstybei tai reikštų apie 3 mlrd. dolerių per metus nuostolius.

Apie sprendimą sužinojo iš žiniasklaidos

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pavadino „Nord Stream 2“ dujotiekį spąstais visoms Europos šalims. Jis taip pat pareiškė, kad netekus tokios didelės pinigų sumos Ukrainai „nebus iš ko išlaikyti savo kariuomenės“.

Kremlius oficialiai tikino, kad nėra suinteresuotas „dujų karuose“ ir nesirengia nutraukti dujų tiekimo per Ukrainą net ir pasibaigus dabartinei 5-erių metų sutarčiai. Tačiau ankstesnė Rusijos praktika naudotis gamtos resursais, kaip politiniu svertu, įskaitant ir laikus, kuomet Lietuva neturėjo suskystintų gamtinių dujų laivą-saugyklą  „Independence“, verčia abejoti šiais „gerai ketinimais“.

Piniginė kompensacija?

Ukrainos nerimui dėl ateities be lėšų už dujų tranzitą į Europą užglaistyti JAV ir Vokietija svarsto galimą finansinių nuostolių užglaistymų paketą, skelbiama „Laisvės Radijuje“.

JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas teigia, kad toks Vokietijos siūlymas buvo atsakas į JAV neįvestas sankcijas bendrovėms, susijusioms su Rusijos dujotiekiu.

„Mes aktyviai bendradarbiaujam (su Berlynu), kad išsiaiškintume, ką reiktų ir ką galėtume, o aš manau, ir būtina, padaryti, kad garantuotume, jog mokestis už tranzitą, kurio Ukraina gali ateityje netekti dėl šio dujotiekio, … būtų kompensuota“, – pareiškė jis.

Valstybės sekretorius neįvardijo, kokia tai galėtų būti suma. Anksčiau buvo kalbama, kad Vokietija galėtų investuoti į alternatyvią energetiką Ukrainoje.

REKLAMA

„Šiaurės srautas 2“

Projektas „Šiaurės srautas 2“ („Nord Stream 2“) numato dviejų, bendros 55 mlrd. kubinių metrų galios per metus, atšakų įrengimą nuo Rusijos pakrantės Baltijos jūroje iki Vokietijos. „Nord Stream 2 AG“ bendrovės įkūrėja yra Rusijos dujų gigantė „Gazprom“. Tačiau finansuoja šį projektą Europos įmonės: prancūzų „Engie“, Austrijos OMV, Didžiosios Britanijos ir Nyderlandų „Shell“, vokiečių „Uniper“ ir „Wintershall“.

JAV „Nord Stream 2“ įvedė seriją sankcijų ir ne sykį kvietė Europos šalis-sąjungininkes bei privačias bendroves nutraukti bendradarbiavimą su dujotiekio statybų projektu. Prieš šį projektą aktyviai pasisako ir „forposte“ su Rusija atsidūrusios ES valstybės – Lenkija ir Baltijos šalys, o taip pat ir Ukraina.

Pačioje Europoje vyksta arši politinė kova dėl Rusijos dujotiekio tiekimo Baltijos jūros dugnu. Sutartį su Rusija dėl dujotiekio tiekimo dar 2005-aisiais pasirašė tuometinis Vokietijos kancleris Gerhardas Schroederis. Netrukus jis pasitraukė iš politikos tapo ilgamečiu šio projekto vadovu ir V. Putino patikėtiniu „Nord Stream 2“ lobizmo srityje.

„Nord Stream 2“ 2021-ieji: nuo griežtų grasinimų iki atsitraukimo

  • Sausio 7-ąją Vokietijoje buvo įkurtas „Nord Stream 2“ statybų užbaigimo palaikymo fondas.
  • Nepaisant to, 18 bendrovių atsisakė dalyvavimo šiame projekte arba planavo atsisakyti dėl sankcijų grėsmės.
  • Vasario 6-ąją „Nord Stream 2 AG“ paskelbė apie tęsiamus vamzdyno klojimo darbus Baltijos jūros dugnu.
  • Kovo 14-ąją Europos Komisijos viceprezidentas Franzas Timmernansas pareiškė, kad Europai „Nord Stream 2“ yra nereikalingas. Nepaisant to, Vokietija ir toliau reikalauja užbaigti šį projektą.
  • Kovo 19-ąją JAV generalinis sekretorius Anthony Blinkenas rekomendavo su „Nord Stream 2“ projektu dirbančioms bendrovėms nutraukti statybų darbus ir pagrasino įvesti naujas sankcijas.
  • Balandžio 20-ąją Vokietijos kanclerė Angela Merkel pareiškė, kad Ukraina turi likti tranzitine Rusijos dujų į Europą šalimi, nepaisant Vokietijos sprendimo užbaigti Rusijos dujotiekio „Nord Stream 2“ statybas.
  • Gegužės 19-ąją JAV valstybės departamentas paskelbė daugelį nustebinusią žinią, kad neįvedinės sankcijų prieš „Nord Stream 2 AG“ ir jos vadovą, buvusį „Stasi“ agentą Matthiasą Warnigą. JAV valstybės sekretorius A. Blinkenas tuomet paaiškino, kad šių sankcijų atsisakymo motyvas – „nacionaliniai šalies interesai“.
  • Gegužės 26-ąją Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pažymėjo, kad „Nord Stream 2“ byloje Ukraina kovos už savo interesus iki galo.
  • Birželio 1-ąją Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad vos pradėjusi eksploatuoti „Nord Stream 2“ Rusija padarys viską, kas įmanoma, kad nepratęstų dabartinio dujų tranzito per Ukrainą.
  • Birželio 4-ąją Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė, kad pirmoji „Nord Stream 2“ atšaka jau užbaigta. Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos taryba taip pat konstatavo, kad „priešintis dujotiekiui yra labai sudėtinga, nes Rusija Europoje turi labai galingų užtarėjų“.

„JAV paduoda Rusijai šovinius“

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis birželio 4-ąją leidiniui „Axios“ pareiškė, kad jį labai nemaloniai nustebino JAV lyderio Joe Bideno sprendimas netrukdyti dujotiekio „Nord Stream 2“ tiesimui.

REKLAMA

„Nord Stream 2“ – tai tikras ginklas… Rusijos Federacijos rankose, ir nelabai aišku ir tikrai netikėta, kad šovinius šiam ginklus galėtų tiekti tokia didi šalis kaip Jungtinės Valstijos. Nes jie – pavyzdinė civilizacija, pavyzdinė demokratija pasaulyje. Aš visada maniau, kad Ukraina saugo tuos pačius principus Europoje“, – pareiškė V. Zelenskis.

Nepaisant to, Ukrainos lyderis neatmetė galimybės, kad „Nord Stream 2“ taip ir nepradės veikti: tam sutrukdyti, anot V. Zelenskio, gali tas pats J. Bidenas, kuris jam primena M. Jordaną.

„Viskas dabar yra išskirtinai JAV prezidento rankose, ir aš esu tikras, kad jis tai žino, ir jo komanda tai žino, jie tai žino, – „Axios“ aiškino Ukrainos prezidentas. – Tai primena man tai, kaip kažkada žaidė Michaelas Jordanas. Jis labai dažnai įviliodavo savo oponentą, kartais demonstruodamas savo silpnumą ar net ligos požymius. Jis turėjo begalę slaptų judesių, leidžiančių užmigdyti priešininką ir primesti jam savo taktiką, sukuriant artėjančios pergalės pojūtį. O tuomet M. Jordanas kardinaliai keisdavo savo (taktiką) ir iškovodavo pergalę lemiamu momentu. Tai buvo jo taktikos dalimi. Todėl aš visgi tikiu, kad Bidenas – tai politikos Jordanas. Aš manau, kad paskutinis tritaškis dar nėra krepšyje, ir man norėtųsi tikėti, kad visa tai yra jo taktikos dalis“.


Rašyti komentarą...
H
Henrikas
2021-06-11 15:15:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nesupratau Ukraina nori kad jos kariuomine išlaikytu Rusija?
Atsakyti
-5

G
Grigorij
2021-06-11 15:36:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
xxL,
vokiečiai ne tokie degradai, kaip lietuviai, savo konservu i valdžia nerinks!
Atsakyti
-7

!
!!!
2021-06-11 14:03:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vokiečiai Baltijos dugnu vamzdį atsivare, kad pigiau šildytis, o Ukrainoje investuos į alternatyva-kokias nors laikinas saulės baterijas
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (18)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų