Didesnė ukrainiečių dalis nepritaria jų šalies prisijungimui prie NATO (Šiaurės Atlanto sutarties organizacija), rodo Demokratinių iniciatyvų fondo atlikta apklausa. Jei vyktų referendumas dėl stojimo į NATO, 52,8% respondentų balsuotų „prieš“, 31,8% balsuotų už narystę aljanse, tuo tarpu 15,4% apklaustųjų nėra apsisprendę.
Tiek Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka, tiek premjerė Julija Tymošenko siekia narystės NATO.
„Prisijungimas prie NATO skaldo Ukrainos visuomenę. Mes visi turime atsižvelgti į politinę situaciją Ukrainos viduje ir į jos piliečių nuotaikas. Tai ypač kontraversiškas klausimas, jis svarbus norint išsaugoti Ukrainos vienybę. Todėl žingsnis po žingsnio mes turime surasti teisingą kelią integracijai į NATO“, - sausio pabaigoje sakė premjerė.
J. Tymošenko tvirtino, jog sprendimas dėl Ukrainos prisijungimo prie NATO turėtų būti priimtas visuotinio referendumo keliu. Pasak jos, referendumas turėtų būti surengtas po to, kai šalies piliečiams būtų tinkamai išaiškinta Ukrainos narystės NATO tikslai ir uždaviniai.
Ukrainos ministrė pirmininkė teigė, jog šiuo metu nemažai piliečių nepritaria Ukrainos narystei NATO, kadangi ilgą laiką šalyje buvo vykdoma neteisingos informacijos apie aljansą sklaida.
Kaip buvo rašyta, Ukrainos sostinėje Kijeve sausio mėnesio pabaigoje buvo surengtas masinis protestas prieš šalies narystę NATO, o narystei aljanse nepritariantys parlamentarai blokavo šalies parlamento darbą.
Nors pirmieji NATO ir Ukrainos santykiai buvo užmegzti dar 1991 m., Ukrainai įstojus į Šiaurės Atlanto bendradarbiavimo tarybą, rimtesni abipusiai santykiai buvo įtvirtinti 1997 m. Išskirtinės partnerystės chartijoje ir 2002 m. Prahoje priimtame bendrame NATO ir Ukrainos veiksmų plane.