Turkmėnijoje sekmadienį pirmą kartą vyksta prezidento rinkimai, kuriuose dalyvauja daug kandidatų, tačiau rinkimų rezultatai beveik žinomi iš anksto, o diplomatai teigia, jog permainos šioje Vidurio Azijos valstybėje geriausiu atveju vyks labai palengva.
Oficialiai rinkimuose varžosi šeši kandidatai, norintys pakeisti velionį prezidentą Saparmuratą Nijazovą, kuris bemaž du dešimtmečius geležiniu kumščiu valdė šią dujų ištekliais turtingą valstybę, statė savo paties aukso skulptūras ir asmeniškai reguliavo visas kasdienio gyvenimo sritis.
Tarptautinės žmogaus teisių gynėjų organizacijos sukritikavo rinkimus, kuriuose bus renkamas įpėdinis praėjusių metų gruodį nuo širdies smūgio mirusiam prezidentui, vadindamos juos apgaule, kuri tik įtvirtins "naują diktatūrą".
Rinkimus greičiausiai laimės laikinai prezidento pareigas einantis Kurbankulis Berdymuchamedovas, kuriam pavyko išsilaikyti S.Nijazovo valdžios struktūrose net 10 metų. Prezidento inauguraciją ketinama surengti trečiadienį, nors teoriškai dar gali prireikti ir antro rinkimų turo.
Pasak diplomatų ir opozicijos atstovų, anksčiau santykinai nežinomas G.Berdymuchamedovas iškilo ir tapo įpėdiniu todėl, kad jį remia įtakingi asmenys šalies ginkluotose pajėgose ir aukšti vidaus saugumo tarnybų pareigūnai.
Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga (ES) ir Kinija atidžiai stebi rinkimus ir tikisi, jog kada nors Turkmėnijos dujos tekės naujomis kryptimis, o ne tik sovietinės eros dujotiekiais, kurie leidžia Rusijai importuoti dujas žemesnėmis nei rinkos kainomis ir iš to užsidirbti.
Sekmadienį vienoje Ašchabado rinkimų apylinkėje Turkmėnijos lyderio arba Turkmėnbašio, kaip dažnai buvo vadinamas S.Nijazovas, garbei kariuomenės orkestras atliko muzikinį kūrinį.
"Kuris iš jų pažadėjo mokėti pensiją? Už tą aš ir balsuosiu", - sakė 50-metė rusė, nepanorusi prisistatyti.
Anksti ryte balsuoti atėjo daugiausia kariškių, tačiau buvo ir keletas civilių gyventojų. Rinkimų apylinkės darbą pradėjo 8 val. ryto vietos (5 val. Lietuvos) laiku ir baigs 18 val. (15 val. Lietuvos laiku).
"Nebalsuosime dėl programų, nes jos visos vienodos, - sakė maždaug 40-ies metų turkmėnas, atėjęs balsuoti kartu su žmona. - Balsuosime už tą, kuris mums bus simpatiškesnis".
Dauguma S.Nijazovo vyriausybės ministrų atsidūrė kalėjime arba tremtyje, kai kurie iš jų subūrė opozicinius judėjimus, kuriems buvo uždrausta dalyvauti sekmadienio rinkimuose. Žmogaus teisių gynėjai sako, jog šalyje yra labai daug politinių kalinių.
G.Berdymuchamedovas rinkimų kampanijos metu negailėjo pagyrų S.Nijazovui, tačiau pažadėjo atšaukti kai kurias nepopuliarias "Didžiojo lyderio" reformas, nepaisant to, kad pats dalyvavo jas priimant.
49 metų buvęs dantų gydytojas pažadėjo Turkmėnijos gyventojams leisti naudotis internetu, padidinti finansavimą mokykloms ir universitetams ir pagerinti sveikatos paslaugas.
S.Nijazovas stengėsi izoliuoti šalį nuo išorinio pasaulio, sutrumpino vidurinį išsilavinimą iki devynerių metų, atleido tūkstančius medicinos slaugytojų ir kitų darbuotojų ir uždarė provincijos ligonines.
Užsienio diplomatai į bet kokias užuominas apie liberalizavimą reagavo santūriai, o politikos pašaliečiai ėmė stengtis įtikti naujajai valdžiai.
"Manau, kad dabar jie yra nusiteikę stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą", - sakė Švedijos parlamentaras Goranas Lennmarkeris (Joranas Lenmarkeris), atvykęs šeštadienį į Turkmėniją kaip Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Parlamentinės Asamblėjos pirmininkas. ESBO yra žmogaus teisėmis ir saugumo reikalais besirūpinanti organizacija, kuriai priklauso 56 valstybės.