Tūkstančiai palestiniečių iš Gazos ruožo prasmuko į Egiptą po to, kai kaukėti kovotojai sugriovė dalį pasienį skyrusios užkardos, skelbia BBC.
Palestiniečiai skubėjo į Egiptą pirkti maisto, degalų ir kitų gėrybių, kurios dėl Izraelio įvestos blokados tapo tikra retenybe Gazoje. Egipto policija kol kas nesiėmė jokių veiksmų mėgindama sutramdyti palestiniečių antplūdį. Paskutiniąsias keletą dienų Gazos ruožą valdanti palestiniečių grupuotė „Chamas“ ragino Egipto vyriausybę atverti pasienio perėjimo punktus.
Izraelis Gazos ruožą užblokavo praėjusią savaitę ir tik antradienį blokada kiek sušvelninta bei į teritoriją leista įvežti šiek tiek itin reikalingų degalų bei medikamentų.
Ankstyvą trečiadienio rytą kaukėti ginkluoti asmenys išsprogdino dalį netoli Rafos pasienio perėjimo punkto esančios sienos ir atvėrė kelią palestiniečiams bėgti į Egiptą. Septynių vaikų tėvas Ibrahimas Abu Taha BBC korespondentams teigė į Egiptą bėgęs pirkti maisto. „Mums trūksta ryžių, cukraus, pieno, kviečių bei sūrio“ – teigė dėl Izraelio blokados šeimą sunkiai išmaitinti begalėjęs palestinietis.
2005 metais, kai iš Gazos ruožo buvo išvesta Izraelio kariuomenė, „Chamas“ kovotojai taipgi buvo išsprogdinę skylęs pasienį su Egiptu juosiančioje užkardoje.
Antradienį Izraelio bei Palestinos pasiuntiniai susirėmė ir Niujorke vykusio Jungtinių Tautų Saugumo tarybos posėdžio metu. Palestiniečių pasiuntinys apkaltino Izraelį kurstant smurtą regione, tuo tarpu šios valstybės atstovas atsikirto, kad griežtos priemones reikalingos siekiant apsisaugoti nuo palestiniečių raketų atakų.
Saugumo taryba antradienį svarstė reikalavimus Izraeliui įleisti į blokuojamą Gazos ruožą humanitarinės pagalbos siuntas. Tokį reikalavimą išreiškė arabų valstybių atstovai. Be to, Europos sąjunga taipogi griežtai kritikuoja Izraelio veiksmus ir smerkia kolektyvinę bausmę visiems Gazos ruožo gyventojams. Priminsime, kad Gazos ruože gyvena kone 1,5 mln. palestiniečių.
Kai kurie Saugumo tarybos nariai ragino priimti kompromisinį sprendimą, kuriame būtų pasmerkti palestiniečių raketų išpuoliai prieš žydų teritorijas ir pripažinta Izraelio teisė į savigyną, tačiau ir būtų pareikalauta blokados nutraukimo.
Izraelio atstovas Giladas Cohenas griežtai neigia, kad jo valstybė pažeidžia tarptautinės teisė normas. „Kiekvienos valstybės pareiga yra užtikrinti savo piliečių teisę į saugumą, ypač kai šiai teisei grasina brutali prievarta ir terorizmas“ – teigė G. Cohenas.