Per pirmadienį vyksiantį Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų susitikimą Briuselyje Lenkija bei Švedija pristatys bendrą Rytų partnerystės programą, kuri bus tarsi Prancūzijos remiamos Viduržemio jūros sąjungos versija, skelbia „EU Observer“.
Pagal šią partnerystės programą būtų sukurtas daugianacionalinis forumas, kuriame dalyvautų visos 27 ES valstybės bei ES kaimynės rytuose – Ukraina, Moldova, Gruzija, Armėnija bei Azerbaidžanas. Forume būtų deramasi dėl bevizio režimo, laisvos prekybos zonų bei strateginės partnerystės.
Taip pat būtų pradėti ir mažesnio kalibro projektai – studentų mainų programos, aplinkosauginiai projektai ir t. t. Tiesa, forumo nariai iš Rytų Europos negautų jokių garantijų dėl narystės ES.
Baltarusija, kaip teigiama, prie forumo galės prisijungti nebent ekspertiniu ar techniniu lygmeniu. Bus siekiama į vietinio bendradarbiavimo iniciatyvas įtraukti ir Rusiją.
Priešingai nei Viduržemio jūros sąjunga, Rytų partnerystės forumas neturės savo sekretoriato ir jam vadovaus Europos Komisija. Vienas iš Europos Komisijos atstovų būtų tiesiog skiriamas forumo koordinatoriumi. Forumas bus finansuojamas iš 2007-2013 metams numatytų lėšų ES kaimynystės programoms įgyvendinti.
Teigiama, kad Rytų partnerystės programą remia ir Didžioji Britanija, Vokietija bei Olandija, o Italija bei Ispanija žiūri į šią idėją ganėtinai skeptiškai. Negana to, pati Ukraina dar turės būti įtikinta, kuo naujas partnerystės formatas yra geresnis už dabartinę kaimynystės politiką.