Susikibę rankomis žmonės, kurių daugelis verkė, giedojo pilietinių teisių judėjimo himną „We Shall Overcome“, pagerbdami žuvusiuosius per išpuolį Emanuel afrikiečių metodistų episkopalinėje bažnyčioje.
Tuo tarpu sučiuptam įtariamam užpuolikui Dylannui Roofui anksčiau penktadienį buvo pateikti kaltinimai dėl devynių žmonių nužudymo. Jį nurodyta laikyti arešte be teisės būti paleistam už užstatą.
Kaip pranešama, 21 metų D.Roofas sakė „norėjęs pradėti rasių karą“. Jo išpuolis, nusinešęs devynių juodaodžių maldininkų gyvybes, laikomas nusikaltimu iš neapykantos; taip pat tiriama „vidaus terorizmo“ versija.
Trečiadienio vakarą išpuolis JAV maldos namuose pagal aukų skaičių buvo didžiausias per kelis pastaruosius dešimtmečius. Ši ataka įvyko tvyrant atsinaujinusiai rasinei įtampai daugelyje JAV regionų.
Vis dėlto bendruomenė ir netgi žuvusiųjų artimieji stengėsi siųsti „meilės žinią“, vandenyno pakrantėje esančiam Čarlstono miestui mėginant oriai atlaikyti šią tragediją. Apsiašaroję aukų artimieji, atėję į teismo posėdį dėl D.Roofo galimo paleidimo už užstatą, reiškė savo sielvartą, bet sakė atleidžiantys įtariamam žudikui, kuris posėdžio eigą stebėjo vaizdo ryšiu.
Per gedulingą budėjimą Čarlstono koledžo TD arenoje bendruomenės lyderiai skelbė panašią tikėjimo ir atjautos žinią, sakydami, kad ši tragedija nesukels rasinio susipriešinimo jų mieste. „Šį vakarą susivienijome maldoje ir meilėje“, – sakė miesto meras Josephas Riley, stovėdamas scenoje kartu su keliais Čarlstono dvasiniais lyderiais.
Čarlstono fleitininkų ir būgnininkų orkestras sugrojus krikščionių himno „Amazing Grace“ melodiją, katalikų, protestantų ir žydų dvasininkai ragino bendruomenę išsaugoti vienybę. „Mūsų širdys sudaužytos. Jaučiame sielvartą, kokio niekuomet nejautėme anksčiau“, – sakė J.Riley.
GYVENIMAS NEBEBUS TOKS PAT
Per 14 min. trukusį teismo posėdį D.Roofas, kuris tuo metu buvo gretimame kalėjimo bloke, salėje įrengtame ekrane buvo matomas šalia dviejų sargybinių, dėvinčių tamsias neperšaunamas liemenes.
Jis vilkėjo įprastą kalėjimo uniformą ir atrodė prislėgtas. Jis buvo nudelbęs akis žemyn, kai teisėjas Jamesas Gosnellas paklausė kaltinamojo amžiaus ir ar jis turi darbą. Vienas detektyvas patvirtino, kad D.Roofas anksčiau dukart buvo patekęs į teisėsaugos akiratį: dėl neteisėto įsibrovimo į teritoriją ir narkotikų laikymo. Byla dėl pastarojo nusižengimo dar nėra išnagrinėta. Vykstant teismo posėdžiui aukų artimieji demonstravo gedulą.
„Skauda kiekvieną mano kūno dalelę, ir aš niekada nebebūsiu tokia pati. Tywanza Sandersas buvo mano sūnus. Bet jis ir mano didvyris“, – per posėdį sakė vieno iš nužudytųjų motina Felicia Sanders. Kiti tvirtino atleisiantys įtariamam šauliui. „Atleidžiu tau – tegul Dievas pasigaili tavo sielos“, – sakė Nadine Collier, kurios 70-metis tėvas Ethelis Lance'as visą gyvenimą buvo Emanuel bažnyčios bendruomenės narys. Anot kai kurių žiniasklaidos šaltinių, D.Roofas prisipažino tyrėjams, kad nuėjo į „Motiną Emanuelę“, seniausią juodaodžių bažnyčią šalyje, ir šaudė į Biblijos studijų grupės narius.
Jo arešto orderyje nurodoma, kad D.Roofas įtariamas daug kartų šovęs į šešias moteris ir tris vyrus iš didelio kalibro pistoleto, o tuomet, stovėdamas prie gyvos lidininkės padarė „rasiškai įžeidžiantį“ pareiškimą.
JAV Teisingumo departamento atstovė Emily Pierce sakė, kad pareigūnai nagrinėja šias žudynes „visais aspektais“. „Šiuo širdį draskančiu epizodu neabejotinai siekta įvaryti baimės ir siaubo šiai bendruomenei, tad departamentas šį nusikaltimą tiria visais aspektais – taip pat kaip nusikaltimą iš neapykantos ir vidaus terorizmo aktą“, – aiškino ji.
Pietų Karolinos gubernatorė Nikki Haley sakė mananti, kad D.Roofui turėtų būti skirta mirties bausmė, jeigu jo kaltė bus įrodyta. „Tai neabejotinas nusikaltimas iš neapykantos“, – N.Haley sakė televizijos NBC laidai „Today“. „Žinoma, reikalausime jam mirties bausmės. Tai blogiausias nusikaltimas, kokio aš ir (mūsų) šalis jau seniai nebuvo regėjusi“, – pridūrė gubernatorė. D.Roofo šeima, pirmąkart kalbėdama apie šį išpuolį, pareiškė užuojautą aukų artimiesiems ir minėjo savo patirtą „sukrėtimą, sielvartą ir nesugebėjimą tuo patikėti“.
DEBATAI APIE GINKLŲ KONTROLĘ
Tokios žudynės vis paskatina debatus apie ginklų kontrolę Jungtinėse Valstijose. Prezidentas Barackas Obama pareiškė, kad šalis „sukrėsta ir apimta sielvarto“, bet pažymėjo esąs įsitikinęs, jog ginklus leidžiantys laikyti įstatymai bus pakeisti.
Jis kaltino Kongresą nesugebėjimu veikti po masinio šaudymo 2012-aisiais Njutaune, Konektikuto valstijoje, kur žuvo 26 žmonės, iš jų 20 buvo vaikai. „Daugiau kaip 11 tūkst. amerikiečių žuvo nuo ginkluoto smurto, 11 tūkstančių vien 2013 metais“, – šaižiai kalbėjo B.Obama JAV merams San Franciske.
„Bent jau turėtume kalbėti apie tai kaip piliečiai. Nedemonizuodami visų ginklų savininkų, kurių dauguma laikosi įstatymo, bet ir nemanydami, kad bet kurie debatai apie tai reiškia klaikų sąmokslą atimti ginklus iš visų“, – sakė jis. „Aš nepasiduodu. Turiu vilties, kad galiausiai pasielgsime teisingai“, – pridūrė jis.
VIENIŠIUS, NEBAIGĘS MOKSLŲ
D.Roofas buvo suimtas Šiaurės Karolinoje ketvirtadienį neilgai trukus po šaudymo ir buvo sugrąžintas į Pietų Karoliną. Pasirodė prieštaringų šio mokyklos laiku nebaigusio jaunuolio apibūdinimų. Paskelbta D.Roofo „Facebook“ paskyroje įdėta jo nuotrauka, kurioje jis ant savo juodos striukės prisisiuvęs buvusių baltųjų rasizmo Pietų Afrikoje ir Rodezijoje režimų vėliavėles.
Dar jis aprašomas buvęs ramus, net draugiškas vienišius, arba priešingai – suktas baltasis rasistas, pritariantis segregacijai ir planuojantis žudyti juodaodžius.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.