• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Suskubusi išplatinti pirminius palestiniečių atstovų kaltinimus Izraeliui dėl smūgio ligoninėje pasaulinė žiniasklaida dabar aiškinasi tikrąsias to priežastis. Nepaisant tyrimo baigties, tokios informacijos išplitimo pasekmės turėjo deglo, mesto į parako statinę efektą.

Suskubusi išplatinti pirminius palestiniečių atstovų kaltinimus Izraeliui dėl smūgio ligoninėje pasaulinė žiniasklaida dabar aiškinasi tikrąsias to priežastis. Nepaisant tyrimo baigties, tokios informacijos išplitimo pasekmės turėjo deglo, mesto į parako statinę efektą.

REKLAMA

Spalio 18-osios vakare Ahli ligoninės kieme detonavo sprogmuo ir kilo didelis gaisras. Pirmieji apie tai pasauliui pranešė vietos valdžios atstovai, Izraelį savaite anksčiau užpuolusios teroristinės organizacijos „Hamas“ kontroliuojamos teritorijos – Gazos Ruožo – valdininkai.

Daugelis didžiųjų pasaulio naujienų agentūrų, televizijų ir naujienų portalų, pateikiant informaciją konstatuoja tik faktus, vengiant vienos ar kitos pusės kaltinimų. Taip pat cituojamos abi pusės, nepaisant to, koks yra jų pateikiamos informacijos patikimumas.

„Mes stengiamės vengti kieno nors įvardijimo teroristu ar besielgiančiu, kaip teroristas. Ką mes darome, tai pasakome, kad „du vyrai nužudė 12 žmonių satyrinio leidinio ofiso užpuolimo metu“. To užtenka, mes žinome, ką tai reiškia ir kas tai yra“, – pasakojo BBC arabų kalba padalinio vadovas Tarikas Kafala po teroro išpuolio „Charlie Hebdo“ redakcijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo atveju toks informacijos pateikimo būdas reiškė, kad tie, kas buvo pirmesni, tie ir liko „gudresni“. Pirmesni buvo „Hamas“ atstovai, kurie pasaulinei žiniasklaidai paskelbė: „Izraelis sudavė smūgį raketa ligoninei Gazoje“. Nepaisant to, kad tokios naujienų agentūros, kaip „Reuters“ ar BBC atsiriboja nuo „kaltųjų įvardijimo“ ir visuomet akcentuoja faktus, o ne nuomones, šiuo atveju daugelio didžiųjų žiniasklaidos šaltinių antraštės buvo suformuluotos taip: „Šimtai žuvusiųjų po Izraelio smūgio Gazos ligoninei, teigia Palestinos atstovai“ (CNN, „Reuters“, BBC, „Al Jazeera“) arba „Izraelio smūgis iš oro Gazos ligoninei pražudė daugiau nei 500 žmonių, teigia Palestinos atstovai“ WJS, „Los Angeles Times“.

REKLAMA

Toks pavadinimas, vienareikšmiškai kaltę suverčiantis Izraeliui, sukėlė milžinišką pasipiktinimą visame pasaulyje. Daugelyje arabų šalių ir tose valstybėse, kur gyvena gausios arabų bendruomenės, kilo masinės protesto akcijos. Aršiausi reikalavo Izraelį nušluoti nuo žemės paviršiaus.

Kam tai buvo naudinga?

Izraelis išsyk surengė krūvą spaudos konferencijų, pateikė savo vaizdinę medžiagą ir turimus įrodymus, jog raketą paleido „Islamo džihado“ smogikai. „Hamas“ tuo metu apsiribojo lozungais ir kaltinimais Izraeliui, pažadėjo „netrukus pateikti įrodymus“, bet nieko taip ir nepateikė.

REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant to, informacinė žala konflikto eigai buvo padaryta milžiniška. Arabų šalys ir taip nelabai kreipė dėmesio į tuos 1,4 tūkst. per „Hamas“ išpuolį vos savaite anksčiau žuvusių izraeliečių, o dabar ir visai įsiuto dėl tariamo Izraelio smūgio Gazos ligoninei.

„Labai jau nedėkingu metu pasirodė tas pranešimas. Kai buvo viskas kaip ir atslūgę, pasaulis jau kaip ir buvo sustojęs į savo vėžes. Tada „bum“ – ligoninėje sprogimas ir iškart visos arabų šalys viską metė lauk ir čia dabar pulsim Izraelį <...> Aišku tik viena, kad sprogimas buvo naudingas tiems, kas norėjo tęsti karą“, – aiškino Andrius Jakimčuk.

Izraelyje taip pat jau suprantama, kad dabar jau nėra skirtumo, kas iš tiesų paleido raketą į ligoninės teritoriją – arabų šalyse visi tiki savais informacijos šaltiniais, o šiuose vieningai teigiama, kad tai tariamai buvo kruvinas Izraelio išpuolis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar keisčiau atrodo laikas ir aplinkybės, kuomet nugriaudėjo sprogimas Ahli ligoninėje. Būtent tą dieną Izraelio kariuomenė pirmą sykį nuo šio konflikto pradžios „suabejojo“ dėl antžeminės karinės operacijos Gazos Ruože (būtent ši perspektyva kėlė daugiausiai aistrų kaimyninėse, nedraugiškai Izraeliui nusiteikusiose valstybėse). „Hamas“ atstovai taip pat tą dieną išplatino pranešimą apie pasirengimą „per parą paleisti visus įkaitus“, o JAV prezidentas Joe Bidenas kitą dieną Jordanijoje turėjo susitikti su arabų šalių, įskaitant ir Palestinos autonomiją, vadovais.

Tačiau, pasklidus žiniai apie sprogimą, bet koks derybų klausimas buvo įšaldytas. JAV prezidento susitikimas su arabų šalių vadovais buvo atšauktas.

REKLAMA

Situaciją Artimuosiuose Rytuose ir informacinį „sprogimą“ po atakos prieš Gazos ligoninę kalbėjo tv3.lt žurnalistai Martynas Žilionis ir Andrius Jakimčuk.

Plačiau apie tai – vaizdo ištraukoje, kurią rasite teksto viršuje. O dar daugiau diskusijų apie įvykius ir politinius procesus – pilname „Sukasi pasaulis“ epizode, kurį rasite čia:

ARBA čia:

 

tv3.lt

O ką tau kažkoks vatnikas padarė? Galvok, nes šūdą mali. Ir pas mus būtų tas pats.
Musliu padlom mirtis
Musliu padlom mirtis
Jau londone nesustoje tie padlos protestoja , pilna tu musliu cia mentai , nera kokios siaip judejimo ,kaip anglu futbolo fans ar kazko kad padauzyto tos padlas , anglai apsileide babajams geda visai europai isileido uzlipo ant gavos ir daro bespridelus nesvarbu kas juos naikins svarbu sunaikint
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų