Jis „kaltinamas įsakęs įvykdyti žmogžudystes, kankinimus, žiaurų elgesį ir neteisėtus sulaikymus Sirijoje 1982 metų vasarį“ Sirijos ginkluotųjų pajėgų ir islamistų opozicijos konflikto metu, sakoma Generalinės prokuratūros pareiškime.
R. al Assado įtariami nusikaltimai buvo padaryti „einant gynybos brigadų vado [...] ir operacijų vado pareigas Chamoje“, sakoma pareiškime.
Jame teigiama, kad šie nusikaltimai, kuriais jis kaltinamas, buvo įvykdyti „vykstant ginkluotam konfliktui ir plataus masto bei sistemingam puolimui prieš Chamos miesto gyventojus“ centrinėje Sirijoje.
1982 metų vasario pradžioje Sirijos saugumo pajėgos buvo pasiųstos į Chamą, kad numalšintų islamistinės opozicijos sukilimą, o operacija, manoma, baigėsi to paties mėnesio pabaigoje.
OAG pabrėžė, kad gynybos brigados, kurioms vadovavo R. al Assadas, „įtariamai buvo pagrindinės pajėgos, atsakingos už slopinimą“.
„Šiame kontekste keli tūkstančiai civilių įtariamai tapo įvairių piktnaudžiavimų aukomis, pradedant tiesiogine egzekucija, baigiant kalinimu ir kankinimais specialiai sukurtuose centruose, remiantis keliais liudijimais“, – teigiama pranešime.
Kaltinamajame akte sakoma, kad per šį ginkluotą konfliktą Chamoje žuvo nuo 3 tūkst. iki 60 tūkst. žmonių, daugiausia civilių.
Skundą prieš jį 2013 metais pirmą kartą pateikė „TRIAL International“ – teisių gynimo grupė, dirbanti su aukomis ir skatinanti Šveicariją patraukti baudžiamojon atsakomybėn įtariamus tarptautinius nusikaltėlius.
Baudžiamasis procesas Šveicarijoje galiausiai buvo pradėtas pagal vadinamąją tarptautinę jurisdikciją, kuri leidžia šalims patraukti baudžiamojon atsakomybėn už įtariamus nusikaltimus žmoniškumui, karo nusikaltimus ir genocidą, neatsižvelgiant į tai, kur jie buvo įvykdyti.
Pagal buvusį Šveicarijos karinį baudžiamąjį kodeksą nuo 1968 metų karo nusikaltimai šalyje laikomi kriminaliniais nusikaltimais, neatsižvelgiant į jų padarymo vietą ir nusikaltėlių ar aukų pilietybę.
R. al Assadas 1984-aisiais buvo priverstas pasitraukti į užsienį po nesėkmingo bandymo nuversti savo brolį, bet 2021 metais grįžo į savo šalį.
Jo teismo Šveicarijoje pradžios data dar nepaskelbta.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!