Tai ne pirmi Pchenjano ginklų bandymai šiais metais.
Raketos paleistos po to, kai Pchenjano sąjungininkė Rusija praėjusį mėnesį vetavo Jungtinių Tautų ekspertų grupės, stebinčios tarptautinių sankcijų Šiaurės Korėjai taikymą, mandato pratęsimą.
Pietų Korėjos kariuomenė nurodė pastebėjusi „kelių trumpojo nuotolio balistinių raketų“ paleidimą iš Pchenjano rajono. Pranešime sakoma, kad raketos nuskriejo maždaug 300 km ir nukrito į jūrą prie rytinių Korėjos pusiasalio krantų.
„Šis raketų paleidimas yra aiški provokacija, kelianti grėsmę Korėjos pusiasalio taikai ir stabilumui“, – nurodė Pietų Korėjos štabų vadų komitetas. Pranešime priduriama, kad kariuomenė išlaiko visišką pasirengimą.
Šiaurės Korėjos raketų paleidimą patvirtino Tokijas. Japonų vyriausybės atstovas Yoshimasa Hayashi (Jošimasa Hajašis) sakė, kad viena raketa buvo pakilusi į 50 km aukštį ir nukrito už Japonijos išskirtinės ekonominės zonos ribų.
Tai antras per mažiau nei savaitę Pchenjano raketų paleidimas. Šeštadienį Šiaurės Korėja paskelbė, kad diena anksčiau išbandė „superdidelę“ strateginės sparnuotosios raketos kovinę galvutę ir naują priešlėktuvinę raketą. Pietų Korėjos kariuomenė patvirtino tuo metu pastebėjusi sparnuotųjų raketų paleidimų.
Pchenjano sąjungininkė Maskva kovą pasinaudodama savo veto teise JT Saugumo Taryboje iš esmės nutraukė Kim Jong Uno (Kim Čen Uno) vyriausybei dėl jos ginklų programų įvestų sankcijų pažeidimų stebėseną JT.
Analitikai yra įspėję, kad Šiaurės Korėja sparnuotąsias raketas gali bandyti prieš siųsdama jas Rusijai, naudoti kare Ukrainoje. Vašingtonas ir Seulas teigia, kad Kim Jong Unas jau siunčia ginklus Maskvai, nors pagal JT sankcijas tai draudžiama.
Seulo teigimu, Pchenjanas Rusijai jau nusiuntė maždaug 7 tūkst. konteinerių su ginklais.
Duomenys apie Pchenjano pastarojo meto ginklų bandymus rodytų, kad Šiaurės Korėja bando plėtoti savo techninius pajėgumus, sakė Korėjos nacionalinio susivienijimo instituto tyrėjas Hong Minas.
„Šiandienos paleidimas taip pat atrodo kaip dalis šios ginklų vystymo programos, kuriai reikia testavimo, o ne visiškai išplėtotų [programų]", – naujienų agentūrai AFP sakė jis.
Ne taip kaip balistinių raketų atveju, sparnuotųjų raketų bandymai pagal dabartines JT sankcijas Šiaurės Korėjai nėra draudžiami.
Ryšiai su Rusija
Didele dalimi izoliuota valstybė neseniai ėmėsi stiprinti karinius ryšius su Maskva, o šį mėnesį dėkojo Rusijai už jos veto dėl JT ekspertų grupės, stebėjusios tarptautines sankcijas Pchenjanui, darbo pratęsimo.
Šiaurės Korėja taip pat suintensyvino ginklų bandymus ir balandžio pradžioje paskelbė išbandžiusi naują, kietuoju kuru varomą vidutinio ir ilgo nuotolio hipergarsinę raketą.
„Nepaisant Rusijos veto JT ekspertų grupės mandato atnaujinimui, Saugumo Tarybos sankcijos Šiaurės Korėjai išlieka“, – sakė Seulo „Ewha“ universiteto tarptautinių santykių profesorius Leifas-Ericas Easley (Leifas-Erikas Izlis).
„Problema ta, kad Seulas ir Vašingtonas vis daugiau dėmesio skiria vidaus politikai, o Rusija ir Kinija prioritetą teikia politinei konkurencijai“, – sakė jis.
Šiais metais branduolinį ginklą turinti Šiaurės Korėja paskelbė Pietų Korėją savo pagrindiniu priešu, atsisakė svarbiausių įtampą mažinančių susitarimų, sustiprino pasienio saugumą ir pagrasino karu dėl „net 0,001 mm“ teritorinio pažeidimo.
Pernai Pchenjanas atliko rekordiškai daug raketų bandymų, nepaisydama 2006-aisiais įvestų JT sankcijų ir Vašingtono bei Seulo įspėjimų.
2022-aisiais Šiaurės Korėja paskelbė save „negrįžtamai“ branduoline – karine prasme – valstybe.
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas), kuris praėjusį mėnesį lankėsi Seule, šią savaitę sugrįš į regioną ir antrą kartą per mažiau nei metus lankysis Kinijoje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!