Praėjusią savaitę D. Trumpas atskleidė daugiau informacijos apie raketų skydo sistemą ir pristatė jai numatomą skirti pradinį finansavimą, pavadindamas ją „labai svarbia priemone norint, kad mūsų šalis būtų sėkminga ar net išliktų“.
Analitikų teigimu, ši iniciatyva yra susijusi su nemenkais techniniais ir politiniais iššūkiais, be to, ji gali brangiai kainuoti.
Korėjos centrinės naujienų agentūros (KCNA) išplatintame pranešime Pchenjano užsienio reikalų ministerija pasmerkė „labai pavojingą „grėsmę keliančią iniciatyvą“, kuria siekiama kelti grėsmę strateginiam branduolinių ginklų turinčių valstybių saugumui“.
Jungtinės Valstijos „padarys viską, kad galėtų militarizuoti tolimąją erdvę“, – teigė užsienio reikalų ministerija.
„JAV planai kurti naują raketų gynybos sistemą yra pagrindinė priežastis, dėl kurios vyksta pasaulinės branduolinio ir kosminio ginklavimosi varžybos, mat yra kurstomas branduolinių ginklų turinčių valstybių nerimas dėl saugumo, o tolimoji erdvė... virsta potencialiu branduolinio karo lauku“, – pridūrė ji.
Siekdamas atgrasyti Šiaurės Korėją, Vašingtonas – pagrindinis Seulo sąjungininkas saugumo srityje – pastaraisiais metais ėmė dažniau rengti bendras karines pratybas, o regione dislokavo didesnį JAV kariuomenės kontingentą, pavyzdžiui, lėktuvnešį ir branduolinį povandeninį laivą.
Pchenjanas ne kartą skelbėsi esąs „negrįžtama“ branduoline valstybe ir nuolat smerkia bendras JAV ir Pietų Korėjos pratybas, vadindamas jas invazijos repeticijomis.
Vyresnysis Korėjos nacionalinės unifikacijos instituto analitikas Hong Minas naujienų agentūrai AFP sakė, kad Pchenjanas D. Trumpo „Auksinį kupolą“ laiko grėsme.
„Griežta Šiaurės Korėjos reakcija leidžia manyti, kad ji „Auksinį kupolą“ laiko veiksniu, galinčiu ženkliai nusilpninti jos branduolinio arsenalo, įskaitant tarpžemynines balistines raketas, efektyvumą“, – teigė jis.
„Jei JAV įgyvendins savo naująją raketų gynybos programą, Šiaurės Korėja bus priversta ieškoti alternatyvių priemonių jai įveikti“, – pridūrė jis.
Kinija ir Rusija modernizuoja savo ginkluotę
Susirūpinimą dėl Vašingtono planų kurti „Auksinį kupolą“ yra pareiškusi ir Kinija, kuri kaltina Jungtines Valstijas mėginant pakenkti pasaulio stabilumui.
2022 m. pasirodžiusioje Pentagono apžvalgoje teigiama, kad balistinių ir hipergarsinių raketų technologijų srityje Pekinas baigia pasivyti Vašingtoną, na o Maskva tuo tarpu modernizuoja savo tarpžemyninių raketų sistemas ir kuria naujas preciziškas raketas.
Kremlius teigia, kad D. Trumpo iniciatyvą derėtų aptarti su Rusija, tačiau šiaip tai yra Jungtinių Valstijų „suverenus reikalas“, nors šią idėją pirmiau yra sukritikavęs kaip kenkiančią stabilumui.
„Auksinio kupolo“ pavadinimas buvo nusižiūrėtas nuo Izraelio „Geležinio kupolo“ oro gynybos sistemos, pradėjusios veikti 2011 m. ir nuo to laiko neutralizavusios tūkstančius trumpojo nuotolio raketų ir kitokių svaidmenų.
Jungtinės Valstijos patiria grėsmę, kad įvairios priešiškai nusiteikusios valstybės jas gali pulti raketomis, tačiau šios iš esmės skiriasi nuo tų trumpojo nuotolio ginklų, kurių atakas tenka atremti Izraelio „Geležiniam kupolui“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!