Iš pradžių „kvadrobika“ buvo sumanyta kaip sportas. Pats pavadinimas yra lotyniško žodžio „quattuor“ (keturi) ir angliško „aerobics“ (aerobika) junginys. Tai turėjo padėti lavinti koordinaciją, lankstumą ir jėgą, skelbia portalas „Belsat“.
Margarita Vorichova iš Jungtinio pereinamojo laikotarpio jaunimo reikalų kabineto visiškai sutinka su šiuo apibrėžimu ir nemato nieko blogo šiame pomėgyje.
„Tai sportas, tai aktyvus gyvenimo būdas. Vaikai žavisi šia nauja tendencija, nes pirmiausia turi galimybę žaisti. Iš to vaikai mokosi gyventi. Reikia leisti vaikams būti vaikais, jauniems žmonėms būti jaunais žmonėmis“, – sako ji.
Nauja subkultūra
Laikui bėgant „kvadrobika“ iš aerobikos rūšies virto nauja subkultūra. Ir ji, akivaizdu, turi teigiamų aspektų, sako ekspertė. Pavyzdžiui, ji padeda vaikui socializuotis.
Europos šiuolaikinės psichoterapijos instituto Lietuvoje direktorė Anna Matulyak taip pat teigiamai vertina vaikų pramogas.
Ваші квадробери, нагадали мені одну жуть попаяну кацапську хуйню. pic.twitter.com/jywym9RfWj
REKLAMAREKLAMA— семпай (@ssempik) September 22, 2024
„Išbandydamas kokį nors vaidmenį, jis gali, nežinau, pasijusti drąsesnis, įžūlesnis, atgaminti tai, kas dar nėra būdinga jo asmenybei, bet atlikdamas šį vaidmenį jis gali įgyti tokios patirties“, – teigia A. Matulyak.
Vis dėlto A. Matulyak įspėja, kad reikėtų stebėti, jog šis smalsumas neperaugtų į nesveiką smalsumą, kai gyvūno elgesio mėgdžiojimas nebeapsiriboja fiziniais pratimais ir žaidimais, nes tokiu atveju bus pakenkta pačiai socializacijai: „Jis įstrigs viename vaidmenyje, kuris yra nelabai lankstus ir nelabai naudingas“.
Kai kurie „keturkojai“ peržengia ribas
Jau yra tokio elgesio pavyzdžių, kai vaikai pernelyg įsijaučia į žaidimą. Pavyzdžiui, valgo kačių ir šunų maistą arba lipa ant praeivių: gąsdina, erzina, net drasko. Todėl „Moladzevaga Nastupu“ koordinacinės tarybos delegatė Liza Prokopčik pataria tėvams ir pedagogams stebėti, ar riba tarp žaidimo ir realybės nėra ištrinta.
Вже у Львові ті ваші квадробери pic.twitter.com/ugPeNeT4oj
— Той самий друг 🇺🇦 (@_same_friend_) September 23, 2024
„Jei jie pastebi kokių nors nukrypimų arba nesupranta, ką daro jų vaikas, tiesiog turėtų su juo pasikalbėti“, – sako L. Prokopčik.
Tačiau tiek Rusijoje, tiek Baltarusijoje neigiamai reaguojama į naujos interesų bendruomenės atsiradimą. Teisėsaugininkai įspėja: jei „keturkojis“ elgsis agresyviai, jis gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už chuliganizmą.
Savo ruožtu „Minsko tiesos“ propagandistai keturkojus vadina šėtoniška subkultūra. Pasak M. Vorichovos, režimas į tai žiūri kaip į tam tikrą grėsmę nusistovėjusiai visuomenės tvarkai, nes įvairios subkultūros leidžia jaunimui reikštis, būti nepriklausomam ir mąstyti netradiciškai.
Draudimas Rusijoje
Nepaisant populiarių gandų, nei „keturkojai“, nei „kvadrobika“ Rusijoje 2024 m. nėra uždrausti. Tad iš kur visos kalbos apie šių judėjimų draudimą?
Фіксуємо останнім часом завдяки ТікТоку поширення здебільшого підліткової субкультури "квадробери".
Вони рухаються на чотирьох кінцівках, імітуючи тварин, іноді використовують маски/хвости, щоб підкреслити імітацію.
Ми занадто діди та дідеси, щоб хоч щось розуміти... pic.twitter.com/4wSqtIl1HYREKLAMA— Шо по УкрТві? (@sho_po_ukrtwi) September 19, 2024
Balandžio mėnesį Jekaterina Mizulina paskelbė įrašą, kuriame rodomi susirūpinusių piliečių kreipimaisi dėl „keturkojų“. Piliečiai mano, kad tai yra pavojingas ir Rusijai svetimas judėjimas, kuris turėtų būti uždraustas, skelbia portalas „MVideo“.
Tuo pat metu Valstybės Dūmos deputatų nuomonės išsiskiria. Vitalijus Milonovas, pasisakė prieš draudimą, vadindamas „kvadrobiką“ paprasčiausia vaikiška kvailyste.
Nori įkalinti „keturkojų“ tėvus ir atimti iš jų tėvystės teises
Rusijos deputatas Sergejus Kolunovas pasiūlė įvesti atsakomybę keturkojų vaikų tėvams, įskaitant kriminalinę bausmę ir tėvystės teisių atėmimą.
Квадробери у Львові. Що робити, якщо дитина хоче бути котом - https://t.co/01zgoFHgG5 #lviv #львів pic.twitter.com/bRJ0epCodX
— То є Львів! (@InlvivUa) September 26, 2024
Rusijoje, kurioje vyrauja „aukštos šeimos vertybės“, tokio „keturkojų“ judėjimo egzistavimas yra nepriimtinas, sakė deputatas.
„Vaikai apsimeta katėmis, šunimis ir prašo tėvų, kad šie juos išvestų į lauką su pavadėliu. Tokių vaizdo įrašų apstu. Kaip ir LGBT atveju, tendencija atėjo iš Vakarų, iš Jungtinių Valstijų. Su pirmuoju užkratu jau susidorojome teisiškai, jį uždraudėme, ir su antruoju susidorosime. Mes jį uždrausime“, – sakė S. Kolunovas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!