Stebėtojai, įskaitant Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovus, kaltinimus pareiškė praėjus kelioms valandoms po to, kai Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius paskelbė apie savo partijos pergalę parlamento ir vietos valdžios rinkimuose.
Kiek vėliau pirmadienį Belgrado rinkimų pareigūnai patvirtino dešiniosios populistinės Serbijos pažangos partijos (SNS) pergalę savaitgalį įvykusiuose rinkimuose.
Remiantis išsamiais, bet dar nepatvirtintais rezultatais, SNS parlamento rinkimuose surinko maždaug 46 proc. balsų, o pagrindinė opozicinė koalicija gavo tik 23,5 proc. balsų.
„Rinkimų diena buvo sklandi, tačiau ją temdė pavieniai smurto atvejai, procedūriniai pažeidimai ir dažni įtarimai dėl rinkėjų organizavimo ir vežimo autobusais, siekiant paremti valdančiąją partiją vietos rinkimuose“, – sakoma Tarptautinės rinkimų stebėjimo misijos išplatintame pareiškime.
„Pastebėta daugiau rimtų pažeidimų, įskaitant balsų pirkimą ir daugkartinį balsavimą“, – priduriama jame.
A. Vučičius paskelbė apie savo partijos pergalę
A. Vučičius ir jo SNS, kuri po sekmadienio rinkimų paskelbė, kad laimėjo 127 iš 250 vietų parlamente, atrodo, dar labiau sustiprins savo valdžią.
Tačiau opozicija abejoja rinkimų skaidrumu ir kaltina vyriausybę tuo, kad ši leido tūkstančiams neregistruotų rinkėjų iš kaimyninės Bosnijos nelegaliai balsuoti sostinėje Belgrade.
Pirmadienio vakarą prie Serbijos rinkimų komisijos pastato Belgrado centre tūkstančiai žmonių, atsižvelgdami į opozicijos stovyklos raginimus, surengė protestą.
Demonstracijos dalyviai laikė plakatus su užrašais: „Jie pavogė mūsų ateitį“, kiti skandavo „Vučičiau, eik šalin“.
„Tai buvo apiplėšimas. Man bjauru“, – naujienų agentūrai AFP teigė 37-erių protestuotoja Ana Mirkovič.
Vyriausybė visus šiuos kaltinimus atmeta. Serbijos ministrė pirmininkė Ana Brnabič pareiškė, kad taip siekiama paskleisti chaosą šalyje.
Vokietija įtariamus pažeidimus pavadino nepriimtinais valstybei, siekiančiai narystės Europos Sąjungoje.
„Serbija balsavo, tačiau ESBO pranešė apie piktnaudžiavimą valstybės lėšomis, rinkėjų bauginimą ir balsų pirkimo atvejus“, – teigė Vokietijos užsienio reikalų ministerija.
JAV valstybės departamento atstovo spaudai Matthew Millerio teigimu, Vašingtonas neketina komentuoti šių kaltinimų. Tačiau atstovas pridūrė, kad JAV palankiai vertina „galimybę toliau bendradarbiauti su būsima Serbijos vyriausybe stiprinant demokratinį valdymą ir teisinę valstybę“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!