Riaušės JAV ir šturmuotas Kapitolijus: skelbiama apie 4 aukas, socialiniai tinklai užblokavo Trumpo paskyras atnaujinta: 06.49 val.

Vašingtono policijos vadovas trečiadienį pranešė, kad teisėsaugos pareigūnai konfiskavo mažiausiai penkis ginklus ir sulaikė mažiausiai 13 žmonių, vykstant susirėmimams su prezidentą Donaldą Trumpą palaikančiais protestuotojais.

Didelė minia, kurioje dauguma žmonių nedėvėjo kaukių, anksčiau trečiadienį šturmavo Kapitolijų, kur kur įstatymų leidėjai buvo susirinkę į nepaprastąjį posėdį, siekdami patvirtinti Rinkikų kolegijos balsavimo rezultatus ir išrinktojo prezidento Joe Bideno pergalę.

(152 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Neramumai Vašingtone

Portalas BBC rašo, kad Vašingtono policija teigia, jog per Kapitolijaus pastato užėmimo metu žuvo keturi žmonės.

Be policijos nušautos moters, dar trys žuvo nuo įvairių sužalojimų.

Kol kas areštuota daugiau nei 52 žmonės – 47 iš jų už komendanto valandos pažeidimus.

JAV policija: moteris, pašauta Kapitolijuje, mirė

Moteris, kuri buvo pašauta, kai JAV prezidento Donaldo Trumpo šalininkai trečiadienį šturmavo Kapitolijaus kompleksą, mirė, pranešė Vašingtono policijos atstovė Alaina Gertz.

Ji nenurodė, kas buvo ta moteris ir kokiomis aplinkybėmis ji buvo pašauta. Incidentą dabar tiria policija.

Nepatvirtintuose vaizdo įrašuose matyti moteris, dalyvavusi proteste Kapitolijaus viduje, ėmusi kraujuoti, po to, kai staiga pasipylė šūviai.

Pasak žiniasklaidos, ši moteris buvo Ashli Babbitt, „tvirta prezidento šalininkė“, anksčiau tarnavusi JAV oro pajėgose.

Vašingtono policija nurodė, kad ji mirė neilgai trukus po to, kai buvo sužeista, bet daugiau detalių nepaskelbė.

Temstant sustiprintos teisėsaugos pajėgos pradėjo stumti protestuotojus iš teritorijos aplink Kapitolijų, leisdamos ašarines dujas ir sprogdindamos kurtinamąsias granatas.

Vašingtono policijos vadovas vėliau trečiadienį pranešė, kad teisėsaugos pareigūnai konfiskavo mažiausiai penkis ginklus ir sulaikė mažiausiai 13 žmonių.

„Facebook“ ir „Twitter“ laikinai užblokavo D. Trumpo paskyras dėl taisyklių pažeidimo

„Facebook“ trečiadienį laikinai užblokavo JAV prezidento Donaldo Trumpo paskyrą dėl žinučių, kurios, socialinio tinklo teigimu, skatina smurtą, jo šalininkams šturmavus Kapitolijų.

Tokį pat žingsnį žengė ir socialinis tinklas „Twitter“.

Tokių priemonių imtasi, nes prezidentas socialiniuose tinkluose pateikė daugybę melagingų teiginių, įskaitant trumpą vaizdo įrašą, apie esą iš jo pavogtus rinkimus, kuriuos jis pralaimėjo Joe Bidenui.

REKLAMA

„Mes nusprendėme, kad iš esmės šie įrašai ne mažina, bet prisideda prie nuolatinio smurto rizikos“, – sakė „Facebook“.

Kalifornijoje įsikūrusi socialinių tinklų milžinė sakė, kad D. Trumpas 24 valandas negalės skelbti pranešimų feisbuke ir instagrame.

„Twitter“ savo ruožtu kadenciją baigiančio prezidento paskyrą užblokavo 12 valandų.

Socialinis tinklas pareiškė, kad D. Trumpo pranešimuose pažeidžiamos platformos pilietinio sąžiningumo taisyklės ir kad dėl bet kokių būsimų pažeidimų „@realDonaldTrump“ paskyra bus sustabdyta visam laikui“.

D. Trumpo šalininkų minia šturmavo Kapitolijų

JAV prezidento Donaldo Trumpo šalininkai trečiadienį šturmavo Kapitolijaus kompleksą, kur įstatymų leidėjai buvo susirinkę patvirtinti išrinktojo prezidento Joe Bideno pergalės rinkimuose.

Valstybės vadovui paskutinę minutę mėginant įtikinti įstatymų leidėjus anuliuoti jo pralaimėjimą, D. Trumpas sulaukė kaltinimų mėginant surengti „perversmą“.

Praėjus kelioms valandoms po neįprasto mitingo, per kurį D. Trumpas pasakė kalbą ir kartojo savo nepagrįstus argumentus, kad lapkritį vykę rinkimai buvo suklastoti, vėliavomis mojuojantys jo šalininkai prasiveržė pro metalines užtvaras, juosiančias Kapitolijų, ir plūstelėjo kompleksą. Riaušininkams įsiveržus į pastatą įstatymų leidėjai skubiai paskelbė posėdžio pertrauką, taip pat buvo paskelbta, kad pastatas uždaromas.

Šie neramumai vyko tą pačią dieną, kai J. Bidenas užsitikrino naują laimėjimą – kaip rodo Senato rinkimų Džordžijos valstijoje antrojo turo Kapitolijuje naujausi duomenys, pergalę veikiausiai švęs du demokratų kandidatai, tad ši partija užsitikrins kontrolę ne vien žemuosiuose, bet ir aukštuosiuose Kongreso rūmuose.

Taip pat žiūrėkite vaizdo įrašus, kaip protestuotojai šturmavo Kapitolijaus rūmus ir šūvių bei riaušių vaizdus jame: 

Policininkai leido ašarines dujas, bet jiems nesisekė suvaldyti protestuotojų, D. Trumpo raginimu nusitaikiusių sutrikdyti procedūrą, kuri du šimtmečius tebūdavo formalus rinkimų pergalės patvirtinimas.

REKLAMA

„Jungtinių Valstijų prezidentas kursto perversmą. Mes nebūsime įbauginti. Mūsų neatgrasys“, – per „Twitter“ parašė demokratė Atstovų Rūmų narė Karen Bass.

Atstovų Rūmų narė Val Demings irgi pasmerkė Kapitolijaus šturmą kaip „vykstančio perversmo“ įrodymą. Jos poziciją atkartojo dar keli įstatymų leidėjai.

Atstovų Rūmų narė Elaine Luria sakė turėjusi evakuotis dėl pranešimo apie galimai rastą vamzdinę bombą. Ji taip pat sakė girdėjusi šūvius.

„Šiandien neatpažįstu mūsų šalies, o Kongreso nariai, palaikę šią anarchiją, nenusipelnė atstovauti savo tėvynainiams amerikiečiams“, – kalbėjo ji.

Trumpas ragina Kapitolijų šturmavusius savo rėmėjus „eiti namo“

JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį paragino Kapitolijų šturmavusius savo rėmėjus eiti namo, tačiau vėl pakartojo kaltinimus, neva prezidento rinkimai buvo suklastoti.

„Suprantu jūsų skausmą. Iš mūsų buvo pavogti rinkimai (...). Bet dabar turite eiti namo. Mums reikia taikos, mums reikia tvarkos“, – pareiškė D. Trumpas tviteryje paskelbtame vaizdo įraše.

Šis įrašas buvo paskelbtas praėjus daugiau kaip dviem valandoms po to, kai protestuotojai pradėjo šturmuoti Kapitolijaus rūmus, kur įstatymų leidėjai buvo susirinkę į nepaprastąjį posėdį, siekdami patvirtinti Rinkikų kolegijos balsavimo rezultatus ir išrinktojo prezidento Joe Bideno pergalę.

D. Trumpas savo šalininkus vadino „labai ypatingais“ žmonėmis, bet pridūrė: „Negalime daryti paslaugos tiems žmonėms [D. Trumpo oponentams]. Mums reikalinga taika. Taigi, eikite namo. Mes jus mylime. Jūs – labai ypatingi.“

Bidenas pasmerkė Kapitolijaus apsiaustį ir paragino Trumpą imtis veiksmų

Išrinktasis JAV prezidentas Joe Bidenas pasmerkė prezidento Donaldo Trumpo šalininkus, šturmavusius Kapitolijaus rūmus Vašingtone, ir paragino valstybės vadovą imtis priemonių padėčiai nuraminti.

„Prezidento žodžiai svarbūs, nesvarbu, ar tas prezidentas yra geras ar blogas. Geriausiu atveju, prezidento žodžiai gali įkvėpti. Blogiausiu – jie gali kurstyti. Taigi, raginu prezidentą Trumpą dabar kreiptis per nacionalinę televiziją ir išpildyti savo priesaiką – ginti Konstituciją ir pareikalauti užbaigti šią apsiaustį“, – J. Bidenas sakė kreipdamasis į tautą.

REKLAMA

Išrinktasis prezidentas taip pat sakė, kad minios siautėjimas Vašingtone prilygsta „maištui“.

„Grasinti išrinktų pareigūnų saugumui nėra protestas. Tai maištas, – pareiškė J. Bidenas. – Pasaulis stebi. Kaip ir daugybė kitų amerikiečių, esu sukrėstas ir nuliūdintas, kad mūsų valstybė, taip ilgai buvusi šviesos švyturys ir demokratijos viltis, pasiekė tokį tamsų momentą.“

„Prezidente Trumpai: ženkite į priekį“, – pridūrė jis.

Raginimai stabdyti smurtą

Viceprezidentas Mike'as Pence'as, kilus neramumams evakuotas iš Kapitolijaus, paragino „tučtuojau sustabdyti“ smurtą.

„Smurtas ir naikinimas, vykstantis JAV Kapitolijuje, privalo liautis ir tai privalo liautis dabar“, – per tviterį parašė jis.

„Bet kuris dalyvaujantis privalo gerbti teisėsaugos pareigūnus ir nedelsdamas palikti pastatą, – pabrėžė M. Pence'as. – Taikūs protestai yra kiekvieno amerikiečio teisė, bet puolimas prieš mūsų Kapitolijų nebus toleruojamas, o dalyvaujantieji bus persekiojami griežčiausiai, kaip numato įstatymai.“

Kilus sumaiščiai protestuotojai, prasiveržę pro policijos gretas, skandavo šūkius ir mojavo vėliavomis, žygiuodami per Kapitolijaus sales.

Apsaugos pareigūnai liepė įstatymų leidėjams ir Kongreso darbuotojams gultis ant grindų ir užsidėti dujokaukes, kai Kapitolijaus Rotondoje buvo panaudotos ašarinės dujos.

Vienas specialiųjų tarnybų pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP, kad per susirėmimus mažiausiai vienas žmogus buvo pašautas komplekso viduje.

„Viena šaudymo auka buvo išvežta iš Kapitolijaus“, – sakė šaltinis. Jis pridūrė, kad esama ir „kitų sužeistųjų“, bet padėtis išlieka sparčiai kintanti.

Dienraštis „The Washington Post“ pranešė, kad auka yra baltoji moteris, pašauta į petį. Televizija CNN nurodė, kad kritinės būklės sužeistoji gydoma vietos ligoninėje.

Grumtynės prasidėjo tuojau po D. Trumpo kreipimosi į tūkstančius savo šalininkų, per kurį prezidentas audrino minią, kartodamas nepagrįstus kaltinimus apie lapkričio 3-iąją įvykusių rinkimų klastojimą.

REKLAMA

„Neleisim jiems nutildyti jūsų balsų“, – D. Trumpas sakė protestuotojams, susirinkusiems dar neprašvitus, kad užsiimtų geriausias vietas pasiklausyti prezidento kalbos.

Praėjus daugiau kaip valandai nuo susirėmimų prie Kapitolijaus pradžios D. Trumpas paragino savo šalininkus protestuoti „taikiai“.

„Prašau, palaikykite mūsų Kapitolijaus policiją ir teisėsaugą“, – per „Twitter“ parašė prezidentas.

„Jie iš tikrųjų yra mūsų Šalies pusėje, – pridūrė jis. – Likite taikūs!“

Vašingtono merė Muriel Bowser paskelbė įvedanti komendanto valandą visoje JAV sostinėje.

M. Bowser nurodymu komendanto valanda įsigalios nuo 18 val. vietos (ketvirtadienio 1 val. Lietuvos) laiku ir galios iki ketvirtadienio 6 val. (13 valandos).

Baltieji rūmai ir Pentagonas vėliau paskelbė, kad riaušėms Vašingtone malšinti mobilizuojama Nacionalinė gvardija.

Baltųjų rūmų atstovė Kayleigh McEnany per tviterį parašė, kad D. Trumpas nurodė mobilizuoti Nacionalinės gvardijos karius „kartu su kitomis federalinėmis apsaugos tarnybomis“ neramumams malšinti.

„Kartojame prezidento Trumpo raginimą nesiimti smurto ir išlikti taikiems“, – sakė ji.

Pentagono atstovas sakė, kad visi 1,1 tūkst. Vašingtono nacionalinės gvardijos karių buvo iškviesti į pagalbą teisėsaugos pajėgoms. Kaimyninės Virdžinijos ir Merilando valstijos taip pat paskelbė siunčiančios savo Nacionalinės gvardijos narius ir valstijos policiją.

Policija išsitraukė ginklus, veržiantis D. Trumpo šalininkams

JAV Atstovų Rūmus saugantys policininkai trečiadienį išsitraukė ginklus, įtūžusiems prezidento Donaldo Trumpo šalininkams mėginant įsiveržti į Kapitolijaus kompleksą Vašingtone, pranešė vienas Kongreso narys.

Atstovų „Rūmų apsauga ir Kapitolijaus policija išsitraukė ginklus, protestuotojams daužant rūmų priekines duris“, per „Twitter“ parašė pastate esantis kongresmenas Danas Kildee.

„Mums buvo nurodyta gultis ant grindų ir užsidėti savo dujokaukes“, – pridūrė jis.

JAV žiniasklaida: per susirėmimus prie Kapitolijaus sunkiai sužeista moteris

Vašingtone viena moteris trečiadienį buvo sunkiai sužeista į krūtinę per policijos ir prezidento Donaldo Trumpo šalininkų susirėmimus prie Kapitolijaus, pranešė televizija CNN, remdamasi dviem šaltiniams.

REKLAMA

Šaltiniai nepatikslino incidento aplinkybių, bet, kaip pranešama, sužeistosios būklė sunki.

Įvedama komendanto valanda

Vašingtono merė Muriel Bowser trečiadienį įvedė komendanto valandą visoje JAV sostinėje, įtūžusiems prezidento Donaldo Trumpo šalininkams šturmuojant Kapitolijų.

M. Bowser nurodymu komendanto valanda įsigalios nuo 18 val. vietos (ketvirtadienio 1 val. Lietuvos) laiku, tūkstančiams protestuotojų apsupus JAV Kongreso būstinę ir privertus įstatymų leidėjus paskelbti pertrauką per posėdį, kurio metu tikimasi patvirtinti išrinktojo prezidento Joe Bideno rinkimų pergalę.

Komendanto valanda galios iki ketvirtadienio 6 val. (13 valandos).

Protestuotojai įsiveržė į Senato posėdžių salę

JAV prezidento Donaldo Trumpo šalininkai, protestuojantys prieš Kongreso ketinimus patvirtinti išrinktojo prezidento Joe Bideno pergalę rinkimuose, trečiadienį įsiveržė į Senato posėdžių salę Kapitolijuje, per „Twitter“ pranešė amerikiečių žurnalistai.

Dienraščio „The New York Times“ reporteris Stephenas Nelsonas paskelbė nuotraukų, kurioje matyti evakuota Senato posėdžių salė ir joje besifotografuojantys keletas protestuotojų. Apsaugos pareigūnų šiose nuotraukose nesimatė.

Anksčiau buvo pranešta, kad grupė D. Trumpo šalininkų įsiveržė į Kapitolijaus kompleksą ir kad pastato viduje buvo paleistos ašarinės dujos, todėl įstatymų leidėjams buvo liepta užsidėti dujokaukes, o apsaugos pareigūnai išsitraukė ginklus.

JAV viceprezidentas Pence'as neblokuos Bideno pergalės rinkimuose patvirtinimo

JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as, nepaisydamas prezidento Donaldo Trumpo raginimų, trečiadienį pareiškė neįsikišiantis, kad sustabdytų išrinktojo prezidento Joe Bideno rinkimų pergalės patvirtinimą Kongrese.

„Konstitucija neleidžia man vienašališkai prisiimti įgaliojimo nuspręsti, kurie rinkikų balsai turi būti įskaičiuoti, ir kurie – ne“, – sakoma M. Pence'o pareiškime, paskelbtame prasidėjus bendram Kongreso posėdžiui, per kurį turi būti patvirtinti po lapkričio 3-iąją įvykusių visuotinių rinkimų surengto Rinkikų kolegijos balsavimo rezultatai.

REKLAMA

Anksčiau trečiadienį D. Trumpas per mitingą Vašingtone ragino M. Pence'ą neleisti patvirtinti Rinkikų kolegijos balsavimo rezultatų.

M. Pence'as, kuris taip pat turi Senato pirmininko galias, sakė suprantąs „milijonų amerikiečių nuogąstavimus dėl šių rinkimų sąžiningumo“.

Vis dėlto viceprezidentas pabrėžė nemanąs, kad gali vienašališkai spręsti dėl balsų skaičiavimo procedūros.

„Prieš ketverius metus, apsuptas savo šeimos, daviau priesaiką palaikyti ir ginti Konstituciją, pasibaigusią žodžiais „Ir tepadeda man Dievas“, – kalbėjo M. Pence'as.

„Šiandien noriu patikinti Amerikos žmones, kad laikysiuosi jiems savo duotos priesaikos ir priesaikos, duotos Visagaliui Dievui“, – pridūrė jis.

Tuo metu D. Trumpas per savo šalininkų mitingą kartojo nepagrįstus kaltinimus, jog rinkimai buvo suklastoti. Prezidentas sakė, kad būtų „labai nusivylęs“, jeigu M. Pence'as neužginčytų Rinkikų kolegijos balsų skaičiavimo.

D. Trumpas vėliau taip pat pasmerkė savo viceprezidentą dėl atsisakymo kištis į rinkimų rezultatų tvirtinimo procesą.

„Mike'as Pence'as neturėjo drąsos padaryti, ką jam derėtų padaryti, kad apsaugotų mūsų Šalį ir Konstituciją, – per „Twitter“ parašė prezidentas. – JAV reikalauja tiesos!“


Rašyti komentarą...
D
Donald
2021-01-06 21:58:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jega,taip ir toliau.laukiam kada pas mus nuvers seima!!!
Atsakyti
-13

A
Angelija
2021-01-06 22:53:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mes lietuviai avių banda paklūstam
piemeniui t.y.valdžiai.Teisingai rašė mūsų gerb.T.VAIŽGANTAS "tas prakeiktas lietuvio nuolankumas"...
Atsakyti
-8

P
Pajacas
2021-01-06 22:06:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Va tai bent! Trumpas tuoj kreipsis pagalbos į Putiną!
Atsakyti
-16

SKAITYTI KOMENTARUS (84)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų