Raudonoji jūra toliau lieka pagrindiniu Jemeno husių taikiniu.
Tuo pat metu per husių raketų ataką Adeno įlankoje užsidegė laivas, tačiau žmonės nenukentėjo.
Kas nutraukė kabelius, lieka neaišku. Manoma, kad tą padaryti galėjo Jemeno husių sukilėliai, kurie savo išpuolius prieš tarptautinę laivybą aiškina kaip būdą daryti spaudimą Izraeliui, kad šis nutrauktų „Hamas“ kovotojų bombardavimo kampaniją Gazos Ruože. Tačiau jie tai neigia.
Nors pasaulinė laivyba per Raudonąją jūrą, kuri yra labai svarbus krovinių ir energijos siuntų iš Azijos ir Artimųjų Rytų į Europą maršrutas, dėl išpuolių jau buvo sutrikusi, telekomunikacijų linijų sabotažas gali dar labiau paaštrinti kelis mėnesius trunkančią krizę.
Kabeliais perduodami duomenys tarp Azijos ir Europos
Honkonge įsikūrusi bendrovė „HGC Global Communications“ teigė, kad dėl to sutriko „Asia-Africa-Europe 1“, „Europe India Gateway“, „Seacom“ ir „TGN-Gulf“ ryšys. Anot jos, kabelių pažeidimas paveikė 25 proc. per Raudonąją jūrą vykstančio srauto. Ji apibūdino Raudonosios jūros maršrutą kaip labai svarbų duomenims, perduodamiems iš Azijos į Europą, ir teigė, kad pradėjo perskirstyti duomenų srautą.
Pasak Vašingtone įsikūrusios telekomunikacijų rinkos tyrimų bendrovės „TeleGeography“ povandeninių kabelių eksperto Timo Stronge'o (Timo Strondžo), „HGC Global Communications“ apibūdino „Seacom-TGN-Gulf“ liniją kaip du atskirus kabelius, nors iš tikrųjų pjūvio vietoje tai yra vienas kabelis.
„Seacom“ naujienų agentūrai AP teigė, kad „pirminiai bandymai rodo, jog paveiktas segmentas yra Jemeno jūrų jurisdikcijoje pietinėje Raudonosios jūros dalyje“. Ji teigė, kad nukreipia srautą, kurį pavyko pakeisti, nors kai kurios paslaugos neveikia.
Indijos konglomeratui priklausanti bendrovė „Tata Communications“, atsakinga už „Seacom-TGN-Gulf“ liniją, sakė AP, kad po to, kai kabelis buvo pažeistas, nedelsiant ėmėsi veiksmų, kad duomenų perdavimas būtų atkurtas.
„Investuojame į įvairius kabelių konsorciumus, kad padidintume savo paslaugų įvairovę, todėl tokiose situacijose, kai kabelis nutrūksta arba užstringa, galime automatiškai pakeisti paslaugų maršrutą“, – sakė „Tata Communications“.
Kitos už šiuos kabelius atsakingos įmonės į AP užklausas neatsakė.
Husiai planavo atakuoti kabelius
Vasario pradžioje užsienyje veikianti Jemeno tarptautiniu mastu pripažinta vyriausybė pareiškė, kad husių judėjimas planuoja atakuoti kabelius. Paaiškėjo, kad kabeliai buvo pažeisti vasario 24 dieną, o organizacija „NetBlocks“ pastebėjo, kad po dviejų dienų interneto prieiga Rytų Afrikos valstybėje Džibutyje nutrūko. „Seacom“ aptarnauja Džibutį.
Tačiau savo ruožtu husiai neigė, kad taikosi į kabelius. Sukilėliai dėl sutrikimų kaltino Jungtinės Karalystės ir JAV karines operacijas, tačiau nepateikė tai patvirtinančių įrodymų, be to, įtarimų kelia ir tai, kad anksčiau jie buvo pateikę melagingų teiginių.
Nuo lapkričio sukilėliai, jų teigimu, solidarizuodamiesi su Gazos Ruožu, ne kartą taikėsi į laivus Raudonojoje jūroje ir aplinkiniuose vandenyse. Tarp tų laivų buvo bent vienas laivas su kroviniu, skirtu Iranui, pagrindiniam husių rėmėjui, ir pagalbos laivas, vėliau plaukęs į husių kontroliuojamą teritoriją.
Nepaisant daugiau nei pusantro mėnesio trukusių JAV vadovaujamų antskrydžių, husių sukilėliai ir toliau gali rengti reikšmingus išpuolius. Praėjusį mėnesį husiai užpuolė trąšas gabenusį krovininį laivą „Rubymar“, kuris nuskendo šeštadienį po kelių dienų dreifavimo, ir numušė amerikiečių droną, kurio vertė siekė dešimtis milijonų dolerių.
Husiai sako, kad tęs išpuolius, kol Izraelis nutrauks savo kovines operacijas Gazos Ruože.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!