Europos Komisija šiuo metu rengia vadinamąją kovos su prievartos veiksmais priemonę (angl. EU anti-coercion instrument), ja norima suteikti daugiau svertų ES ginčuose dėl prekybos.
Prancūzijos diplomatijos vadovas tikisi, jog Paryžiaus pirmininkavimas ES Tarybai paskatins šią priemonę priimti greičiau.
„Prancūzijos pirmininkavimas bus skirtas pagreitinti teksto (parengimą – BNS)“, – žurnalistams po ES užsienio reikalų ministrų susitikimo Breste, Prancūzijoje, sakė J.-Y. Le Drianas.
„Šiandien, ir ne pirmą kartą, mes reiškiame solidarumą su Lietuva ir smerkiame Kinijos prievartą“, – teigė jis.
ES užsienio politikas vadovas Josepas Borrellis taip pat sakė, kad per ministrų diskusiją Bendrijos narės „pareiškė didelį solidarumą su Lietuva“.
„Mes diskutavome, kaip aktyviai galėtume spausti (Kiniją – BNS) (...) dėl šios krizės deeskalavimo“, – kalbėjo J. Borrellis.
Pernai Lietuvos įmonės pranešė apie įvairius prekybos su Kinija apribojimus, šaliai leidus Vilniuje atsidaryti Taivaniečių atstovybę. Šį veiksmą Pekinas palaikė Lietuvos parama Taivanui bandant veikti kaip nepriklausomai valstybei.
Lietuvos pareigūnai įvairius kinų ribojimus pavadino nepaskelbtomis Pekino sankcijomis, nors pati Kinija neigia, kad valstybė organizuoja kokius nors ekonominius ribojimus.
Kinija Lietuvą ragina pakeisti Taivaniečių atstovybės pavadinimą. Pekino teigimu, tai leistų imtis dvišalių santykių normalizavimo. Ekspertų vertinimu, kinų kalba šios atstovybės pavadinimas skamba kaip Taivano atstovybė.
Tuo metu Lietuvos pareigūnai teigia, kad Vilnius turi teisę į pasirinktą atstovybės pavadinimą, kuris atliepia saloje gyvenančių žmonių identitetą.
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis šią savaitę pabrėžė, jog Lietuva nekeitė ir nekeičia savo politikos Kinijos atžvilgiu, o pastarosios taikomas ekonomines sankcijas pavadino greičiausiai neteisėtomis.