Prancūzijos ministras pirmininkas Dominique`as de Villepinas (Dominikas de Vilpenas) trečiadienį paskelbė planus įstatymais įtvirtinti teisę į būstą - taip reaguojama į besiplečiančią kovos už benamių teises kampaniją.
D.de Villepinas per spaudos konferenciją sakė, kad sausio 17 dieną ministrų kabinetui bus pateiktas atitinkamas įstatymo projektas, kuris, kaip tikimasi, bus priimtas iki parlamento atostogų prieš balandį įvyksiančius prezidento rinkimus.
Neseniai manifestantai užėmė tuščią biurų pastatą Paryžiaus biržoje ir įrengė 200 palapinių stovyklą ant vieno Prancūzijos sostinės kanalo kranto. Panašios stovyklos buvo įrengtos Marselyje, Orleane, Lione ir Tulūzoje.
Minėtą biurų pastatą Paryžiuje imta vadinti "būstų krizės ministerija". Jį užgrobė trys organizacijos, ginančios benamių teises, ir pakvietė visus, kurie nori, įsikurti jame su šeimomis.
Pasak šių organizacijų, Prancūzijoje yra maždaug milijonas benamių, kurių maždaug 100 tūkst. nakvoja gatvėse. Visi kiti nuomojasi kambarius viešbučiuose arba glaudžiasi laikinuose nakvynės namuose.
Pagal planą, apie kurį kalbėjo D.de Villepinas, nuo 2008 metų pabaigos tie, kuriems labiausiai reikia būsto, - benamiai, mažai uždirbantys darbininkai ir vienišos motinos - galės per teismą siekti gauti būstą.
Nuo 2012 metų pradžios tokią pat teisę gaus ir tie, kurie gyvena senuose ir gyventi nepritaikytuose būstuose.
Priėmus šį įstatymą, teisė į būstą Prancūzijoje būtų prilyginta teisėms į kitas valstybinio socialinio aprūpinimo formas, tokias kaip teisės į švietimą ir sveikatos apsaugą. Tokia pat teisė yra numatyta tik Škotijoje, kur 2003 metais buvo priimtas Aktas dėl benamių.
Daug kas D.de Villepino siūlymuose dar neaišku - nepatikslinama, kuriuose teismuose bus galima reikalauti, kad būtų suteiktas būstas, kas konkrečiai privalės juo aprūpinti.
Būstų klausimas jau tapo viena svarbiausių prezidento rinkimų kampanijos temų. Dešiniųjų kandidatas Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi) paskyrė advokatą, kad jis padėtų biurų pastatą Paryžiuje užėmusiems žmonėms, o socialistų kandidatė Segolene Royal (Segolen Ruajal) susitiko su viena benamių teisių gynėjų grupe.
Be to, kaip praneša laikraštis "Le Monde", diskusijų centre atsidūręs pastatas, kuris stovėjo tuščias nuo 2004 metų kovo, sausio 8 dieną turi būti parduotas, ir teismo antstolis oficialiai pareikalavo, kad benamiai jį paliktų.