Pranciškus už rankų paėmė Roselyne Hamel, kurios 85-erių broliui dvasininkui Jacques'ui Hameliui per mišias 2016 m. liepos 26 d. buvo perpjauta gerklė.
Jis ramiai su moterimi pasikalbėjo per vakarines pamaldas Šv. Baltramiejaus bazilikoje Tiberio saloje Romoje. Jis išgirdo, kaip moteris kitiems bažnyčioje susirinkusiems tikintiesiems pasakojo, kad jos brolį nužudė „du jauni vyrai, radikalizuoti neapykantos įtikinėjimu“.
Šių dienų kankinių palikimas „mus moko, kad pasitelkus meilę ir romumą, galima nugalėti aroganciją, smurtą, karą, o kantrybe pasiekti taiką“, sakė Pranciškus.
Kitą savaitę Popiežius Pranciškus vyks į piligriminę kelionę į Egiptą, musulmonų dominuojamą arabų kraštą, kur balandžio 9 dieną per krikščionių švenčiamą Verbų sekmadienį per sprogimus dviejose koptų bažnyčiose žuvo 44 žmonės.
Per šeštadienio pamaldas Pranciškus meldėsi, kad „persekiojami krikščionys būtų apsaugoti, ir kad pasaulyje netrukus įsigalėtų taika“. Nutoldamas nuo iš anksto paruošto pamokslo, Pranciškus atsiminė, kaip pernai lankantis migrantų sulaikymo stovykloje Lesbo saloje Graikijoje jį sukrėtė musulmono trijų vaikų tėvo pasakojimas apie tai, kad jo žmonai krikščionei buvo perrėžta gerklė: „atėjo teroristai... ir paklausė, kokios mes religijos“.
Pranciškaus teigimu, našlys jam pasakojo, kad žmona buvo nužudyta jam matant, nes atsisakė nusiimti nuo kaklo kryželį. „Ji į mus žvelgia iš dangaus“, – pridūrė popiežius. Keletą pabėgėlių iš Lesbo Pranciškus pasiėmė su savimi į lėktuvą, grįžtantį į Italiją.
Popiežius Pranciškus šeštadienį kai kurias Europoje veikiančias pabėgėlių stovyklas pavadino „koncentracijos stovyklomis“.
„Šios pabėgėlių stovyklos – tiek daug jų yra koncentracijos stovyklos, prigrūstos žmonių... nes tarptautiniai susitarimai atrodo svarbesni nei žmogaus teisės“, - Pranciškus teigė ceremonijoje, pagerbiančioje šiuolaikinius kankinius krikščionis.
Jis padėkojo Italijai ir Graikijai už dešimtis tūkstančių jūroje išgelbėtų pabėgėlių ir migrantų. Popiežius išreiškė viltį, kad ši dosni dvasia „užkrės“ ir kitas Europos valstybes, kurios dvejoja dėl pabėgėlių priėmimo.
Per pamaldas buvo perskaitytos kai kurių dėl tikėjimo žuvusiųjų pavardės, tarp jų – italas dvasininkas Giuseppe Puglisi, priešinęsis Sicilijos mafijai ir 1993 m. Palermo mieste nužudytas jos smogikų.
Tarp pagerbtųjų buvo ir Paulas Schneideris, 1939 m. liepą Buchenvaldo koncentracijos stovykloje nacių nužudytas reformatų bažnyčios dvasininkas.
Per ceremoniją šeštadienį kalbėjo jo sūnus Karlas A.Schneideris, tvirtindamas, kad „bažnyčios užduotis – budriai saugoti valstybę“. Jo teigimu, tėvas buvo nužudytas dėl noro užtikrinti, kad „Vokietijos žmonės nenutoltų nuo krikščioniškos krypties valstybėje ir visuomenėje“.