• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vašingtono valstijos branduolinio komplekso darbuotojai sėkmingai užpylė gruntu smegduobę, atsivėrusią po antradienį įvykusios griūties tunelyje, kuriame laikomi užterštos įrangos prikrauti geležinkelio vagonai, ketvirtadienį pranešė JAV energetikos sekretorius Rickas Perry (Rikas Peris).

5

Vašingtono valstijos branduolinio komplekso darbuotojai sėkmingai užpylė gruntu smegduobę, atsivėrusią po antradienį įvykusios griūties tunelyje, kuriame laikomi užterštos įrangos prikrauti geležinkelio vagonai, ketvirtadienį pranešė JAV energetikos sekretorius Rickas Perry (Rikas Peris).

REKLAMA

Pareigūnai taip pat informavo, kad 37 kvadratinių metrų ploto smegduobė, kurią jie užpylė žemėmis, galėjo atsiverti praėjusį savaitgalį, bet aptikta ji buvo tik antradienį. Taip nutiko todėl, kad Hanfordo komplekso darbuotojai padėtį teritorijoje tikrina ne kasdien.

Pareigūnai jokio radioaktyvių medžiagų prasiskverbimo į aplinką neužfiksavo, o smegduobę apsauginiais rūbais vilkintys darbininkai užpylė gruntu, atgabentu 53 sunkvežimiais, pranešė R.Perry.

Antradienį įgriuvus tuneliui ir aptikus smegduobę buvo evakuoti netoliese buvę Hanfordo komplekso darbininkai, o dar keliems tūkstančiams jų nurodyta kelias valandas likti apie 1 300 kv. km užimančio komplekso pastatuose. Pranešama, kad per šį incidentą žmonės nenukentėjo.

REKLAMA
REKLAMA

Smegduobė buvo užpilta „greitai ir saugiai, kad būtų išvengta bet kokių tolesnių komplikacijų“, sakoma R.Perry pranešime. „Kitas mūsų žingsnis bus nustatyti ir pritaikyti ilgalaikes priemones, kad dar labiau sumažintume riziką“, – pridūrė jis.

REKLAMA

Didžiuliame Hanfordo branduoliniam komplekse 5-ame dešimtmetyje pradėtas gamintas plutonis buvo panaudotas atominės bombos, padėjusios užbaigti Antrąjį pasaulinį karą, užtaisui. Dabar šiame komplekse stengiamasi išvalyti milijonus litrų radioaktyvių ir kitokių atliekų, laikomų senstančiuose konteineriuose.

Tunelio ruožo įgriuvimo priežastis vis dar tiriama, sakė Energetikos departamento atstovas Markas Heeteris (Markas Hiteris).

REKLAMA
REKLAMA

„Nesame tikri, kiek ilgai tai truks“, – sakė jis.

Be to, aiškinamasi, kada atsivėrė smegduobė. Hanfordo komplekse tebėra saugomas didžiulis kiekis branduolinių atliekų. Komplekso dydis prilygsta Rod Ailando valstijos plotui, ir ne visos vietos, kur saugomos tos atliekos, yra tikrinamos kiekvieną dieną, teigė M.Heeteris.

Pareigūnų nuomone, ji galėjo atsiverti keturiomis dienomis anksčiau nei buvo aptikta, o Energetikos departamento atstovas sakė, kad jie „nežino, kada tiksliai tai nutiko“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Agentūros teigimu, į aplinką pasklidusių radioaktyvių teršalų nebuvo užfiksuota.

Hanfordo komplekse paskelbta nepaprastoji padėtis buvo atšaukta vėlų trečiadienio vakarą, o ketvirtadienį didžioji dauguma iš 9 tūkst. jo darbuotojų jau grįžo į darbą.

Dešimtmečių senumo problema

Įgriuvus tuneliui vėl imta kalbėti, kad nuodingos atliekos Hanforde laikomos kenksmingomis ir nesaugiomis sąlygomis, be to, lieka vis mažiau laiko išspręsti šią problemą.

REKLAMA

Vašingtono valstijos pareigūnai trečiadienį pareikalavo federalinio Energetikos departamento nedelsiant įvertinti visų Hanfordo tunelių būklę.

„Infrastruktūra, kuri buvo pastatyta laikinai saugoti radioaktyvias atliekas, dabar yra daugiau kaip pusės šimtmečio senumo“, – sakė valstijos Ekologijos departamento direktorė Maia Bellon (Maja Belon). Ši agentūra prižiūri federalinio branduolinio Hanfordo komplekso valymo darbus.

REKLAMA

Apie 110 metrų ilgio geležinkelio tunelis, kur įvyko dalinė griūtis, 1956 metais buvo pastatytas iš medienos ir gelžbetonio. Jis buvo uždengtas 2,4 metro žemių sluoksniu. Tame tunelyje 1965 metais buvo pastatyti aštuoni geležinkelio vagonai, prikrauti užterštų medžiagų.

Šalia jo yra 1964 metais pastatytas ilgesnis tunelis, kuriame yra 28 geležinkelio vagonai, prikrauti užterštos įrangos.

Energetikos departamento 2015-ųjų ataskaitoje teigiama, kad abu tuneliai yra pažeidžiami ir gali įgriūti dėl žemės drebėjimo, o dėl juose laikomų radioaktyvių teršalų gali neatlaikyti tunelių statybinės medžiagos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Netoliese gyvenančios jakamos genties atstovai irgi sakė, kad jau daug metų perspėja apie nesaugius tunelius.

„Nebuvo imtasi jokių prevencinių veiksmų“, – sakoma genties pranešime.

Genties atstovai taip pat tvirtino, kad tuneliai turėtų būti išvalyti gerokai prieš federalinės ir valstijos valdžios susitarime nustatytą terminą – 2042 metus.

Hanfordo komplekso radioaktyvių atliekų likvidavimo darbus planuojama užbaigti iki 2060 metų, o viso uždarymo projekto kaina tikriausiai viršys 100 mlrd. dolerių. Iki šiol jau išleista 19 mlrd. dolerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų