REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Parlamentarai: JK vyriausybė nesėkmingai valdė COVID-19 krizę jos pradžioje

papildyta 13:31 val.

Antradienį paskelbtoje Jungtinės Karalystės parlamento ataskaitoje nurodoma, kad vyriausybės delsimas paskelbti visuotinį karantiną pernai įsibėgėjus COVID-19 pandemijai kainavo gyvybių ir buvo „viena didžiausių nesėkmių viešosios sveikatos srityje“ per visą šalies istoriją.

Antradienį paskelbtoje Jungtinės Karalystės parlamento ataskaitoje nurodoma, kad vyriausybės delsimas paskelbti visuotinį karantiną pernai įsibėgėjus COVID-19 pandemijai kainavo gyvybių ir buvo „viena didžiausių nesėkmių viešosios sveikatos srityje“ per visą šalies istoriją.

REKLAMA

Savo kritiškame įvertinime grupė parlamentarų iš kelių frakcijų nustatė, kad rengiant oficialų atsaką į pandemiją buvo pernelyg daug dėmesio skiriama gripo valdymo taktikai, neatsižvelgiant į pamokas, išmoktas per ankstesnes epidemijas – sunkaus ūmaus respiracinio sindromo (SARS/SŪRS), Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (MERS) ir Ebolos karštligės protrūkius.

151 puslapio dokumentas, paviešintas antradienį dviejų priežiūros komitetų po kelis mėnesius trukusių klausymų, pasirodė kitąmet turint prasidėti nepriklausomam tyrimui dėl vyriausybės atsako į koronaviruso krizę.

REKLAMA
REKLAMA

Pandemija smarkiai paveikė Britaniją, nuo praėjusių metų kovo užfiksavusią beveik 138 tūkst. mirties nuo COVID-19 atvejų – tai yra kone didžiausias jų skaičius visoje Europoje. Dėl šios priežasties kilo klausimų, kodėl JK prasčiau sekasi valdyti krizę nei daugeliui kitų valstybių.

REKLAMA

Parlamentarų teigimu, vyriausybė pernelyg ilgai delsė paskelbti karantiną 2020 metų pradžioje.

„Sąmoningą politiką“ vykdę vyriausieji patarėjai ragino Londoną laikytis „laipsniškos pozicijos“ dėl tokių priemonių kaip socialinis atstumas, izoliacija ir karantinas, pažymi ataskaitos autoriai.

Tas požiūris „nepasitvirtino“ ir nulėmė aukštesnį aukų skaičių, sako įstatymų leidėjai. Pasak jų, gyvybių kainavo ir krizės pradžioje priimtas sprendimas netestuoti pagyvenusiųjų perkeliant juos iš ligoninių į globos namus.

„Sprendimai dėl karantino ir socialinio atstumo ankstyvosiomis pandemijos savaitėmis – kaip ir juos nulėmę patarimai – laikytini viena didžiausių nesėkmių visuomenės sveikatos srityje per visą Jungtinės Karalystės istoriją“, – rašoma ataskaitoje.

REKLAMA
REKLAMA

Ten pat tvirtinama, kad buvo pasirinkta nesėkminga „fatalizmo politika kalbant apie COVID'o dinamiką bendruomenėse“.

„Šabloninis mąstymas“

Britanija pernelyg lėtai pradėjo taikyti izoliavimą užsikrėtusiesiems ir klaidingai ėmėsi „švelnių sienų kontrolės priemonių“ tik toms šalims, kur epidemiologinė padėtis buvo prasta – nors daugeliu atvejų COVID-19 buvo nustatoma asmenims, atvykdavusiems iš Prancūzijos ir Ispanijos.

Vyriausybė planavo savo atsaką į pandemiją pernelyg „siaurai ir nelanksčiai, remdamasi gripo valdymo modeliu“, o ministrus ir patarėjus mokslo klausimais kai kurie ekspertai kaltino „šabloniniu mąstymu“, nurodoma ataskaitoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konservatorius parlamentaras Jeremy Huntas – buvęs sveikatos apsaugos sekretorius, pirmininkaujantis vienam iš ataskaitą parengusių komitetų – pareiškė, jog vyriausybė taip pat neatsižvelgė į ankstyvą teigiamą patirtį, įgytą Pietų Korėjoje ir Taivane, kur buvo paskubėta įvesti masinį testavimą ir kontaktų sekimo sistemas.

Rytų Azijos šalyse, tiesiogiai susidūrusiose su SARS ir MERS protrūkiais, atsakas į pirmąjį pandemijos etapą buvo veiksmingiausias, radijui BBC sakė J. Huntas.

„Nuolat bėgome ir vijomės“, – teigė politikas, palyginęs JK pastangas su futbolo rungtynėmis „su dviem labai skirtingais kėliniais“, atkreipdamas dėmesį ir į greitai įsibėgėjusią sėkmingą masinės vakcinacijos nuo COVID-19 kampaniją, vykdomą nuo praėjusių metų gruodžio.

REKLAMA

„Pamokos ateičiai“

Parlamentarų grupė apklausė daugybę veikėjų, įskaitant premjero Boriso Johnsono kontroversišką buvusį vyriausiąjį patarėją Dominicą Cummingsą (Dominiką Kamingsą), negailintį kritikos savo buvusiam viršininkui dėl krizės valdymo.

B. Johnsonas taip pat sulaukė kritikos dėl atsisakymo anksčiau pradėti nepriklausomą tyrimą.

Britų lyderis gegužę uždegė žalią šviesą tyrimui, turinčiam įvertinti jo vyriausybės veiksmus „kiek įmanoma griežtai ir atvirai, siekiant išmokti pamokas ateičiai“.

Tačiau jis neleido pradėti darbo anksčiau kitų metų pavasario, teigdamas, kad tyrimas galėtų pakenkti tolesnėms šalies pastangoms valdyti pandemiją.

REKLAMA

Komentuodamas naują ataskaitą, ministras Steve'as Barclay atkreipė dėmesį į parlamentarų pagyrimus Britanijos skiepijimo vajui.

„Bet žinoma, jei yra pamokų, kuriuos reikėtų išmokti, esame pasirengę tai padaryti“, – sakė jis televizijai „Sky News“, atsisakydamas atsiprašyti, nes vyriausybė esą vadovavosi tuo metu vyravusiais moksliniais patarimais.

„Manau, kad vyriausybėje vyko nuodugnios diskusijos su mokslininkais. Tačiau, žinoma, padėtis buvo beprecedentė, todėl patys mokslininkai atsidūrė nepažįstamoje aplinkoje“, – pridūrė S. Barclay.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų