Pareigūnai: Iranas imasi kurti „branduolinių bombų komponentą“

Iranas pradėjo rengti pagrindinį branduolinių bombų komponentą, Jungtinių Tautų tarptautinei atominės energijos agentūrai sakė vienos Artimųjų Rytų šalies pareigūnai.

Šalis paskelbė apie planus pradėti urano metalo, kuris naudojamas branduolių šerdims gaminti, gamybą esant įtemptiems santykiams su JAV. Iranas šaudė sparnuotosiomis raketomis karo pratybų metu Omano įlankoje, demonstruodamas jėgą prieš pat išrinktojo prezidento Joe Bideno inauguraciją.

Irano pranešimuose teigiama, kad sparnuotosios raketos sėkmingai pasiekė savo taikinius Persijos įlankoje ir šiaurinėje Indijos vandenyno dalyje.

Iranas Tarptautinei atominės energijos agentūrai sakė, kad Isfahane pradėjo gaminti įrangą, kuri skirta išgauti urano metalui, pranešė „Wall Street Journal“. Pasak vyresnių Vakarų pareigūnų, metalas iš urano gali būti naudojamas branduolinio ginklo branduoliui gaminti, tačiau Iranas jo dar neparengė.

Gaminti urano metalą draudžia 2015 m. tarptautinis Irano branduolinis susitarimas, kurį pasirašė Didžioji Britanija, Prancūzija, Vokietija, Kinija ir Rusija. JAV pasitraukė iš susitarimo po to, kai taip nusprendė padaryti Donaldas Trumpas 2018-aisiais. Iranas bando daryti spaudimą JAV, kad ši grįžtų prie susitarimo, stiprindamas savo branduolinius pajėgumus. J. Bidenas teigia, kad šio pakto derybos bus vienas iš svarbiausių prioritetų jam pradėjus eiti pareigas.

Teheranas ir TATENA nepateikė šalies metalo gamybos grafiko. TATENA Irano ambasadorius Kazemas Gharibas Abadi sakė: „Prasidėjo mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikla, susijusi su patobulinto tipo Teherano tyrimų reaktoriaus kūrimu. Natūralus uranas bus naudojamas urano metalui gaminti pirmajame etape. TATENA gavo atnaujintą kuro plokščių gamybos įmonės projekto aprašo klausimyną ir atliko patikrinimą.“

Irano atstovai teigė, kad naujos įrangos montavimas ir urano miltelių, reikalingų urano metalui gaminti, užtruks nuo keturių iki penkių mėnesių. Iranas paskelbė, kad šių metų sausio 4 dieną pradėjo gerinti uraną iki ginklams reikalingo grynumo.

REKLAMA

Teheranas teigė, kad slaptajame „Fordow“ bunkeryje atnaujinamas branduolinės medžiagos gerinimas iki 20 procentų grynumo – daugiau nei 15 procentų didesnis už viršutinę ribą (3,67), nustatytą 2015 m. susitarime.

O Irano karinis jūrų laivynas per kitą jėgos demonstravimą Persijos įlankoje šaudė raketomis. Pratybų atstovas spaudai Admirolas Hamzehas Ali Kaviani sakė: „Priešai turėtų žinoti, kad bet kokių Irano jūrų sienų pažeidimų ar invazijos metu, į juos bus nusitaikyta sparnuotosiomis raketomis ir iš pakrantės, ir iš jūros.“

Karinio jūrų laivyno publikuoti vaizdai parodė, kad raketos buvo paleistos ir pataikė į taikinius.

Dviejų dienų pratybos prasidėjo trečiadienį, kai šalies karinis jūrų laivynas iškilmingai atidengė didžiausią karinį laivą. Pratybos vyksta didėjant įtampai dėl Irano branduolinės programos ir JAV spaudimo kampanijos prieš Islamo Respubliką.

Pastarosiomis savaitėmis Iranas padidino karinių pratybų kiekį. Sukarinta Revoliucinė gvardija surengė karinio jūrų laivyno paradą Persijos įlankoje, o savaite anksčiau Iranas manevravo bepiločiais orlaiviais per visą šalį.

Įtampa tarp Teherano ir Vašingtono auga nuo 2018 m., kai D. Trumpas pasitraukė iš Irano branduolinio susitarimo, pasirašyto dar vadovaujant B. Obamai. Susitarimas, kurį taip pat rėmė Europa, įskaitant Rusiją, žadėjo režimui ekonominę naudą mainais už ginklų kūrimo sustabdymą.

D. Trumpas nutraukė susitarimą 2018 m., pritaikydamas dideles sankcijas Iranui, taip skatindamas Teheraną nustoti pažeidinėti susitarimą, spartinant urano gryninimą ir atsargų atstatymą.

Prezidentas sakė norintis derėtis dėl naujo susitarimo su Teheranu, tačiau Iranas atsisakė pradėti naujas derybas, ragindamas JAV grįžti prie pirminio susitarimo sąlygų. Nors Europos šalys bandė nustatyti ekonomines priemones, kurios padėtų riboti amerikiečių sankcijas, tačiau jos buvo neveiksmingos.

Šio mėnesio pradžioje, tiesioginės transliacijos metu, į tautą kreipėsi Irano aukščiausiasis lyderis Ajatollahas Ali Khamenei ir pareikalavo JAV atšaukti „žiaurias sankcijas“. Jis teigė, kad Teheranas neskuba vėl prijungti JAV prie 2015 m. branduolinio susitarimo.

REKLAMA

Khamenei sakė: „Mes nereikalaujame ir neskubame susitarti. Bet logiška, kad mes reikalaujame panaikinti sankcijas. Šios žiaurios sankcijos turi būti nedelsiant panaikintos “.

Išrinktojo JAV prezidento Joe Bideno pastangos vėl prisijungti prie branduolinio susitarimo galimai apsunkino situaciją. Iranas praėjusią savaitę pareiškė atnaujinęs urano gryninimą savo „Fordow“ požeminiame branduoliniame objekte.

Jungtinių Tautų branduolinės saugos tarnyba patvirtino, kad Iranas pradėjo urano gryninimo procesą iki 20 procentų grynumo.

Teheranas sako, kad gali greitai nutraukti susitarimo pažeidinėjimus, jei bus panaikintos JAV sankcijos. J. Bidenas, pradėsiąs eiti savo pareigas sausio 20 d., pareiškė, kad JAV vėl prisijungs prie susitarimo, jei Iranas griežtai laikysis pakto.


Rašyti komentarą...
V
Va
2021-01-23 11:05:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Fizika apie atominę bombą aiški. Iranas kuria atominio ginklo pristatymo priemones.
Atsakyti
0

V
Vardas
2021-01-23 12:45:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
Koks sutapimas
Atsakyti
0

T
Tomas
2021-01-23 13:36:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nieko šiaip nebūna.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (192)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų