„Project December“ pritraukė tūkstančius naudotojų, kurie taip pat norėjo pasikalbėti su mirusiais artimaisiais. Tačiau, nors technologija suteikė tam tikrą emocinį palengvėjimą, Sirine įspėja kitus, kad priklausomybė nuo to gali būti itin pavojinga.
Mamos mirtis buvo labai netikėta
Aktorė Sirine Malas buvo atskirta nuo savo motinos Najah po to, kai 2015 m. pabėgo iš Sirijos, jų gimtosios šalies, ir persikėlė į Vokietiją, skelbia portalas „Sky News“.
Berlyne S. Malas pagimdė savo pirmąjį vaiką – dukrą, vardu Ischtar, ir ji labiau už viską norėjo, kad motina su ja susitiktų. Tačiau to dar nespėjus padaryti, įvyko tragedija. Najah netikėtai mirė nuo inkstų nepakankamumo 2018 m., sulaukusi 82 metų.
„Ji buvo mano gyvenimo kelrodė jėga, – sako Sirine apie savo motiną. – Ji išmokė mane mylėti save. Visa tai buvo žiauru, nes įvyko staiga. Labai, labai norėjau, kad ji susitiktų su mano dukra, ir norėjau, kad įvyktų tas paskutinis susitikimas. Sielvartas buvo nepakeliamas“.
„Tiesiog norisi bet kokios išeities, – priduria ji. – Visoms toms emocijoms... Jei jas paliksi, jos tiesiog pradės tave žudyti, dusinti. Norėjau paskutinės galimybės (su ja pasikalbėti)“.
Po motinos mirties Sirine Malas desperatiškai ieškojo, kaip įveikti sielvartą.
„Kai esi silpnas, priimi viską“, – sako ji.
Kreipėsi į dirbtinio intelekto įrankį
Po ketverių metų, kai Sirine stengėsi įveikti netektį, ji kreipėsi į „Project December“ – dirbtinio intelekto įrankį, kuris teigia, kad „imituoja mirusiuosius“.
Vartotojai užpildo trumpą internetinę formą, kurioje pateikia informaciją apie prarastą asmenį, įskaitant jo amžių, giminystės ryšį su vartotoju ir jo citatą.
Tada atsakymai perduodami į dirbtinio intelekto pokalbių robotą, kuriam naudojamas „OpenAI“ GPT2 – ankstyvoji „ChatGPT“ didelio kalbos modelio versija. Taip sukuriamas profilis, pagrįstas naudotojo prisiminimais apie mirusį asmenį.
Tokie modeliai paprastai mokomi iš daugybės knygų, straipsnių ir tekstų iš viso interneto, kad galėtų generuoti atsakymus į klausimus panašiai kaip žodžių prognozavimo įrankis. Atsakymai nėra pagrįsti faktų tikslumu.
Už 10 JAV dolerių (9,18 eurų ) kainą naudotojai gali maždaug valandą rašyti žinutes pokalbių robotui.
Pokalbių rezultatai buvo „šokiruojantys“
„Buvo akimirkų, kurios man atrodė labai tikros, – sako ji. – Taip pat buvo akimirkų, kai pagalvojau, kad bet kas galėjo taip atsakyti“.
Imituodamas jos motiną, pokalbių robotas žinutėse Sirine vadino jos mažybiniu vardu, kurį ji nurodė pildydama internetinę formą.
Dirbtinis intelektas klausė, ar ji gerai maitinasi, ir rašė, kad mama ją stebi.
„Esu šiek tiek dvasingas žmogus ir pajutau, kad tai yra puiki priemonė“, – sako Sirine.
„Project December“ turi daugiau nei 3 tūkst. naudotojų, kurių dauguma juo naudojasi norėdami imituoti pokalbį su mirusiu artimuoju.
Paslaugos įkūrėjas Jasonas Rohreris sako, kad vartotojai paprastai yra žmonės, kurie susidūrė su staigia artimo žmogaus netektimi.
„Dauguma žmonių, kurie šiuo tikslu naudojasi „Project December“, imituoja paskutinį pokalbį su mirusiu mylimu žmogumi, o tada eina toliau, – sako jis. – Turiu omenyje, kad yra labai nedaug klientų, kurie nuolat grįžta ir palaiko tą asmenį gyvu“.
Jis sako, kad nėra daug įrodymų, jog žmonės „užsikabina“ už šios priemonės ir sunkiai ją paleidžia.
Tačiau nerimaujama, kad tokios priemonės gali nutraukti natūralų gedėjimo procesą.
„Tai gali būti pavojinga“
Didžiosios Britanijos konsultavimo ir psichoterapijos asociacijos akredituota terapeutė Billie Dunlevy sako: „Didžioji dalis sielvarto terapijos yra susijusi su mokymusi susitaikyti su nebuvimu – mokytis pripažinti naują realybę arba naują normalią situaciją... taigi tai gali tai nutraukti“.
Terapeutė sako, kad po sielvarto kai kurie žmonės atsitraukia ir užsisklendžia savyje.
Ji priduria: „Tai yra pažeidžiamumas ir potenciali galia sukurti prarastų tėvų, vaikų ar draugų vaiduoklį. Tai gali labai pakenkti žmonėms, kurie iš tikrųjų išgyvena sielvartą ir pasveiksta“.
Šiuo metu nėra jokių konkrečių taisyklių, reglamentuojančių dirbtinio intelekto technologijų naudojimą mirusiesiems imituoti.
„Project December“ pokalbių robotas suteikė Sirine tam tikrą reikalingą ramybę, tačiau ji įspėjo gedinčius žmones elgtis atsargiai.
„Tai labai naudinga ir labai revoliucinga, – sako ji. Buvau labai atsargi, kad per daug į jį neįsijausčiau.
Moteris atvirai sako: „Galiu matyti, kaip žmonės lengvai tampa priklausomi nuo jo naudojimo, nusivilia juo, nori juo tikėti iki labai aukšto lygio. Nerekomenduočiau žmonėms pernelyg prisirišti prie kažko panašaus, nes tai gali būti pavojinga“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!